Skocz do zawartości

Czyszczenie, odnowienie, renowacja zamszu i nubuku


nie_problem

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

Witam. Trzy lata temu kupiłem zimowe buty Lesta, buty kupione typowo na narty tzn do chodzenia po śniegu na wyjeździe. Używane max 5 tygodni, kosztowały sporo pieniędzy a wyglądają tragicznie. Miałem chęc je wyrzucić ale troszkę serce mnie zabolało gdy przypomniałem sobie że kosztowały ok 400zł a chodziłem w nich bardzo mało.

Ktoś podpowie co to za materiał i czy da sie doprowadzić buty do wyglądu nadającego się do chodzenia ??? Buty były impregnowane preparatem który poleciła pani sprzedająca mi te buty.

20171218_142102.jpg

20171218_142114.jpg

20171218_142128.jpg

20171218_142139.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zapytać producenta obuwia, ale tak na moje oko to pewnie przesuszony już nieco i wysłużony nubuk olejowany. 

Tego typu buty najlepiej czyścić, regenerować i pielęgnować środkami dedykowanymi:

 

Tarrago Oil Tanned Cleaner - czyszczenie

Saphir Onguent - regeneracja, pielęgnacja

 

Jak chcesz mocniej zabezpieczyć tłuszczowo, wtedy ewentualnie Tarrago Tucan.

 

WAŻNE!
Przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności.

 

Tu więcej o pielęgnacji tego typu skór:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam,
chciałbym zasięgnąć Państwa rady. Kupiłem buty z firmy Lasocki z nubuku. Po kilku wieczorach na butach zrobiły się białe poszarpania. Próbowałem wypustować je bezbarwną pastą, ale w pomarszczeniach zebrała się i z brązowego buty stały się tam białe. Postanowiłem wyczyścić je płynem do naczyń ale to nie był również za dobry pomysł.
Aktualnie buty wyglądają w ten sposób:
IMG_20180829_191222_HDR.thumb.jpg.6246c1be1d1e2d3f39d469befa4ea489.jpg

A z oryginały wyglądały tak (zdjęcie z internetu):
2220838160006_06_gh.jpg.4e3c2287720aaa35077663980bd8da20.jpg

Czy zastosowanie Tarrago nubuck suede cleaner a potem Tarrago Renovator pomoże butom uzyskać dawny wygląd ? Jeżeli tak to jaki wybrać kolor ? 57 skóra ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, mam szybkie pytanie

 

Buty Reebok, jeżdżę rowerem i w dwóch miejscach mam ślady od smaru z łańcucha, nie jest to wielkie, ale widać na bordowym zamszu ?

Więc mam pytanie, czy jest jakaś możliwość usunięcia tych plam? Jeśli tak to prosiłbym o nazwę preparatu, a najlepiej nazwy wszystkich rzeczy, którymi to wyczyszczę. 

 

Znalazłem to: https://multirenowacja.pl/zestaw-do-zamszu-i-nubuku-tarrago-2.html

 

Ale pytanie, czy to usunie plamę? Czy jakiś osobny odplamiacz trzeba / opłaca się kupić w/w? 

 

 

Chyba, że można zostawić u szewc i on wyczyści? Bo ja jako amator to mogę to zepsuć jeszcze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobry wybór. W większości przypadków taki zestaw sobie poradzi. Nawet jak nie do końca, to powinno być lepiej. Plamy ze smaru niestety bywają bardzo trudno usuwalne, także bardzo trudno cokolwiek obiecywać. Trzeba po prostu spróbować. Na bardzo uciążliwe plamy i tam, gdzie inne środki nie dały rady czasem pomagają odplamiacze HUSSARD:

https://multirenowacja.pl/avel-hussard-odplamiacz-do-skory-i-tkanin-200ml-butelka.html

 

Jak dobry szewc to na pewno pomoże, jak słaby to albo machnie ręką i nie podejmie wyzwania, albo jeszcze coś zepsuje :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć Wam! 

 

Chciałbym się podpiąć pod temat, czy dokonując naoliwienia numbuku mogę w dalszej kolejności dokonać regeneracji tego obuwia? Dokładniej, czy do regeneracji takiego obuwia mogę zastosować zestaw:

- Saphir Seude Omnidaim 

- Saphir Seude Renovetine

 

Pozdrawiam:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć,

 

mam taki otóż problem. Posiadam buty z nubuku, których nie używałem zbyt intensywnie, a wyglądają na powycierane i  to wyglądają jakby były brudne. Zdjęcie w załączeniu.

