nie_problem

Czyszczenie, odnowienie, renowacja zamszu i nubuku

276 postów w tym temacie

Tytułem wstępu:

Skóry zamszowe (zamsz, welur, skóra welurowa, suede) i skóry nubukowe (nubuck, nubuk) zaliczamy do skór szorstkich. Często mylone ze sobą skóry zamszowe i nubukowe łatwo odróżnić. Zamsz jest odpowiednio obrobioną odwrotną częścią skóry (spód skóry - mizdra). Charakteryzuje się strukturą "meszku" o zdecydowanie dłuższym włosiu niż w przypadku nubuku (widoczne pojedyncze włókna). Nubuck jest delikatnie przeszlifowaną wierzchnią częścią skóry (sposób wykończenia lica). Efekt delikatnego aksamitnego meszku (krótkie włosie).

Zarówno zamsz, jak i nubuk charakteryzują się wyjątkowo piękną i delikatną strukturą, są delikatne, miłe i przyjemne w dotyku. Są jednak bardziej podatne na zabrudzenia, uszkodzenia i wilgoć - dlatego wymagają częstego czyszczenia i konserwacji. Charakterystyczne, iż po przeciągnięciu po skórach szorstkich palcem pozostanie na niej jasna bądź ciemna smuga - podobny efekt obserwujemy przy odkurzaniu dywanu (wynika to ze zmiany kierunku ułożenia włosia). Skóry szorstkie ciemnieją w kontakcie z wilgocią. Nie należy dopuścić do przemoczenia butów zamszowych i nubukowych. Ich impregnacja może wiązać się z przyciemnieniem skóry. Bywa, iż producent obuwia nubuk pokrył woskiem, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie materiału (tak wykończony nubuk przypomina skóry licowe). Skóry zamszowe i nubukowe ze względu na delikatną strukturę trzeba traktować w sposób szczególny. Wielu zachwyconych nowymi zamszowymi butami klientów rozczarowuje się w trakcie eksploatacji butów. Aby uniknąć rozczarowania wystarczy systematyczna i świadoma pielęgnacja tych wyjątkowych skór. Do skór zamszowych i nubukowych nie należy używać past i kremów stosowanych do skór gładkich, licowych.

Klasyczny zestaw do pielęgnacji skór szorstkich:
02.jpg

Wpis blogowy na temat:

Jak czyścić buty oraz odzież wykonane z zamszu i nubuku?


saphir_zamsz_nubuk_blog.jpg

Skóry szorstkie (zamszowe i nubukowe) to wyjątkowo piękne, ale i delikatne materiały. W sposób szczególny zatem trzeba o nie dbać. Polecane produkty do czyszczenia i pielęgnacji zamszu oraz nubuku mogą być stosowane nie tylko do obuwia, ale i do odzieży, toreb, rękawiczek i innych akcesoriów wykonanych ze skór szorstkich.

Często mylone ze sobą skóry zamszowe i nubukowe.


Zamsz jest odpowiednio obrobioną odwrotną częścią skóry (spód skóry - mizdra). Charakteryzuje się strukturą "meszku" o zdecydowanie dłuższym włosiu niż w przypadku nubuku (widoczne pojedyncze włókna).

Nubuk jest delikatnie przeszlifowaną wierzchnią częścią skóry (sposób wykończenia lica). Efekt delikatnego aksamitnego meszku (krótkie włosie).
Zarówno zamsz, jak i nubuk charakteryzują się wyjątkowo piękną i delikatną strukturą, są delikatne, miłe i przyjemne w dotyku. Są jednak bardziej podatne na zabrudzenia, uszkodzenia i wilgoć - dlatego wymagają częstego czyszczenia i konserwacji.

Charakterystyczne, iż po przeciągnięciu po skórach szorstkich palcem pozostanie na niej jasna bądź ciemna smuga - podobny efekt obserwujemy przy odkurzaniu dywanu (wynika to ze zmiany kierunku ułożenia włosia). Skóry szorstkie ciemnieją w kontakcie z wilgocią. Nie należy dopuścić do przemoczenia butów zamszowych i nubukowych. Ich impregnacja może wiązać się z przyciemnieniem skóry.

