Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie powinny być dobre buty dla dzieci ?

 

  • obuwie ma być dłuższe od stopy o około 1 cm, ze względu na szybki wzrost długości stopy i na przesuwanie się stopy do przodu w czasie chodzenia;
  • czubek buta powinien być szeroki stosownie do promieniście ułożonych palców. Wąski czubek może być przyczyną różnych deformacji palców;
  • czubek buta powinien być wysoki. Jeśli czubek buta jest płaski – dochodzi do konfliktu między palcami a wierzchem buta, stąd otarcia i odciski;
  • trzewiki, czyli buty z cholewką sięgającą ponad kostkę, są zalecane dla wszystkich dzieci, a szczególnie dla dzieci rozpoczynających chodzenie. Maluch, ze słabo wykształconym zmysłem równowagi, chodzi w sposób szczególny. But z wysoką cholewką, dzięki sznurowaniu dobrze dopasowany do stopy i dolnej części podudzia, ułatwi mu poruszanie się;
  • tylna część buta, okrywająca piętę dziecka, powinna wspomagać prawidłowe ustawienie osi pięty w stosunku do osi podudzia. To wspomaganie uzyskuje się montując w bucie zakładkę – element usztywniający tylną jego część. Można ją jednak stosować tylko w butach z zakrytą piętą. W butach z otwartą piętą, czyli sandałach sztywną zakładkę zastępuje się tzw. łożem dla pięty. Jest to uformowane w spodzie buta zagłębienie. Zarówno zakładka jak i łoże stabilizujące spełniają tę samą funkcję – zapobiegają koślawemu lub szpotawemu ustawianiu się pięty.
  • elastyczne spody, łatwo zginające się na linii stawów śródstopnopaliczkowych nie spowodują zaburzeń w naturalnym sposobie poruszania się dziecka.
  • miękkie, higieniczne materiały, które łatwo dopasowują się do kształtu i wymiarów stopy oraz pochłaniają pot, wydzielony przez stopę. Sztywny materiał „walczy” ze stopą, ściskając ją, zaburzając krążenie, ocierając a nawet deformując ją. Materiał o złych właściwościach higienicznych, nie pochłaniający potu zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju drobnoustrojów wywołujących choroby skóry;
  • dla małych dzieci wysokość obcasa powinna wynosić około 5 mm, dla dziewcząt nie powinna przekraczać 3,5 cm. Zbyt wczesne noszenie butów na wyższym obcasie może spowodować zmiany w budowie stóp, w ustawieniu kończyn dolnych i miednicy.

Tekst przygotowali:

mgr Barbara Skrzyńska

mgr Bożena Rajchel-Chyla

mgr Robert Gajewski

Centralne Laboratorium Przemysłu Obuwniczego w Krakowie

 

źródło: http://www.czarodzie...dla_dzieci.html

 


 

Buciki dla dziecka

 

Weryfikacja merytoryczna:

 

Monika Łapczyńska - położna, fizjoterapeuta, instruktorka szkoły rodzenia, masażystka I stopnia, instruktor rekreacji ruchowej, absolwentka Warszawskiego...

 

Buciki dla dziecka to niełatwy wybór dla rodziców, szczególnie gdy idą oni na takie zakupy po raz pierwszy. Stópka dziecka rośnie bardzo szybko, więc dziecko szybko wyrasta ze swoich bucików. Zanim maluszek osiągnie trzeci rok życia, rodzice średnio kupują co najmniej trzy pary obuwia dla dziecka. Rodzice kupujący buciki dla dziecka muszą pamiętać, że rozmiar butów dla dziecka może się różnić, zależnie od producenta. O czym jeszcze powinni pamiętać rodzice przy zakupie obuwia?

 

Jak kupować buty dla dziecka?

 

Odpowiedni dobór obuwia dla dzieci jest bardzo ważny, gdyż pierwsze buciki niemowlaka wpływają na stan stóp dziecka w przyszłości. Stopa dziecka stale się rozwija. Jak wybrać buciki, które będą odpowiednie dla dziecka? Oto wskazówki, które pomogą w zakupie butów dla malucha.

 

Załóż bucik na stopę dziecka. Jeśli maluszek potrafi już sam chodzić, niech się przejdzie po sklepie. Jeśli jeszcze nie potrafi, postaw dziecko na podłodze. Sprawdź, jak but dopasował się do stópki dziecka i w którym miejscu znajdują się paluszki.

