Skocz do zawartości

Olejowany nubuk, woskowany nubuck - jak czyścić i pielęgnować


nie_problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kupiłem takie buty:

buty,turystyka,timberland-euro-sprint-hi


Chciałbym się dowiedzieć jak o nie dbać. Nie będę w nich latał po górach, będę używał ich do chodzenia po mieście. Chciałbym zabezpieczyć kolor przed blaknięciem i "otarciami". buty maja matowy kolor i taki chcę żeby pozostał.
timberland ma w ofercie takie środki.

akcesoria,casual,timberland-odzywka-do-b

akcesoria,casual,timberland-impregnat-l,

akcesoria,casual,timberland-wosk-do-buto

spełni któryś z nich moje wymagania? Może jest coś innego godne polecenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem do sklepu. Odpowiedź jaką otrzymałem to.... pewien rodzaj gładkiej skury który należy myć wodą z mydłem. Chłop nie wiedział co mówi.

Tak to wygląda, zdjęcie domowej roboty.

 

http://wbutach.pl/uploads/downloadedimages/26803655034160497299.jpg

Edytowane przez pawel296
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawcy, a nawet niektórzy przedstawiciele marek nie zawsze wiedzą co sprzedają, bo nikt ich tam w tym zakresie nie szkoli najczęściej. Także takie sugestie traktuj z dystansem. Twój model to 6831R i informacje na stronach są różne. Jedni opisują skórę jako licówkę, bo leci z automatu, inni podają informację, iż jest to nubuck i ja tym właśnie wierzę bardziej. Zaraz ktoś nam tu wpadnie i zaczniemy wchodzić w techniczne detale, bo nubuk to przeszlifowane lico itd. :) Ale nie o to chodzi generalnie. Moim zdaniem masz całkiem fajne buty i jeżeli będziesz je traktował środkami do olejowanego nubuku to masz szansę zachować kolor oraz charakterystykę materiału. Jeżeli zaś zastosujesz środki do licówki, to skóra może pociemnieć i mocniej się wybłyszczyć, co też ma swój urok. Tak, czy inaczej dużej krzywdy jej raczej nie zrobisz :)

 

Przykłady wskazujące na nubuck:

tim-6831r-a.jpg

 

http://www.purebrandsuk.com/footwear-c32/boots-c33/timberland-euro-sprint-hiker-nubuck-dark-brown-z106-6831r-mens-boots-p1737

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za pomoc.

Zdecydowałem się na zakup :

1.Oil Tanned Tarrago

2. Saphir Onguent

Co do Saphir Onguent jaki kolor wybrać, bezbarwny ?. I sorry , że zadaje tyle pytań, ale to są moje pierwsze buty z wyższej półki i chciałbym żeby były jak najdłużej :)

Edytowane przez pawel296
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dobry Wieczór,

Posiadam obuwie trekkingowe HAIX Nepal Pro GTX z materiałem zewnętrznym nubuk olejowany,

Z Waszą pomocą posiadam : Oil Tanned Cleaner Tarrago, Balsam Onguent Saphir (kolor brąz) oraz Saphir Sport Loisir Outdoor,

Obuwie zakupiłem stosunkowo niedawno  ( grudzień 2016 ) - możliwe, że impregnacja producenta utrzymuję się nadal na obuwiu,

Za tydzień poważne boje i kilometry w czystym śniegu,

 

1 - Wyczyściłem obuwie  Oil Tanned Cleaner Tarrago ( trochę zmarszczek porobiło się na butach, co przedstawiają zdjęcia ) ,

2 - Natłuszczanie - użyć balsamu Onguent czy lepiej tłuszczem Loisir kierowanym pod Outdoor,

3 - Oil Nano protector - dla pewności zabezpieczyć w 3 fazie czyszczenia ? 

 

Serdecznie dziękuję,

 

 

 

16667798_1346354132090721_145061980_o.jpg

16709284_1346354112090723_874551181_o.jpg

16731850_1346354078757393_472785797_o.jpg

Edytowane przez stojak66
Skopiowałem nieużyteczny tekst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Cześć,

 

1. Jak odróżnić "zwykły" nubuk od olejowanego/ woskowanego nubuku?

2. Czy sam mogę ze "zwykłego" nubuku zrobić olejowany? Czyli po prostu dodać tłuszcz/ wosk/ balsam?

3. Kiedy nubuk należy pielęgnować bez balsamu/ tłuszczu itd. (na wielu preparatach napisane jest, że tylko do skóry gładkiej), a kiedy można korzystać z tych preparatów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, drygas napisał:

1. Jak odróżnić "zwykły" nubuk od olejowanego/ woskowanego nubuku?

Pytałbym producenta danych butów dla 100% pewności :)

 

3 minuty temu, drygas napisał:

2. Czy sam mogę ze "zwykłego" nubuku zrobić olejowany? Czyli po prostu dodać tłuszcz/ wosk/ balsam?

Ludzie często natłuszczają nubuk, ale mam wrażenie, że przemysłowe sposoby są jednak nieco bardziej zaawansowane.

 

4 minuty temu, drygas napisał:

3. Kiedy nubuk należy pielęgnować bez balsamu/ tłuszczu itd. (na wielu preparatach napisane jest, że tylko do skóry gładkiej), a kiedy można korzystać z tych preparatów?

