Skocz do zawartości

Renowacja/konserwacja kilku par butów


rozpa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

 

Jest to mój pierwszy wpis na tym forum i chciałbym prosić o wyrozumiałość B)  Nie wiem również czy dobry dział wybrałem ( jak coś to proszę o przeniesienie). ;)

 

Proszę o udzielenie w miarę możliwości porad odnośnie renowacji/konserwacji wymienionych poniżej butów.

 

1.       Pierwsza para to buty Chiruca Gredos Supra rocznik 2006. Buty lata świetności mają już za sobą, ale chciałbym jeszcze w miarę możliwości przedłużyć ich żywot tak abym mógł w nich chodzić po mieście w okresie jesienno-zimowym.  Skóra choć mocno popękana to nie ma jeszcze dziur na wylot, tylko jest strasznie wysuszona i przydało by się coś do natłuszczenia/nawilżenia. Buty te od nowości nie były niczym impregnowane (wiem, wiem, już posypałem nawet głowę popiołem. A wystarczyło odnaleźć to forum troszkę wcześniej) :(  W ostatnim czasie pewnie jako gwóźdź do trumny została nałożona warstwa Granger’s G-Wax.

 

post-1703-0-72186500-1400528353_thumb.jpgpost-1703-0-13143500-1400529236_thumb.jpg

 

2.       Druga para to model  identyczny jak poprzedni tylko rocznikowo (2010) młodszy a więc jest nadzieja. Tutaj wystąpił problem złego przechowywania i pojawiła się pleśń na skórze zewnętrznej oraz zaśmierdzenie wnętrza. Został zastosowany Katadyn Micropur Forte (stąd chyba te białe wykwity, lub jest to sól) jednak prawdopodobnie w za małej dawce (2 tabletki na but z wodą), ale od tego zabiegu nie były używane i ciężko stwierdzić czy to im coś pomogło. Najlepszą opcją dla nich będzie pewnie zestaw by AXE chyba że ktoś będzie miał jakieś inne propozycje.

 

post-1703-0-04061900-1400531488_thumb.jpgpost-1703-0-50209300-1400531615_thumb.jpgpost-1703-0-53109400-1400531673_thumb.jpg

 

3.       Trzecia para to buty ECCO z 2006 roku. Skóra trochę popękała ale nie ma tragedii, natomiast jest strasznie wysuszona i przydało by się coś co ją nawilży/natłuści. Niewiem jeszcze z czego mogą być zrobione te czarne wstawki ale chyba też nubuk.

 

post-1703-0-29631700-1400532728_thumb.jpgpost-1703-0-64827800-1400532782_thumb.jpg

 

4.       Kolejna para to buty takie jak na zdjęciach poniżej i pytanie do nich czym można by było ściemnić trochę kolor tej skóry i jeżeli by się dało to od razu je zaimpregnować.

 

post-1703-0-38266900-1400533224_thumb.jpgpost-1703-0-13905200-1400533253_thumb.jpg

 

5.       I ostatnie pytanie czy do impregnacji szwów można zastosować taki wosk: .http://www.fjallraven.pl/greenland-wax rozpuszczony z terpentyną? Czy lepiej zwykłym pszczelim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie przy każdej z par znalazłbym zastosowanie dla Zestawy by AXE316

 

Przy pierwszej nie jestem pewien czy mydło do pozbycia się skorupy wystarczy. Jeżeli coś mocniejszego, to ewentualnie Decapant

Przy drugiej parze, wygląda to jak wytrącona sól - po czyszczeniu pociągnij Hiver Winter lub De Salterem

Przy ostatniej parze Tucan powinien przyciemnić tę skórę, ewentualnie możesz zabawić się w malowanie jeżeli nie chcesz cholewki wybłyszczać - wtedy wybrany kolor Saphir Tinture - finalnie pociągnąć można Balsamem Onguent

Jeżeli masz ten wosk z linka, to śmiało próbuj, choć jak znam AXE316 to pewnie jego wersja zabezpieczenia szwów będzie optymalna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Myślę że co do pierwszych to mydło AVEL-a powinno dać radę bo ta warstwa nie jest gruba, w sumie tylko raz posmarowane woskiem były.

W drugich to tym preparatem do soli dopiero po umyciu ich mydłem?

A co z trzecią parą? Czy wystarczy w nich zastosować balsam Onguent? I tutaj też pozostaje pytanie czy bezbarwny kolor tego balsamu czy brązowy bo myślałem żeby jednocześnie wykorzystać go do ściemnienia czwartej pary tylko co z czarnymi wstawkami w butach nr 3 bo pewnie zmienią kolor po zastosowaniu brązowego?

A  ten bezbarwny jest rzeczywiście bezbarwny czy może przyciemnia lekko kolor to wtedy taki bym zastosował.

Dobrze by też było aby te buty się nie błyszczały za bardzo i od razu zapytam jaką ma wydajność taki balsam, bo jeszcze kilka butów by się znalazło do samego odświeżenia bez zmiany koloru, chyba że jest jeszcze coś lepszego niż ten powyżej.

Edytowane przez rozpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugich to tym preparatem do soli dopiero po umyciu ich mydłem?

Tak

 

 

 

A co z trzecią parą? Czy wystarczy w nich zastosować balsam Onguent?

Najpierw wyczyść mydłem później balsam

 

 

 

I tutaj też pozostaje pytanie czy bezbarwny kolor tego balsamu czy brązowy bo myślałem żeby jednocześnie wykorzystać go do ściemnienia czwartej pary tylko co z czarnymi wstawkami w butach nr 3 bo pewnie zmienią kolor po zastosowaniu brązowego?

Tu już wybór jest Twój :) Nie przeszkadza Ci zmiana odcienia w obu przypadkach wtedy w kolorze. Czarne wstawki można pociągnąć tucanem, ale wtedy nieco się wybłyszczą.

 

 

 

 

A ten bezbarwny jest rzeczywiście bezbarwny czy może przyciemnia lekko kolor to wtedy taki bym zastosował.

Bezbarwny jest bezbarwny i nie w większości przypadków nie przyciemnia koloru. Tucan kolor przyciemni.

 

 

 

Dobrze by też było aby te buty się nie błyszczały za bardzo

Musisz wykonać kilka prób i wszystko będziesz wiedział :) Generalnie Onguent nie powinien wybłyszczyć skóry.

 

 

 

jaką ma wydajność taki balsam, bo jeszcze kilka butów by się znalazło do samego odświeżenia bez zmiany koloru, chyba że jest jeszcze coś lepszego niż ten powyżej.

Jest bardzo wydajny - te środki należy stosować w minimalnych dawkach. Patent AXE316 uchodzi za optymalny. Nie znam osobiście lepszych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.