 

Przymierzenie jest najlepszym sposobem na zakup odpowiednich butów dla dziecka. Jeśli jednak rodzic zdecyduje się na zakup obuwia dziecięcego przez Internet, należy dokładnie zmierzyć stopę dziecka, zgodnie ze wskazówkami sprzedawcy. Niestety, nóżka dziecka jest szeroka i może okazać się, że jest za duża, by wejść do bucika, pomimo że długość bucika jest odpowiednia dla stópki. Dlatego najlepszą decyzją będzie zabranie dziecka do sklepu i przymierzenie bucika.

 

Zwróć uwagę, czy buciki są elastyczne i czy przepuszczają powietrze. Materiał, z którego jest zrobiony bucik, powinien być miękki. Podeszwa nie może być śliska, by mocno trzymała się podłoża. But nie może być zbyt sztywny, jednak musi dobrze chronić stópkę dziecka. Jeśli buty będą niewygodne lub będą słabo chronić stopę przed urazami, będzie to powodem do płaczu dziecka.

 

Jakie buty dla dziecka?

 

Buciki powinny być odpowiednio dopasowane do wieku dziecka. Jeśli dziecko nie skończyło szóstego miesiąca życia, a rodzice chcą zakupić pierwsze buty dla dziecka, powinni oni wybrać lekkie buciki z miękkiego materiału. Dzieci, które jeszcze nie potrafią chodzić, ale są na etapie raczkowania, powinny nosić buciki z miękką podeszwą, która nie będzie deformowała rozwijającej się stópki.

 

Dla dziecka poniżej pierwszego roku życia najlepiej wybierać buciki z elastyczną gumką i zrezygnować ze sznurowanego obuwia. Należy się przygotować na to, że po pierwszym miesiącu użytkowania takich bucików, mogą się one stać już za małe dla bobasa i potrzebna będzie kolejna para. Buciki dla dziecka w wieku od dziewiątego miesiąca życia do trzech lat muszą mieć mocną podeszwę, by chroniły stopę aktywnego dziecka, które potrafi chodzić, biegać i skakać.

 

Szczególnie ważny jest dobór odpowiedniego obuwia dla dzieci z wrodzonymi wadami stóp, np. płaskostopiem. Wtedy najlepiej skonsultować się z lekarzem specjalistą. Jeśli kupujesz buciki dla dziecka, które ma powyżej jednego roku, możesz zwrócić większą uwagę na wytrzymałość bucików. W tym okresie życia dziecka stopa wolniej rośnie i jednocześnie but jest zdecydowanie częściej noszony przez dziecko.

 

Ewa Janeczko

 

źródło: http://portal.abczdr...iki-dla-dziecka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Czytając powyższy materiał , zachodzę w głowę jakim cudem (w odniesieni u do czasu) ludzkość jeszcze posiada stopy? I to takie same jak te z przed setek lat, gdzie szczególnie dzieci długo biegały boso, no może zimą w jakichś łapciach . Wprowadzając korekty obcasów (oczywiście według przepisu ortopedy) zastanawiam się skąd u małych dzieci takie skrzywienia stóp a potem widzę rozpromienionych rodziców prowadzących malutkiego orła w ślicznych „adidaskach ”wypchanych gąbką ,żeby mu się stopka nie męczyła? . Stopka w takich butach robi co chce a nie to co powinna.

Moje dzieciaki biegały boso kiedy tylko chciały, to tylko moje zdanie ,stopa najlepiej się kształtuje kiedy jest wolna zero platfusów ,zero skrzywień wszystkie elementy stopy pracują na twardym podłożu pięta , śródstopie, palce każdy z osobna. Usztywniony wysoki zapiętek,obcasik5mm tak jeśli już jest skrzywienie. Żyjemy w czasach jakich żyjemy , bucik dla dziecka wystarczy jak jest ładny ale w domu niech biegają boso.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja dla mojego dziecka do biegania po domu kupuję takie gumowe chodaczki, a'la crocsy :) stópka oddycha, nic nie obciera, a dziecku w razie czego nóżka nie zmarznie :) Kupiłam dopiero nowe z Lidla, bardzo ładne (różowe, w ulubionym kolorze mojej Zosi :p także mała jest zachwycona), a przede wszystkim w super cenie-koło 14zł chyba zapłaciłam, http://www.lidl.pl/cps/rde/xchg/lidl_pl/hs.xsl/index_27918.htm takie piękności!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Czytając powyższy materiał , zachodzę w głowę jakim cudem (w odniesieni u do czasu) ludzkość jeszcze posiada stopy? I to takie same jak te z przed setek lat, gdzie szczególnie dzieci długo biegały boso, no może zimą w jakichś łapciach . Wprowadzając korekty obcasów (oczywiście według przepisu ortopedy) zastanawiam się skąd u małych dzieci takie skrzywienia stóp a potem widzę rozpromienionych rodziców prowadzących malutkiego orła w ślicznych „adidaskach ”wypchanych gąbką ,żeby mu się stopka nie męczyła? . Stopka w takich butach robi co chce a nie to co powinna.