Kiedy nie chcesz zmieniać koloru i struktury nubuku, czyli chcesz by został meszkowaty wtedy lepiej nie stosować tłuszczów, kremów, wosków i większości balsamów. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MOD napisał:

3. Kiedy nubuk należy pielęgnować bez balsamu/ tłuszczu itd. (na wielu preparatach napisane jest, że tylko do skóry gładkiej), a kiedy można korzystać z tych preparatów?

Kiedy nie chcesz zmieniać koloru i struktury nubuku, czyli chcesz by został meszkowaty wtedy lepiej nie stosować tłuszczów, kremów, wosków i większości balsamów. 

 

Czyli jeśli nie przeszkadza mi zmiana koloru ani struktura skóry, a zależy mi na lepszej ochronie to śmiało mogę korzystać ze wszystkich specyfików (choćby dubbin)?

 

Dzięki wielkie za odpowiedź ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MOD napisał:

Kiedy nie chcesz zmieniać koloru i struktury nubuku, czyli chcesz by został meszkowaty wtedy lepiej nie stosować tłuszczów, kremów, wosków i większości balsamów. 

 

Także, jeżeli szukasz opinii producentów obuwia, producentów środków to NIE MOŻNA. Wyjątkiem są oczywiście nubuki olejowane, które pielęgnuje się inaczej. 

Życie z kolei pokazuje, że praktycy nie zawsze słuchają producentów, a wypracowują swoje patenty i sposoby, bo to im się sprawdza, lubią eksperymentować, lubią ryzyko ... lub po prostu mają taką fanaberię. I tak właśnie, dla przykładu - wielu trekkingowców zaprawia sobie nubukowe buciory, bo sprawdza im się to w ekstremalnych warunkach. Tak to w wielkim skrócie wygląda. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzień dobry.

Potrzebuję porady ponieważ prawdopodobnie zniszczyłem sobie nowe timberlandy splitrock 2. Sprzedawczyk w sklepie timberlanda polecił mi orginalny wosk na ryski powstałe od kamyków. Przeleciałem je tym woskiwm dość dokładnie i się załamałem. Zamiast miodowego czy jakiegoś tam musztardowego ( wiecie jaki 95% tych butów ma taki) zrobił się bardzo ciemno brązowy. Pytanie czym zmyć to cholerstwo bo teraz to są zupełnie inne buty. Nadmienię przeprałem je lekko w szarym mydle i niewiele to pomogło. Trochę lepiej pomogła szczotka do nubucku i gumka. Z góry dziękuję za jakieś podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że nubuk/zamsz został potraktowany woskiem? Jeżeli tak, to ten wątek może pomóc:

 

Niestety większość fotek wyparowała, ale generalnie potrzebny jakiś mocniejszy cleaner i ostre szorowanie + ewentualnie regeneracja koloru w razie potrzeby. Jak masz obawy to zleć robotę jednej z firm zajmujących się renowacjami. Dla niech do chleb powszedni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najciwkawsze jest że to nie był taki zwykły nubuk zamsz tylko chyba ten woskowany bo nie miał takich włosków, nie był mechaty. 

Oryginalne timberlandy i oryginalny wosk timberlanda i takie jaja. Świernie mi doradził ten cholerny sprzedawca. 

A może by je lepiej reklamować. W końcu to nie moja wina. Wosk był bezbarwny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może pokaż fotkę oryginalną z jakiejś witryny dokładnie Twojego modelu i drugą obrazującą stan obecny. Może będzie łatwiej. 

Jeżeli tak Ci doradził sprzedawca i uważasz, że nie była to dobra rekomendacja to reklamację zawsze możesz złożyć oczywiście.

Sklep prawdopodobnie albo sam doprowadzi buty do porządku, albo wyjaśni Ci, na czym rzecz polega. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mati46 napisał:

A może by je lepiej reklamować. W końcu to nie moja wina. Wosk był bezbarwny. 

 

Możesz próbować, jak masz buty i środek na jednym paragonie (łatwiej będzie uzasadnić), to pisz reklamację na niezgodność towaru z umową. Środek nie utrzymał pierwotnego wyglądu butów, więc nie spełniał założeń przy sprzedaży. Jako zadośćuczynienia żądaj wymiany zniszczonych butów. Trochę naciągane, ale spróbować warto.

 

PS Reklamację sam napisz, nie czekaj aż sprzedawca wypisze swój druczek.

Edytowane przez azael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie mi jakieś 2 godziny to wrzucę zdjęcia. 

Wosk mam na osobnym paragonie ale to chyba nie problem.

Nie zdziwcie się tylko bo buty nie są już mocno brązowe. Tak jak pisałem wcześniej portaktowałem je ostrą szczotką i gumką. Sporo pomogło ale do oryginału to jeszcze trochę brakuje. Zmieniła się też trochę struktura skóry. Może by zastosować saphir omnidaim. Sam już nie wiem. Buty mają 12 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te sa moje. Od razu wyjaśniam że te cienie na butach są bardziej widoczne niż na zdjęciach. Ale i tak to co jest na zdjęciach to zasługa mojej żony, która dzisiaj pracowała nad nimi ponad 2 godziny. Szkoda że nie zrobiłem zdjęć jak były czekoladowe. 

Po tych zabiegach zrobiły się miększe i trochę mechate jak zwykły nubuk.

20180115_174905.jpg

20180115_174914.jpg

20180115_175006.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.