Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie fachowcy zaraz coś tu doradzą. Zerknąłem tylko jak to się robi klasycznie:

!!handmade_sfm.jpg

"HANDMADE Shoes for Men" Lass, Molnar

 

Czy przerobiłeś źródła? Myślę, że z samych obrazków sporo można wynieść :)

Poza tym obowiązkowo "Szewstwo" Rerutkiewicza.

 

Więcej pozycji tu:

http://www.wbutach.pl/topic/243-ksi%C4%85%C5%BCki-czasopisma-o-butach-i-sk%C3%B3rach/

 

Myślę, że warto budować sobie domową obuwniczą biblioteczkę, teorię zmieniać w praktykę i na forum konfrontować to z Kolegami po fachu :)

 

Powodzenia i dawaj dalej :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie czytałem jeszcze wszystko co wiem pochodzi z nagrań + dedukcja

Widzę że te książki ładnie kosztują. Może jest coś co można przeczytać za darmo?

 

Tak jak do danej miejscowości prowadzi wiele dróg tak do osiągnięcia calu można dojść stosując różne metody :)

Wierzch będę doszywał tak jak w klasycznych do skóry na spodzie, wydaje się to być pancerne połączenie:

post-1275-0-78867500-1390157349_thumb.jpg

Na tym zdjęciu dobrze widać kształt spodu kopyta (pasuje idealnie)

post-1275-0-97486600-1390157326_thumb.jpg

 

Mam pytanie do osób którzy stosowali tą metodę jaki kształt powinno mieć ostrze szydła? półkole czy trójkąt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A jednak! Metoda budząca grozę okazała się dziecinnie prosta ;) Cały patent polega na tym aby naciąć skórę do połowy głębokości a następnie zakrzywionym szydłem o przekroju spłaszczonej połowy koła(płaskim do góry) zrobić równoległy otwór :)

post-1275-0-73198300-1390859772_thumb.jpg

wierzch będzie z 3,7mm juchtu wnętrze futrówka woskowana

post-1275-0-44277000-1390859781_thumb.jpg

Do początkujących nie pomijajcie tego kroku jest nie mniej ważny niż poprzedni. Przy tej grubości skóry nie da się chodzić nie zmniejszając jej grubości w miejscach gdzie nakładają się 2 warstwy

post-1275-0-22228100-1390859792_thumb.jpg

całość pomalowana, rowki pod szew wycięte żeby się nie przetarł(wiem co mówię zszywanie opinaczy x razy każdego nauczy planowania ;) )

post-1275-0-64228800-1390859762_thumb.jpg

Na razie to na tyle czekam na informacje o hakach i zakładkach. Bez tego nie ruszę

 

 

"cały czas do przodu" :)

Edytowane przez Rafał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jucht 3,7 mm ???

Zatem robisz buty pancerne! Powiem tak: skóra typu kark blankowy 2,7 mm to już wyzwanie (w butach wojskowych) a co dopiero 3,7 mm.

Czym, i jak masz zamiar zszywać poszczególne elementy cholewki?

Nie mam (jeszcze) zbyt dużego doświadczenia w temacie wykonywania butów ręcznie ale w sprawie skór licowych coś wiem. Jucht 3,7 ma moc :-) ......... w opieraniu się rękom rzemieślnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem początkującym to moja druga para będzie :)

 

Zamówienie poszło na 3mm a dostałem trochę więcej, mówiąc szczerze chętnie odjąłbym te 0,7mm.

"pancerne buty" ? ja już tak mam, każda rzecz którą mam musi być pancerna żebym mógł na niej polegać. Zawsze :)

 

Szyję wyłącznie ręcznie z dwóch powodów. Po pierwsze maszyny kosztują i do tego nie wszystko zszyją, a po drugie szwy ręczne np. dwie igły, wężyk są o wiele mocniejsze. W przypadku szycia maszynowego wystarczy przetarcie jednej i cały szew się rozchodzi, ręcznie szycie wymaga  zniszczenia dwóch.

