Jump to content

Wulkanizacja podeszew butów ?


Recommended Posts

Witam,

Wiadomo, że wulkanizuje się opony samochodów, a opony są z gumy. Wukanizacja polega na chemicznym sieciowaniu czastek polimerów i tworzeniu nowych warstw tych polimerów.

Dlatego też czy jest mozliwa wulkanizacja podedeszew butów też przecież wykonanych najczęściej z gumy ?

Jest wylkanizacja  na zimno i na gorąco. Wulkanizację na zimno można wykonywać chyba na podeszwach butów bez problemów. Podeszwy przecież się zdzierają tak jak opony samochodowe.

Wulkanizację na gorąco raczej nie jest chyba możliwa w przypadku butów, ale kto wie po za zabezpieczeniu cholewki  może też możliwa ??

Przy odpowiedniej  pielęgnacji cholewek w takich regerowanych butach chodziło by się baaaardzo długo.

Nie spotkałem się z taką usługą albo nie miałem szczęścia.

 

Pytanie : czy jest taka usługa i  gdzie ?

Link to comment
Share on other sites

I tak i nie. Samego wulkanizowania znanego z opon nie ma, jednak zelowanie to takie jakby łatanie na zimno. Spody robione na wtrysku lub natryskiwane na cholewki są nie naprawialne a jedynie czasem (teoretycznie) wymienialne.

Właśnie, są gotowe spody butów (mnie chodzi o gumowe), po pewnym czasie użytkowania spody się wycierają, jeśli powierzchnie dołu spodu jest nie ryflowana - można spód podzelować tj. przykleić wcześniej wycięty kawałek gumy.  Często takie kawałki mają kształt klina gdy spód pod piętą jest wytarty. Dawniej jeszcze jak zelowano buty to brzeg buta pokrywano woskiem na gorąco przy pomocy tzw. żelazkiem podobnym do młoteczka z wyciętym obłym wycięciem. Ale to dawniej były podeszwy raczej skórzane. Ale klejenie to nie wulkanizacja.

A na wulkanizacji spodów butów można zarobić bo byłby duży popyt.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Witam wszystkich ;)

Mam pewien problem z moimi butami... Otóż w podeszwie zrobiła się mała dziurka, która powoduje, że podczas nacisku uchodzi powietrze. Łatwo się domyślić, że jest to bardzo niekomfortowe. Buty wysyłałem na gwarancję, ale wiadomo, że w Polsce to sobie można... ;)

 

[/url'>

[url=http://wbutach.pl/uploads/downloadedimages/txw6.jpg" alt="txw6.jpg">
 

Pytanie brzmi: Co najlepiej zrobić, żeby to naprawić? Oprócz wyrzucania ich do kosza oczywiście, bo jednak trochę kosztowały ;p

 

Proszę was o pomoc ;x

Edited by bojan
Link to comment
Share on other sites

Przeniosłem Twój post w miejsce, w którym Szewc szybciej to zauważy i być może coś zasugeruje.

Po mojemu to na uznanie reklamacji chyba marne szanse, bo na systemy powietrzne o ile się nie mylę gwarancji nie ma.

Tu w sumie można zrozumieć producenta, bo jak w takim przypadku zweryfikować czy przypadkiem nie doszło do uszkodzenia mechanicznego?

 

No, ale może jakiś Szewc będzie miał na to patent?

Link to comment
Share on other sites

No, jakby nie było, to uszkodzenie mechaniczne ;x Zahaczyłem butem o jakiś metalowy próg, zamykających się za mną drzwi i [beeep]a ;/ Ojciec mi mówił, że możemy but wypełnić silikonem, co dałoby podobny efekt do oryginału (sprężystość), ale nie jestem co do tego przekonany za bardzo.

Link to comment
Share on other sites

No, jakby nie było, to uszkodzenie mechaniczne ;x Zahaczyłem butem o jakiś metalowy próg, zamykających się za mną drzwi i du.a ;/ Ojciec mi mówił, że możemy but wypełnić silikonem, co dałoby podobny efekt do oryginału (sprężystość), ale nie jestem co do tego przekonany za bardzo.

Trzeba podać rodzaj butów, dokładna lokalizacja , wielkość i kształt otworu. Materiał podeszwy jeest ważny. Szewc napewno powie.

Silkonem można czopowac raczej elementu hydrauliczne, szpary w ścianach.. a nie  coś co jest elastyczne i podlega odkształceniom. Może pomóc zwykły szewc który naklei klejem szewskim gumową łatę.

Moj kolega dał do szewca do podzelowania buty o podeszwie ryflowanej, ten ściął występy i nakleił płaską gumę - trzyma się już rok.

Można tytułem próby (jak już but na stracenie ) to po zidentyfikowaniu materiału, sprawdzić  jakie ma właściwości, tzn, czy się ropuszcza czy topi się w wysokiej temperaturze.  Zrobić z takiego samego materiału czop i spróbować zatkać otwór. Tylko na ryzyko użytkownika.