Bywa, iż producent obuwia nubuck pokrył woskiem, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie materiału (tak wykończony nubuck przypomina skóry licowe).

Skóry zamszowe i nubukowe ze względu na delikatną strukturę trzeba traktować w sposób szczególny. Wielu zachwyconych nowymi zamszowymi butami klientów rozczarowuje się w trakcie eksploatacji butów. Aby uniknąć rozczarowania wystarczy systematyczna i świadoma pielęgnacja tych wyjątkowych skór. Do skór zamszowych i nubukowych nie należy używać past i kremów stosowanych do skór gładkich, licowych.

SZCZOTKOWANIE:
Aby zachować zamsz i nubuk w dobrej kondycji konieczne jest systematyczne szczotkowanie tych skór. Należy pamiętać, by robić to delikatnie zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia. Błoto ze skór szorstkich należy usuwać po wyschnięciu. Nie każda szczotka nadaje się do czyszczenia skór szorstkich do tego celu używamy specjalnych szczotek do zamszu i nubuku.

CZYSZCZENIE:
Delikatne skóry zamszowe i nubukowe są bardzo podatne na zaplamienia. Pierwotnie piękne, stosunkowo szybko absorbują brud i wilgoć, tracąc swój blask.

Jednym ze sposobów usunięcia miejscowych zabrudzeń jest użycie Gumy lub Bloku do czyszczenia skór szorstkich.
guma_do_czyszczenia_mdor1.jpg

Małych rozmiarów produkt, wygodny w użyciu o dużej mocy czyszczenia. Używane na podobnej zasadzie jak gumka do zmazywania ołówka. Gumy należy używać delikatnie, z wyczuciem pocierając, by usunąć zabrudzenie, nie uszkadzając jednocześnie skóry. Produkt, który praktycznie się nie zużywa. Wystarczy kupić raz i nie zgubić smile.gif

Jednym z najistotniejszych produktów w procesie czyszczenia zamszu i nubuku jest jednak Odplamiacz Saphir, "mistrz" wśród produktów w swojej klasie. Unikalna formuła płynu pozwala na głębokie czyszczenie różnego rodzaju plam i przebarwień oraz odzyskanie, wydobycie oryginalnego koloru czyszczonych materiałów i skór.

omnidaim.jpg

RENOWACJA / ODNOWA KOLORU:
W trakcie eksploatacji, obuwie narażone na działanie warunków atmosferycznych może w naturalny sposób stracić swój pierwotny kolor i blask. Zamsz i nubuk poddany działaniu słońca, światła ma tendencje do płowienia. Warto o tym pomyśleć decydując o miejscu przechowywania zamszowych ubrań czy butów. Aby przywrócić właściwy wygląd naszym butom stosujemy preparaty ro renowacji i odnowy koloru.


IMPREGNACJA:
Wodoodporne impregnaty jak najbardziej tak. Tego typu skóra nie lubi wilgoci, jej nadmiar sprzyja rozwojowi pleśni. Profilaktyka przede wszystkim. Zamsz i nubuk warto zabezpieczyć przed plamami oraz wilgocią - również przed pierwszym użyciem obuwia. Przemoczone buty "ubrane" w prawidła lub wypchane papierem suszyć z daleka od źródeł ciepła w temperaturze pokojowej. Do zabezpieczenia skór przed wilgocią, błotem, zabrudzeniami ...polecamy duży wybór wodoodpornych impregnatów w sprayu.

źródło: Don [beeep]
http://don[beeep]-es.blogspot.com

©2011 by Aibo Krkic

http://multirenowacja.blogspot.com/2011/09/jak-czyscic-buty-i-odziez-wykonane-z.htmlPolecam ciekawe wpisy na blogu Mr. Vintage:
 

obraz1724534158.jpg


http://mrvintage.pl/2011/07/renowacja-zamszu-i-nubuku.html

http://mrvintage.pl/2010/11/zrob-to-sam-zmiana-koloru-butow.html

http://mrvintage.pl/2011/02/pielegnacja-butow-dla-mniej-i-bardziej-zaawansowanych.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przed:

i-cznVBzk-XL.jpg

 

Po:

i-ZqNzxp5-XL.jpg

 

 

Przed:

i-2WMGRC6-XL.jpg

 