Moje dzieciaki biegały boso kiedy tylko chciały, to tylko moje zdanie ,stopa najlepiej się kształtuje kiedy jest wolna zero platfusów ,zero skrzywień wszystkie elementy stopy pracują na twardym podłożu pięta , śródstopie, palce każdy z osobna. Usztywniony wysoki zapiętek,obcasik5mm tak jeśli już jest skrzywienie. Żyjemy w czasach jakich żyjemy , bucik dla dziecka wystarczy jak jest ładny ale w domu niech biegają boso.

 

Tak odnosząc się do historycznej genezy biegania boso :) , dziś a wczoraj trudno porównać. Kiedyś butów było po prostu mniej i nie każdego było stać. Dzisiaj funkcjonowanie boso jest trudne a wręcz nie możliwe.

Nasz organizm trochę nie nadąża za ewolucją cywilizacji. Wiedza medyczna jest również większa a co za tym idzie rozpoznaje się więcej przyczyn powstawania problemów. Problem ze stopami a nawet wadami postawy swój początek często ma już w łonie matki. Nasz tryb życia, a w szczególności kobiet w ciąży stwarza dodatkowe obciążenia.

 

Dla dziecka z wadą wrodzoną brak odpowiedniego obuwia może przyczynić się do pogłębienia jej. Np. brak wyrównania skrócenia kończyny przyczynia się do złego ustawienia miednicy i skrzywienia kręgosłupa. Koślawość kolan (ta już nie fizjologiczna) nieleczona w wieku dziecięcym przyczynia się do późniejszych problemów ze stopami, kolanami i biodrami. Odpowiednio dobrany i umieszczony w obuwiu klin lub obcas działa korekcyjnie.

 

Jak ze stopami naszych dzieci ma być dobrze jeśli mają coraz mniej ruchu. Dziesjszy pęd sprawia, że mamy mniej czasu i ochoty na spacer z dzieckiem, grę w piłkę etc. Sam często łapię się na tym, że szukam miejsc gdzie łatwiej dojechać niż dojść.

 

Podsumowując bose bieganie nie jest panaceum dla wszystkich stóp, jednak ruch fizyczny jest wielkim wsparciem dla organizmu i wzmacnia siłę układu mięśniowego. Warto pamiętać, że same dobre obuwie i wkładka nie rozwiążą problemu.

 

Ostrzegam róznież przed leczeniem na własną rekę uniwersalnymi, profilaktycznymi wkładkami. Dobry but (nie koniecznie w podparciem sklepienia) niech będzie jedynym zabezpieczeniem dla zdrowej stopy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenne uwagi. Sport w pewnym momencie zaczął wychodzić z mody. Wydaje mi się jednak, że coraz więcej ludzi zaczyna jednak wracać do aktywnego spędzania czasu. Więcej biegających dookoła. Natomiast zdecydowanie zbyt mało w tym zakresie robi się dla dzieci. Dzieci z nudów czas spędzają przed monitorami, bo zbyt mało pedagogów, trenerów z pasją i rozwiązań systemowych pozwalających najmłodszym z przyjemnością od dziecka uprawiać sport. Oczywiście rodzice również odgrywają tu ogromną rolę. Wydaje mi się, że w krajach zachodnich na płaszczyźnie sportu dla najmłodszych robi się zdecydowanie więcej.