Link to comment
Share on other sites

Model: Nike Zoom Lebron X

Materiał cholewki: materiał syntetyczny

Podeszwa środkowa: Zoom Air

Podeszwa zewnętrzna: guma węglowa

Systemy: Zoom Air, Flywire, Hyperfuse

Przeznaczenie: Indoor

 

Szerokość usterki: 0.5cm (maksymalna)

Edited by bojan
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli któryś z Szewców radzi sobie w takich sytuacjach to bardzo proszę o fotki poglądowe: przed robotą / po robocie.

Wśród biegających znajomych wielu osobom po czasie padają systemy powietrzne i buty lądują w śmietniku. Szczerze powiedziawszy, sam kilka par wyrzuciłem. Jeżeli ktoś potrafi przywrócić do życia buty z padniętym systemem, to chętnie będę polecał w przyszłości takiego Majstra :)

Link to comment
Share on other sites

Witam serdecznie !

Mój co prawda pierwszy post na tym forum, ale z Adminami chwilkę się już znamy ;) Od czasu do czasu (a tego wiadomo ile jest) zaglądam tu i ówdzie w różne działy i w końcu "nadejszła wiekopomna chwiła" :) - czyli wspomniany pierwszy wpis.

Generalnie odpowiadając na powyższe tematy, z własnego doświadczenia mogę powiedzieć jedno - każdy jedn spód, obojętnie jaki by nie był można odbudować, mało tego można to zrobić o wiele lepiej niż fabryka. W wielkim skrócie odnośnie wulkanizacji, to niektóre klejenia śmiało można tak nazwać. Od razu przychodzi mi na myśl botek Kazara, w którym wykonywałem fleki, mam gdzieś nawet zdjęcie jak takie coś wygląda i jak mocno może się flek trzymać złączony niejako z obcasem. Jak tylko je odnajdę z pewnością wrzucę.

Co do systemów w butach sportowych, to generalnie można to bez większego problemu naprawiać. Nie mówię o wklejaniu/zastępowaniu starych nowymi, ale odpowiednie wypełnienie, później spód o wysokiej odporności na ścieralność i buty sportowe potrafią zadziwić długowiecznością.

Kilka przykładwych realizacji można zobaczyć tutaj :

http://shoemaker24.eu/pl/2013-08-11-15-04-36/2013-08-11-15-08-16/spody-dorabiane-galeria

Link to comment
Share on other sites

No w końcu i szewc24 zawitał :yahoo:

Prawie 2 lata na forum i pierwszy wpis, ale lepiej późno niż później :smoke:

Fajnie!

 

Przeleciałem przykłady z linka, ale nie ma tam zgrabnej naprawy/renowacji butów z otwartym systemem Air, zatem podtrzymuję apel.

Gdyby, któryś z Szanownych Majstrów realizował takie zlecenie to proszę małą fotorelację na forum lub chociaż 2 fotki - przed/po.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

No w końcu i szewc24 zawitał :yahoo:

Prawie 2 lata na forum i pierwszy wpis, ale lepiej późno niż później :smoke:

Fajnie!

 

Przeleciałem przykłady z linka, ale nie ma tam zgrabnej naprawy/renowacji butów z otwartym systemem Air, zatem podtrzymuję apel.

Gdyby, któryś z Szanownych Majstrów realizował takie zlecenie to proszę małą fotorelację na forum lub chociaż 2 fotki - przed/po.

 

Pozdrawiam

Na razie jest kilka przykładów, m.in. rekonstrukcja "oblewanych" spodów, aktualnie w pracy mam ponad 20-letnie buty sportowe, jak będą gotowe to też pokażę fotorelację.

Myślałem, że bardziej dostanę  "po głowie" za tak długą nieobecność od pierwszego kontaktu, ale jakoś udało się ślizgnąć ;) Teraz będzie już łatwiej, uffff :D

Link to comment
Share on other sites

 

 


aktualnie w pracy mam ponad 20-letnie buty sportowe, jak będą gotowe to też pokażę fotorelację.

No i tu już łapiemy za słowo! Lubię takie klimaty i ciekawość mnie zżera co to za perełka się trafiła :)

Z drugiej strony mam prawie 12-letnie już chyba Jordany (niekoszykarskie, a zimowe) i poza wytartymi zapiętkami (zaraz oddam do podszycia skórą), wyglądają jak nowe. Jak wchodzę w nich do zaprzyjaźnionego sklepu sportowego, to ekipa zazwyczaj nie wierzy, że ja cały czas w tych samych butach chodzę :p Także wierzę, że i 20-letnie mogą się nieźle prezentować odpowiednio zadbane. No, ale skoro trafiły na warsztat, to chyba nie jest za dobrze. No ciekawe, ciekawe ...

No i nie ma co pękać - tu same swojaki :friends:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.