 

Używam nici 1mm woskowanych od firmy "arianna". Do tej pory tylko jedna osoba ją rozerwała - i to z trudem. Teraz nie zamierzam używać zwykłych igieł(za bardzo rozciągają dziury) Kawałem struny gitarowej złożonej na pół i zlutowanej na początku sprawdza się znakomicie :)

 

Jak szyję? Bardzo prosto, biorę kawałek który będzie na wierzchu i w skrajnych punktach robię otwory potem odległość dzielę na pół i tak aż do odpowiedniej gęstości. Warto podklejać szwy od wewnętrznej strony aby nie bawić się potem w ich impregnację

 

 

Ot takie ciekawostki z warsztatu :)

Jeśli chcesz wiedzieć coś jeszcze pytaj śmiało :)

Edytowane przez Rafał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


ja już tak mam, każda rzecz którą mam musi być pancerna żebym mógł na niej polegać. Zawsze

No, to akurat mogę zrozumieć. Ja też używam często rzeczy o wojskowym pochodzeniu, jeśli liczę na długą żywotność.

 

 


Zamówienie poszło na 3mm a dostałem trochę więcej, mówiąc szczerze chętnie odjąłbym te 0,7mm.

Podtrzymuję opinięm jako "skórorob"/ praktyk, że wybór skóry typu kark byłby zasadniejszy na buty niż skóry typu jucht. Nadal mnie przerażasz grubością 3,7 mm :-0

 

 


Szyję wyłącznie ręcznie z dwóch powodów

Hmm, to mogę zrozumieć, szew ręczny rzeczywiście jest mocniejszy. Znam z autopsji, zajmuję się szeroko pojętym rymarstwem w rekonstrukcji historycznej. Ale doceniam szew maszynowy za jego równy kształt. Jeśli szyjesz na dwie igły to musisz widzieć, że jedna strona szwy zawsze wyglada niaczej niż druga. Zależnie od sposoby przekladania nitek od strony prawej lub lewej. Jeśli nie pilnujesz tego samego kierunku przekładania nitki to czasem wychodzi nieładnie.

 

 


Teraz nie zamierzam używać zwykłych igieł(za bardzo rozciągają dziury

Zainteresuj się tematem igieł rymarskich. Występują z ostrym czybkiem lub tępym. Zaletą ich jest małe oczko/ucho. Polecam

 


Jak szyję? Bardzo prosto, biorę kawałek który będzie na wierzchu i w skrajnych punktach robię otwory potem odległość dzielę na pół i tak aż do odpowiedniej gęstości

Można i tak. A myślałeś o radełku do wyznaczania punktów pod dziurki na szew? Szybciej i dokładniej. Radełka występują z różnym skokiem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się że słabo znam się na metodach wyprawiana. Czym się różni kark blankowy od juchtu?

tak naprawdę to będzie 4,7 z futrówką  + język ;)

w glanach z tyłu mam 3,7 razy dwa i dopiero niedawno się wyrobiła

 

O kolejności igieł wiedziałem wcześniej, częściej szyję tzw. wężykiem a potem wracam.

 

Ciekawe są te igły, ale chyba zostanę przy "strunowych" zawsze to jakaś część milimetra mniej do przeciekania.

 

Przypomniałeś mi że kiedyś koleżanka oferowała mi wypożyczenie radełka. Zapytam, jeszcze nie jest za późno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Powoli ruszam dalej ;)

Cóż ciekawego się dzieje?

szyje się ciężko jak zwykle, ale kto mówił że będzie łatwo?

 

post-1275-0-18762700-1392233929_thumb.jpg

i to co mnie zaskoczyło rozerwałem nić... nie spodziewałbym się tego po sobie B)

 

 

Tu dochodzimy do najgorszego etapu tej pracy. Wyrysowanie języka "miechowego" lub jak kto woli wszytego do samej góry zajęło mi 3 dni.

Mój sposób polega na tym aby do szerokości obłożny dodawać różnicę obwodu stopy "przez piętę" ustawionej na poduszce stopy + parę cm na luz

 

post-1275-0-29305400-1392233960_thumb.jpg

post-1275-0-74459200-1392234790_thumb.jpg

 

Malowanie języka i szycie zostawię sobie na weekend :)

 

post-1275-0-42876800-1392235826_thumb.jpg

Tak tak... dobrze widzicie szycie maszynowe ;)

pierwsze w życiu na skórze, zabrakło mi tych 3 cm futrówki...

