Skocz do zawartości

Czyszczenie, odnowienie, renowacja zamszu i nubuku


nie_problem

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź. Zastanawiam się, czy te "szpachle" będą miały się czego trzymać. Uszkodzenie jest małe, ale jak napisałem trochę głębokie. Boję się, czy nie zacznie się powiększać po prostu, bo jest w miejscu, które pracuje. Czy nubuk ma tendencję do "prucia się" w miejscu takich uszkodzeń? Spotkał się ktoś z czymś takim?

Czy są jeszcze inne środki, bardziej penetrujące skórę? Dodam, że na wyglądzie mi nie zależy, bo to buty w teren.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak AXE316 był jeszcze piękny i młody (teraz już jest tylko piękny :)) to trochę bawił się w lepienie :) Zerknij tu chociażby:

http://www.wbutach.pl/topic/219-kompleksowa-renowacja-skory-na-texas-steer/

 

Ale gwarancji nikt CI nie da. Nie spróbujesz wiedział nie będziesz. Zazwyczaj ludzie tak uszkodzone buty spisują na straty,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmian ten tutorial, dzięki. Rana nie jest jakaś bardzo tragiczna, obejrzałem jeszcze raz na spokojnie. Chyba narazie się wstrzymam, bo zauważyłem, że gumowy otok w kilku miejscach jakby miał ochotę się odkleić a niechcialbym, żeby samodzielna naprawa tego rozcięcia spowodowała utratę gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanko, bo już mi się zaczęły mieszać wszystkie informację dot. pięlęgnacji nubuku ;) Więc tak:

Zakupiłem o to te buty z nubuku:

wuEDzJK.jpg

Chcę dbać o nie, aby służyły i wyglądały dobrze jak najdłużej. Mam zamiar zaimpregnować je Tarrago Nano Protector'em przed pierwszym użyciem.

I nasuwają się mi pytania dotyczące czyszczenia,konserwacji w przyszłości:

 

Jak ma wyglądać pierwsze czyszczenie obuwia? Tzn: czy najpierw je potraktować szczotką, później Tarrago Nubuck Cleaner i impregnacja? Czy jak ma wyglądać kolejność konserwacji? Co jaki czas je szczotkować i konserwować?

Po prostu chcę uporządkować sobie więdzę dot. kolejności konserwacji (czyszczenia), aby jak najlepiej to zrobić.

 

Proszę o podanie co robić po kolei, aby uzyskać dobry efekt i nie uszkodzić skóry (tak "łopatologicznie") :)

 

Z góry dzięki za odpowiedzi i za wyrozumiałość ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczotkowanie przy czyszczeniu na sucho i na mokro.

Nowe będą czyste, więc od razu możesz jechać Nano Protectorem

 

Tak poza tym to:

  1. Czyszczenie - Nubuck Cleaner + Szczotkowanie
  2. Impregnacja - Nano Protector

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz :)

 

Jeszcze mam kilka pytań ;)

 

Jak będę czyścił full, to zrobić to tak:

1. szczotka na sucho

2. cleaner + szczotka

3. impregnat

?

 

A jak tak profilakcztycznie to sama szczotka na sucho? ;)

 

A są jakieś inne od Tarrago dobre preparaty do czyszczenia nubuku? Np Kiwi ? Bo Tarrago Nubuk Cleaner w stosunku ilości/cena jest trochę drogi.

 

Co jaki czas przy normlanym użytkowaniu zimowym należy impregnować skórę?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejność OK.

Reszta to kwestia obserwacji, diagnozy i decyzji.

Przy małych łatwo usuwalnych zabrudzeniach wystarczy szczoteczka.

Przy poważniejszych konieczny będzie Cleaner.

Nie ma konkretnych zasad typu - raz w tygodniu/miesiącu, bo każdy z nas może użytkować buty w inny sposób, inaczej rotować posiadanymi parami, eksploatować je w różnych warunkach, różne skóry mogą wymagać innego podejścia ... zbyt dużo zmiennych, by zamykać sprawę w sztywnych ramach.

O dobre skóry, dbaj dobrymi środkami, których wydajność zazwyczaj sprawia, że mimo ceny wyjściowej są tańsze w czasie.

Do skór jakościowo słabszych możesz stosować tańsze środki. Jeżeli masz wątpliwości, pokaż buty swojemu Szewcowi, który będzie miał możliwość ocenić ich jakość/stan oraz zareko[beeep]wać coś konkretnego.

