Jump to content

potrzebna pomoc przy naprawie


Recommended Posts

Witam mam mały problem z butami adidas, zepsułem je jakimś niemieckim impregnatem do skóry, po spryskaniu ich skóra (materiałskóropodobny) zaczął odchodzić od butów, nie wiem jak to wytłumaczyć dokładnie, cieniutka warstwa skóropodobna która jest na materiale odkleja się od niego od spodu, czy da się  to jakoś naprawić /??

 

post-1664-0-90110100-1392762043_thumb.jpgpost-1664-0-21558000-1392762145_thumb.jpg

Edited by kowal00071
Link to comment
Share on other sites

witamy w świecie tandety ;) często materiał wierzchni, ta ceratka odchodzi, odpala od wewnętrznej warstwy tego ekobadziewia... moja rada jest taka, jak nie masz szewca dobrego w pobliżu, możesz wziąć małą strzykawkę z cienka igłą, kupić klej szewski biały gdzies w sklepie chemicznym, to są małe tubki, koszt max 5zł i delikatnie wstrzyknąć klej wbijając igłę tuż obok szwa, żeby nie było widać dziurki, nie za dużo, wystarczy niewielka kropla, i później DELIKATNIE poklepać to miejsce palcem, żeby klej się dobrze rozprowadził. myslę, że to powinno pomóc, przynajmniej ja tak robię czasem i jest dobrze... powodzenia ;) jakby co, pytaj ;)

Link to comment
Share on other sites

Powłoki poliemeryczne, którymi foliowane są dwoiny lub inne materiały włókiennicze na cholewki dość często w obuwiu sportowym i nie tylko noszą tego typu znamiona widoczne na zdjęciu. Problem dość często dotyczy błędów technologicznych, stąd też często mówi się o zniżonej adhezji folii do materiału podkładowego.

W widocznym przypadku wywnioskować należy, iż zastosowano nieodpowiedni środek konserwujący powłoki syntetyczne, co wynika między innymi z wyjaśnień forumowicza.

 

Stosowanie odpowiednich past emulsyjnych na bazie wodnej, skomponowanych bez udziału wosków i rozpuszczalników, które posiadają korzystne działanie nawilżające i antyelektrostatyczne zabezpiecza powierzchnie oraz uzupełnia wypłukane plastyfikatory i napełniacze, które wykazują zdolność do podwyższenia odporności i elastyczności  powłok.

Pocieszę jednak, iż tego rodzaju zmiany są dość często reklamowane w salonach obuwniczych. Kwestią zasadniczą jest określenie sposobu konserwacji powłoki polimerycznej. Wprowadzenie kleju strzykawką może pomóc prowizorycznie, ponieważ nieodpowiedni związek chemiczny może usztywnić powłokę, która w wyniku naturalnych napięć w dalszych etapach użytkowych zacznie pękać.

Link to comment
Share on other sites

A czy taki efekt nie występuje przy przemoczeniu lub nieodpowiednim suszeniu (w pobliżu silnych źródeł ciepła) obuwia z materiałów syntetycznych?

W omawianym przypadku zapewne nie, ponieważ forumowicz sam przyznał iż konserwował wierzchy niemieckim impregnatem do skór, zaś ze zdjęć nie widoczne stany deformacyjne, przegięcia lub obkurczenia nośnika zasadniczego, które mogłyby wskazywać na silne przemoczenie lub suszenie butów przy jak to określiłeł silnym źródle ciepła

Z doświadczenia uważam, że przczyny tego rodzaju zmian występujące często w obuwiu sportowym są dwojakiego rodzaju: (nabyte lub wytwórcze)

Nabyte:

mogą wynikać z błędów konserwacyjnych, jak wyżej wspomniałeś suszenia np. przy kaloryferze, itd, istotnego przemoczenia lub silnego zanieczyszczenia, którego nie usunięto i pozostawiono na materiale wierzchnim

Częściej jednak występują błędy wykończalnicze (wady wytwórcze) komponentów wierzchnich na cholewki wynikajace z:

- nieprawidłowej obróbki mechanicznej lub chemicznej materiału podkładowego do nałożenia powłoki;

- zastosowanie nieodpowiedniej rodzajowo lub złej jakościowo warstwy podkładowej powłoki,

-zastosowanie nieodpowiedniej warstwy zewnętrznej decydującej o trwałości całej powłoki na tarcie (tzw. grubość graniczna powłoki syntetycznej;

- stosowania przez producentów technologii uproszczonej powodującej uzyskanie zbyt słabego wiązania chemicznego między poszczególnymi warstwami.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Wprowadzenie kleju strzykawką może pomóc prowizorycznie, ponieważ nieodpowiedni związek chemiczny może usztywnić powłokę, która w wyniku naturalnych napięć w dalszych etapach użytkowych zacznie pękać.

Tej powłoki klej poliuretanowy w żaden sposób nie jest w stanie usztywnić. Obawiam się zupełnie czego innego. Jeżeli da ciut za dużo, lub klej będzie zawierał stosunkowo mocny rozpuszczalnik, to po prostu po lekkim dociśnięciu powłoki, zostanie w tym miejscu papka. Jeżeli nawet nie zostanie papka, to może przybrać odcień ciemniejszy od reszty powłoki, ze względu na wspomniany rozpuszczalnik.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.