 

 

W przypadku 2mm skóry zwykłą maszyną do szycia idzie zaskakująco dobrze nie ma potrzeby kupować specjalnej

 

 

Najpiękniejsze w tym wszystkim jest to że gdy człowiek poświęci trochę pracy i włoży w nią serce satysfakcja z każdego kroku na przód jest ogromna :)

 

Jak widać mam niemalże 1.5 metra kwadratowego fintex`u. Jakby ktoś był zainteresowany(niekoniecznie całością) pisać na pw

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Brązowa skóra z której zrobiłem języki okazała się zbyt stara(szewc po którym ją dostałem pracował w czasie trwania oraz po wojnie więc swoje już ma). Na jej miejsce trafił mój juch "odchudzony" heblem stolarskim ;)

Kolejna porcja szycia maszynowego:

post-1275-0-53975800-1393448963_thumb.jpg

i oczywiście ręcznego :)

post-1275-0-92795400-1393448985_thumb.jpg

post-1275-0-24203300-1393449050_thumb.jpg

 

Moja rada sprawdzajcie czy obwód języka odpowiada długości krawędzi obłożny. U mnie język musiał być wszyty o ponad centymetr dalej niż planowałem ciekawe co z tego wyjdzie :)

 

 

w chwili obecnej wygląda to tak:

post-1275-0-51168000-1393449069_thumb.jpg

miękki kołnierzyk "przeciwpyłowy"

post-1275-0-36318800-1393449083_thumb.jpg

 

Zakładki zrobiłem sam , nie wiem czy dobrze ale na pewno wyszły dopasowane. Pod młotek poszła 5mm skóra z zakładu szewskiego

post-1275-0-70261500-1393449035_thumb.jpg

 

Pokażę wam jeszcze jedną małą, choć bardzo użyteczną sztuczkę.

miejsce szwów uszczelniam klejem dzięku temu nie muszę się martwić o ich przeciekanie. Teraz pewnie użyłbym strzykawki aby nie tworzyć tak szerokiego pasa

post-1275-0-39720700-1393449100_thumb.jpg

post-1275-0-44095900-1393449112_thumb.jpg

 

 

Dalsze prace chwilowo wstrzymane z powodu wypadku, któremu uległem podczas wszywania języka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Lecimy dalej:

użyłem czegoś takiego:

post-1275-0-31321200-1394649022_thumb.jpg

 

 

jeszcze trochę, jeszcze trochę....

już się nie mogę doczekać :)

 

(dalej mój telefon zaczyna zmieniać kolory...)

 

post-1275-0-24284900-1394649059_thumb.jpg

 

post-1275-0-67760400-1394649049_thumb.jpg

 

w końcu zaczyna to przypominać buty :)

 

EDIT:

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł mi wskazać sposób na wklejenie "noska". Skóra którą mam nie dopasuje się "na sucho". Nie wiem czy mam zdjąć górę i naciągnąć tak jak cholewkę czy jest inna metoda?

Edytowane przez Rafał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o wzmocnieniu noska by nie obsiadał? Jeśli tak to tzw pin pong nagrzewamy w piekarniku i obciągamy. Skórę to na mokro wklejam klejem (klajstrem) ugotowanym z mąki żytniej (np typ 750) w kąpieli wodnej (co do przepisu to za każdym razem idzie na oko aż się zrobi klajster).

Edytowane przez Bananetti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepsze zdjęcia:

post-1275-0-18092500-1395062849_thumb.jpg

post-1275-0-58170700-1395062857_thumb.jpg

 

 

Dzięki za rady :)

a czy ten klajster nie puści pod wpływem wody? Podejżewam, że zdarzy mi się je nie raz przemoczyć więc mam pewne obawy.

Przyznam, że teraz załeżało mi na tym aby cały wierzch był ze skóry. W planach mam coś trampkopodobnego i tam postaram się wykorzystać ping-pong.

 

 

Naciągnąłem to na hama i teraz czekam aż wyschnie

post-1275-0-85696700-1395062888_thumb.jpg

post-1275-0-26209500-1395062882_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.