 

Aha ... a profilaktycznie to Nano Protector, by nie dopuścić do zabrudzeń, a nie szczoteczka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie-problem wybacz jestem blondynką :D A tak na powaznie to buty mają nubuk - jak widać paski i podeszwy i za żadne skarby nie mogę ich doczyścić. Jak były nowe miały piekny rudy kolor na tychże dodatkach, a teraz brudno-brązowy. Gumka do czyszczenia, para wodna, szampony do nubuku ... nic nie działa :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to był kiedyś nubuk, to pewnie ostro się zatłuścił, wybłyszczył i teraz przypomina raczej lico, co może mieć swój urok :)

Ja zrobiłbym tak:

 

  1. Czyszczenie - Mydło Avel po całości
  2. Natłuszczenie i rekoloryzacja czarnego lica - Pommadier Cream w czerni

 

I to taka baza. Dwa produkty, które posłużą w zasadzie całej obuwniczej szafce.

To co było nubukowe odmalowałbym farbką Saphir Teinture w odpowiednim kolorze (kolory można ze sobą mieszać, by uzyskać optimum).

Jeżeli ma pozostać mat to po malowaniu zostawić, jeżeli z połyskiem to wykończyć Pommadierem w kolorze.

 

Jeżeli ma być ekonomicznie, to malowanie można odpuścić i wykończyć pommadierem w kolorze, ale wtedy skóra już na 100% będzie gładka i z połyskiem.

 

 

Finito :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięuję za odpowiedz nie-problem :smiling: Nubuk był tylko na tych rudych fragmentach, reszta to lico. Buty niestety teraz stoją, bo nie miałam pomysłu co z nimi zrobić. Teraz jak już wiem to szykuje zamówienie na podane produkty.Przyznam szczerze kocham buty, ale wiedzy na temat utrzymywania ich w stanie cieszącym oko nie mam żadnej. Jak tylko wykonam polecenia wrzucę zdjęcie z efektem :)


Czytam porady dotyczace renowacji butów i chyba jakieś stare buty wynajdę i na nich spróbuję.
W opisie tego mydła jest napisane, żeby nie stosować do nubuku <_<
Oczywiście mój mąż uznał "po co się meczysz ... oddaj do szewca", a myślałam, że zaproponuje mi kupno nowych butów :blushing:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


W opisie tego mydła jest napisane, żeby nie stosować do nubuku <_<

 

Tak, to sugestia producenta. Ale producent swoje, a praktycy swoje :)

Generalnie nie można uogólniać i warto trzymać się złotej zasady:

Przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności.

 

Wtedy problemów nie będzie.

Jeżeli natomiast coś konkretnie do nubuku, to na przykład Nubuck Cleaner

Ja doskonale Szanownego Małżonka rozumiem :cheers:

W wielu przypadkach mam podobne podejście. Jeżeli jednak chodzi o pielęgnację obuwia i drobne renowacje, to nic nie zastąpi frajdy i satysfakcji po wykonaniu zadania :)
 

Ja wiem, że niewielu Szewców zadba o moje buty, tak jak ja sam ... no chyba, że chodzi i szycie, łatanie, fleki, klejenie ... tego się nie łapię, szukając Dobrego Szewca, co wcale nie jest takie łatwe. Mam nadzieję, że dzięki temu Forum i szerzeniu wiedzy, Dobrych Szewców będzie coraz więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wojanek1

Mam taki problem posiadam buty Nike Mandara  w kolorze miodowym, niestety pomylilem srodki i spryskalem but coccine ravvivant do koloru czarnego i mi zafarbowaly moża to jakoś uratować ? Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wojanek1

Ten środek to dokladnie coś takiego jak to tylko, że do czarnego nubuku http://www.dakoma.com.pl/index.php?p=1586&f=kat_cocch&m_id=1592&l=1&id=7521   , fotkę dodam jutro bo czekam az wyschą.  Znalazłem podobny wątek, w którym się chyba udzielałeś http://www.wbutach.pl/topic/2238-z%C5%82y-impregnat-pomocy/ podejrzewam ze po wyschnięciu będą wyglądać podobnie aczkolwiek nie wiem czy tamte zostały spryskany identycznym środkiem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.