 

Poza samym zdrowiem - wyniki sportowe :)

Nie dziwmy się, że chociażby piłkarsko odstajemy od Europy. Tam praca z dziećmi to priorytet. U nas jakby wszyscy wiedzieli, że to jest absolutna podstawa, ale niewiele w tym kierunku się robi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygoda, wygoda, marka bo nie dasz dziecku byle co, a nie są drogie takie markowe buty sportowe od 140 zł do 200 zł więc strasznie nie jest, a będzie chodziło długo. Mój chodzi rok w nike i k, ale mówił że ciase już, jednak muszę w tym tyg na alarm kupić nowe, bo zaraz mu się coś stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Mój chodzi rok w nike i k, ale mówił że ciase już, jednak muszę w tym tyg na alarm kupić nowe, bo zaraz mu się coś stanie...

 

Z doświadczenia wiem, że dzieci "przywiązują" się do swoich butów i bywa trudno namówić je na poszukiwania nowych. Dobrym zwyczajem jest raz na 1-2 miesiące wyjąć wkładkę (wściłkę) i zerknąć na odcisk lub postawić nogę. Stopy dziecięce nie rosną równomiernie tylko skokami, rodzice mówią że szybciej rosną latem niż zimą (może coś w tym jest). Ciasne buty będą powodować zaczerwienienia palców i tendencję do ich powijania (jest to bardzo niekorzystne dla małych stóp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bananetti z uwagą czytam twoje posty bo znać, że znasz się na sprawie. Z tymi rosnącymi stópkami latem, to coś w tym jest. Jak macie swoje dzieciaki to zauważycie, że jak wracają np. z kolonii czy obozów to się nagle okazuje, że wyrośli z butów, które wiosną były ok. Ale jest jeszcze jedna sprawa, nie wiem jak to okreslić. Bo rodzice patrzą właściwie tylko na rozmiar buta, znaczy - dlugość. Ale ja mam problem tego typu, że wiele bucików jest dla mojej córci najzwyklej za szeroka. Na długość jest ok, ale ona ma stópkę bardzo wąską, więc często w butach ta jej noga nie jest stabilna. Ma to pewnie po mnie, ja też mam problem z butami np. na rzepy, którymi nie da się dobrze wyregulować "objętności" buta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem luźności jest do rozwiązania jeśli cholewka nie układa się jak w gumaku. Pod obie stopy proponuję wtedy włożyć na całej długości wkładkę (oczywiście bez żadnych elementów podpierających) z korka lub filcu - może być również inny materiał.

Z rozwagą polecam stosować u dzieci podpiętek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odkąd moja córka zaczęła samodzielnie chodzić kupuję jej budziki własnie od Bartka. I jestem bardzo zadowolona z tego wyboru. Buciki solidne, oddychające, dobrze wyprofilowane no i do tego duży wybór kolorów i fasonów. Dla mojej córki strasznie pocą się stopy, jeśli chodzi w zwykłych butach, dlatego staram się wybierać te z prawdziwych tworzyw i te oddychające. I od kiedy mała chodzi w butach Bartka ten problem się skończył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Nie czytałam wszystkich postów, ale wydaję mi się, że oprócz rozmiaru itp. najlepiej wybierac buty sprawdzonych dziecięcych marek, a oryginalne można znaleźć w solidnych sklepach działających w tej branży. Geox, Ecco, Primigi, to są marki, które kupujemy. Dodatkowo Superfit, które ogólnie są polecane przez pediatrów i innych dziecięcych lekarzy. Natomiast jeśli chodzi o sklep, to miałam do czynienia z kilkoma, ale właściwie nawięcej razy kupowałam w paradopary.pl i spokojnie, a nawet z wielką przyjemnością mogę polecić ten sklep (żeby nie było, to nie spam, więc nie kasujcie, po prostu sklep jest solidną firmą i szanują klienta) :)

 

Pozdrawiam,

Rama - Młoda mama ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy...

wypróbowaliśmy z moimi dziećmi już kilku producentów i w moich prywatnym rankingu zwyciężają buciki firmy Primigi. Przede wszystkim dlatego, że są twarde. Trzymają w ryzach i jakby wymuszają prawidłową pozycję stópek dziecka.Moim zdaniem w chwili obecnej najlepszego dziecięce buty na rynku.

Edytowane przez nie_problem
- nie promujemy sklepów bez zgody Administracji. Wybaczalne przy forumowym dorobku, ale to faktycznie pierwszy post. Witamy serdecznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...
  • 9 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.