I mam pytanie, co można zrobić, aby przywrócić im blask. Czyszczę je Tarrago Uniwersal Cleaner i zastanawiam się czy jakaś farba do butów tu jest potrzebna czy co?

Z góry dzięki za odpowiedz :)

 

 

but.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standard. Co jakiś czas, najczęściej 1 na sezon lub dwa należy nubuk i zamsz zregenerować. Najłatwiej i najczęściej robi się to Suede Nubuck Renovatorem:

https://multirenowacja.pl/renowator-pasta-do-zamszu-i-nubuku-200ml-saphir-renovetine.html

https://multirenowacja.pl/renovator-250ml-renowator-pasta-do-zamszu-nubuku.html

 

W cięższych przypadkach stosuje się farby do zamszu i nubuku, ale to w tym przypadku nie powinno być konieczne:

https://multirenowacja.pl/product/search?query=suede+dye

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor taki, który jest najbliższy według ciebie. Mała różnica zazwyczaj nie robi problemu, po pigment ładnie się rozkłada i reaguje ze skórą. Jak masz dylemat to dopytaj w multirenowacji - tam mają już doświadczenie w doradztwie kolorystycznym, aczkolwiek ja uważam, że komuś, kto buty ma przed sobą zawsze łatwiej. Przed zastosowaniem środka robisz próbę przy pięcie i upewniasz się, że dobrze trafiłeś. Szwy nie zawsze chłoną pigment. Zależy z czego są wykonane, ale nawet gdyby wchłaniały to osobiście wolałbym zabarwić szwy niż nosić wyblaknięte buty :) Jak masz dylematy to zawsze możesz robotę zlecić, na przykład tu:

https://obuwnik.pl/

 

Dla nich to będzie dość łatwa robota. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Pralka to samo zło dla butów. Już za późno, ale wyciągaj wnioski :)

 

Czyszczenie tych łączonych ZX500 najlepiej czymś bezpiecznym i uniwersalnym, zarówno do licówek, jak i zamszu, np. TARRAGO Shampoo

 

Później pozostaje ci regeneracja koloru za pomocą barwników do zamszu i nubuku. Te w aerozolu łatwiej stosować na jednolite powierzchnie, ale w jak w ZXach masz łączenia to chyba lepiej będzie ci działać pędzelkiem.

 

Z jasnymi, zniszczonymi skórami zamszowymi może być problem, bo ciemne plamy mogą przebijać spod spodu. Dlatego, jeżeli nie znajdziesz swojego koloru, czasem lepiej zabarwić zamsz na kolor ciemniejszy.

 

Później pozostaje rozczesać włoski szczotką do zamszu i rozruszać skórę, by przywrócić jej elastyczność. 

 

Nowe, czy odnowione buty dobrze zabezpieczyć Nano Protectorem - wtedy brud i wilgoć się ich nie łapie i nie musisz tak często czyścić.

 

Poza barwnikiem, wszystkie produkty bardzo uniwersalne i nie do zużycia do jednej pary. Zadbasz przy ich pomocy o całą kolekcję. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Spełniłem ostatnio swoje marzenie i kupiłem sobie Caty miodowe z nubuku. Chcąc o nie dobrze zadbać, by służyły latami przypomniałem sobie, że wieki temu zarejestrowałem się na pewnym świetnym forum :) a na dodatek konto wciąż istnieje :)

Spędziłem cały dzisiejszy dzień na czytaniu, ale mam jedno pytanie: przeczytałem, że zamsz i nubuk szczotkuje się z kierunkiem włosia. Jak rozpoznać ten kierunek na nubuku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam trzewiki z nubuku, niestety na noskach zrobiły się głębokie rysy czy nawet większe ubytki. Czy wie ktoś czym mógłbym te ubytki wypełnić albo w jaki inny sposób mógłbym te wady naprawić? Myślałem o białym kremie do renowacji do skóry licowej + granatowa farba/barwnik do zamszu/nubuku, ale nie wiem, czy to dobry pomysł. Dzięki za pomoc, Adrian

trzewiki-nubuk-ubytki.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.