Po:

i-96P2GFv-XL.jpg

 


 

Użyte produkty:

Saphir-Suede-Products-L.jpg

 

 

W trakcie:

 

Step 1: Work out Any Difficult Spots with the Gommadin Suede Eraser - Guma do czyszczenia zamszu i nubuku

Gommadin-Suede-Eraser.jpg

 

Step 2: Clean Shoes with Saphir Omni'Nettoyant - Odplamiacz/Cleaner do zamszu i nubuku

i-6cJg5P5-XL.jpg

 

i-6hQB9fk-XL.jpg

 

i-9z7GM5f-XL.jpg

 

i-Ltt43DP-XL.jpg

 

 

Step 3: Wash Shoe with Warm Water to Remove Omni'Nettoyant Solution - Usuwamy pozostałości odplamiacza za pomocą ciepłej wody

 

Step 4: Allow to Dry - Suszenie

i-3mFSx4M-XL.jpg

 

Step 5: Brush with Suede Brush - Szczotkowanie

i-7nHtCW7-XL.jpg

 

Step 6: Apply MDO Renovateur Spray - Renowator do zamszu i nubuku - odnowienie koloru

i-K9cvGLz-XL.jpg

 

i-Ht5RMpN-XL.jpg

 

Step 7: Apply Final Brushing - Szczotkowanie raz jeszcze

 

 

Po:

i-ZqNzxp5-XL.jpg

 

 

Szczegółowy opis i więcej fotek u źródła:

http://www.hangerproject.com/closet/blog/how-to-clean-suede-shoes/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dopiero poznaję to forum, nie wiem czy tu wolno. Jakby co proszę o instrukcje gdzie umieścić.

 

Mam buty ze skóry nubukowej, bardzo krótki włos (miejscami już się wyświecił od nogawek). Dotychczas stosowałem na nie tylko impregnat w spreju. Widzę jednak, w miejscach gdzie but pracuje, że skóra jest dosyć sucha. Co robić? Z jednej strony zależy mi na trwałości buta, z drugiej nie chciałbym zmieniać koloru (dosyć jasne) i "mechowatości" butów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Impregnat tylko zabezpiecza buta. Widać skóra już się nieco wyeksploatowała i czas na gruntowne czyszczenie.

 

Czyszczenie + systematyczne szczotkowanie i jest szansa na zachowanie "mechowatości" :)

 

Saphir Omnidaim powinien sobie z problemem poradzić:

http://multirenowacja.pl/omnidaim-100ml-odplamiacz-do-zamszu-nubuku-i-tkanin-saphir.html

 

Po czyszczeniu dopiero impregnat w Sprayu - najlepiej NANO.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie ws renowatora/pasty do zamszu.

Mam buty takie jak na zdjęciu. Nie chciałbym stracić jasnych szwów. Powinienem używać renowatora czarnego czy bezbarwnego? Jeśli bezbarwny, to czy jest sens używania go, czy też poprzestać na Omnidaim?

post-133-0-93933200-1337288218_thumb.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, znów potrzebuję pomocy - czym usunąć plamy z oleju napędowego z zamszowych butów? Jak narazie próbowałem Omnidaim Saphir i nie do końca dał radę.

Byłbym wdzięczny za pomoc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zrób proszę kilka fotek i pokaż nam jak rozległe są "obrażenia" :)

Łatwiej będzie coś zaproponować, kiedy zobaczymy z czym mamy do czynienia.

 

pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką reakcję :)

Buty jeszcze całkiem nie wyschły po myciu Omnidaimem, ale widać już takie tłuste plamy w których włosie zamszu jest posklejane. Nie mogę tego uchwycić na zdjęciu na razie. Poczekam aż przeschną i wtedy zamieszczę zdjęcia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam zdjęcia w nowym poście, bo gdybym dokleił do poprzedniego, mogłyby długo pozostać niezauważone :)

Oto zdjęcia "obrażeń":

 

img6159wt.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

img6160u.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

img6161gm.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Da radę to jakoś naprawić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Olej napędowy powiadasz ... hmm

 

Jest szansa, że doczyścisz to odplamiaczem AVEL Hussard.

 

Po tym odplamiaczu, możesz jeszcze poprawić Omnidaimem jak będzie potrzeba. Pamiętaj o szczotkowaniu.

 

Zejdzie do końca czy nie - warto zregenerować kolor Saphir Renovetine

 

Na koniec zabezpieczyć przed takimi przygodami Tarrago Nano Protectorem.

 

Myślę, że będzie optymalnie.

 

W sumie podobna robota :)

http://www.wbutach.pl/topic/854-czyszczenie-i-renowacja-crockettjones-devon-7/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc.

Znów, dosłownie, ratujesz mi skórę :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie chwal dnia przed zachodem słońca :)

Pokaż fotki po robocie - będziesz zadowolony to i ja będę kontent :)

 

pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze trochę o pielęgnacji zamszu.

 

Zasada jest taka, że gumki oraz szczotki z gumowanymi końcówkami czyszczą i ścierają, a te mosiężne włosie w wielu przypadkach pomaga w poważniejszych przypadkach, bo nie ogranicza się do powierzchni lecz działa głębiej na strukturę dolnej warstwy zamszu.

 

Profilaktyczne, stosunkowo częste szczotkowanie + Suede Renovator często pozwala uniknąć szybkiego zużycia skór zamszowych.

 

A jak już się stanie ... pozostaje spróbować :)

 

Dość dobrze jest to zobrazowane na tych Westonach - przed/po:

 

01.jpg

07.jpg

 

Cała fotorelacja w linku:

http://shoeshinecoac...putzer-service/

 

Ja dołożyłbym mycie i impregnację:

 1. Najpierw umyć - Saphir Omnidaim
   
 2. Szczotkowanie, jak w fotorelacji (powyżej)
   
 3. Suede Renovetinew kolorze - odświeżenie koloru
   
 4. Impregnacja - Saphir Nano Protector

Na filmie John Lobb po Renovatorze i Protectorze Saphir md'Or:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem tutaj nowy i kompletnie nie wiem co zrobić. Poplamiłem moje hi tecki 50 peaks wd40 próbowałem usunąc plame popularnymi odplamiaczami przez co chyba uszkodziłem obuwie, nie wiem dalej co moge z tym zrobić, plama rozniosla sie przez szorowanie na calego buta, czy da sie jeszcze je uratować?

wp000187.jpg

 

wp000186d.jpg

 

wp000185g.jpg

wp000184w.jpg

 

na zdjeciach obuwie jest jeszcze mokre

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Możesz próbować doprowadzić je do właściwego stanu kombinacją:

 • Odplamiacz Avel Hussard na plamy
 • Cleaner do zamszu i nubuku Omnidaim Saphir

Jeżeli nie puści, pozostanie jedynie opcja zmiany koloru na ciemniejszy za pomocą farb do zamszu i nubuku - Teinture Saphir lub Suede Dye Tarrago.

 

pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

a czy intensywne szorowanie nie zniszczy buta? jak sie mają do takiego materialu traktowanie alkoholem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rzekłbym, że brak systematycznego czyszczenia, stosowania szczotek z twardym włosiem i brak pielęgnacji niszczy zamsz i nubuk, a temu po zalaniu WD40 już mało co jest w stanie zaszkodzić :)

 

Co do malowania farbami na bazie alkoholu zamszaków i nubuków - na przykładach można zapoznać się z tematem tu:

http://www.wbutach.pl/forum/228-malowanie-zamszu-i-nubuku/

 

Jeżeli chodzi o gruntowną renowację czy zmianę koloru - skóry sobie chwalą alkohol :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady, spróbuje wyczyścić tymi preparatami, nie jestem zachwycony zmianą koloru na ciemniejszy a jaśniejszy zapewne nie pokryje zabrudzeń, mam nadzieje że efekt będzie zadowalający, zdążyłem raz założyć te buty ;/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam szybkie pytanie - do typowych, miejscowych, wydaje się że niepoważnych zabrudzeń na nubuku - lepszy będzie blok (Saphir Medaille) do gumowania czy Saphir Omnidaim? Czy po Omnidaimie, w miejscu gdzie będę czyścił buta, nie zrobi się inny kolor skóry? Czy może trzeba wtedy równomiernie wyczyścić całego buta?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz