Skocz do zawartości

Konserwacja i impregnacja tłuszczowa skóry nubuk na przykładach.


AXE316

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Witam!jestem tu nowy i mam kilka pytań.

Dziś woskowałem szwy miksturą z terpentyny i wosku.

I na jednym bucie wosk wyszedł na wieszk i dało się go dobrze wysczątkować a na drugim  nie wyszedł i jest tylko na szwach czarna plama i jakby szwy były mokre.

Co źle zrobiłem?czy mam nałożyć kolejną warstwę mikstury?

Zależy mi na szybkiej odpowiedzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

Witam

Kilka dni temu zakupiłem parę Meindl Kansas GTX wykonanych z nubuku i niestety bez żadnego wcześniejszego przygotowania postanowiłem użyć dołączonego do butów wosku firmy nikwax co z butów wyglądających wcześniej tak:

 

6451-8.jpg

Zrobiło buty wyglądające tak

e84d9215c5b5641cgen.jpg

f27220b39ddd4267gen.jpg

 

Jeżeli chodzi o samą zmianę koloru to mi ona nie przeszkada, najważniejsze jest dla mnie aby buty służyły mi wiele lat bez utraty swoich właściwości. Przeglądając różne fora i strony spotkałem się z różnymi opiniami na temat konserwacji i impregnacji butów ze skóry nubukowej. Jedni bezwzględnie odradzają woski, tłuszcze i inne pasty zalecając wyłącznie protektory do nubuku, inni wręcz przeciwnie twierdzą że tylko w ten sposób uchronimy nasze buty przed przemakaniem. Dlatego chciałbym się zapytać, co robić? Czy takie jednorazowe potraktowanie butów woskiem jakie już im zafundowałem wystarczy na pierwszy raz (przyszły weekend, pierwszy test w górach) - chociaż wydaje mi się że wosk nałożyłem nie dokładnie jako że robiłem to pierwszy raz, zaraz po rozprowadzeniu go palcem po powierzchni buta od razu ścierałem go szmatką nie dałem mu czasu wchłonć się- czy raczej wskazane byłyby inne zabiegi takie jak ponowne nawoskowanie lub użycie wyżej wymienionego zestawu? Czy lepiej wstrzymać się i ponownej impregnacji dokonać później, kiedy zauważe że skóra pije wodę. Jeszcze jedno pytanie jak wygląda kwestia goretexu czy użycie impregnacji tłuszczowej nie niszczy membrany, z tego co wiem wosk nikwaxu ma na opakowaniu informacje iż nadaje się do produktów z membraną jak sprawa wygląda w innych preparatach?

Z Góry Dzięki

Pozdrawiam

Edytowane przez BasicCombo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotek po robocie nie widać.

 

Generalnie podejścia do zagadnienia są różne, a wszystko ma swoje plusy i minusy. Moim zdaniem:

  1. Wosk zabezpiecza skórę, ale ogranicza jej oddychalność i elastyczność, tworząc skorupę. Trudno się go pozbyć, zwłaszcza kiedy w sezonie nałożyliśmy już wiele warstw. Ponadto zmienia kolor, ale to w sumie nie jest problem.
  2. Aerozol nie zmienia specjalnie koloru, ale w warunkach ekstremalnych nie jest zbyt trwały. To moim zdaniem rozwiązanie miejskie, gdzie sprawdza się całkiem nieźle.
  3. Zaprawa tłuszczowa, zmieni kolor, ale skóra pozostaje elastyczna, odżywiona i zdrowa. Przez długo zachowa też podwyższone właściwości hydrofobowe. Jak dla mnie to jest właśnie optimum.

 

Zerknij jeszcze tu:

http://multirenowacja.blogspot.com/2012/12/tuszczowa-impregnacja-butow-i-skor.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można pomyśleć o impregnacji tłuszczowej, ale musiałbyś zaakceptować zmianę koloru i struktury skóry. Więcej tu:

http://multirenowacja.blogspot.com/2012/12/tuszczowa-impregnacja-butow-i-skor.html

Przyszły produkty :) Jedno ALE co do mydła: "Nie stosować do zamszu i nubuku" Czy mam olać tą informację? Bo zdaje się, ze moje HH są z nubuku...

 

  • Upper: "PREMIUM NUBUCK LEATHER BALLISTIC MESH"

Co teraz? :(

Edytowane przez TurboBlejzer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli piszesz o mydle do skór, to jest to informacja od producenta, natomiast outdoorowcy przetestowali sobie i uznali, że to mydło świetnie się nadaje do czyszczenia nubuków olejowanych i nubuków, ale warto byś wiedział, że to jest opinia praktyków, a nie producenta. Czego byś nie używał trzymaj się złotej zasady:

 

Przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności.

 

A nigdy nie napytasz sobie biedy stosując dany  środek w niewłaściwy sposób lub niezgodnie z oczekiwanym efektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje już zaimpregnowane. Popełniłem poważny błąd nie szczotkując butów po umyciu mydłem i po wyschnięciu naniosłem dubbina. Skutek był tego taki, że tłuszcz niezbyt idealnie się wchłonął i stworzył cieniutką warstwę na powierzchni buta. Można ją było "zrolować" palcem. Na szczęście szczotkowanie buta z naniesionym już dubbinem przyniosło oczekiwany efekt: tłuszcz został wtarty w skórę, powierzchnia się ujednoliciła itp. więc sukces :)

 

But fabryczny w kolorze coffe bean:

fabrycznyucjr6.png

 

Po operacjach:

 

img_08904zjfc.jpg

 

img_0891knjop.jpg

 

img_08923ajzw.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

nie wiem, czy forum dalej działa, ale może akurat znajdzie się ktoś, kto udzieli mi fachowej pomocy :). Zakupiłam właśnie nowiutkie buty trekkingowe firmy Meindl (model - http://meindl.pl/p/tacana-lady-gtx%C2%AE).  

Niestety dosyć długo stały na wystawie i widać w wielu miejscach, że skóra jest sucha i złuszczona (jak na zdjęciach). Bardzo proszę o doradzenie mi w jaki sposób mam zadbać o moje buty, jakie preparaty najlepiej zakupić i jak często ich używać. Zależy mi, żeby butki służyły mi jak najdłużej, dlatego szukam fachowej pomocy. Zaznaczę, że używam ich dosyć często...w góry wybieram się nawet kilka razy w miesiącu (Beskidy i Tatry).

Pozdrawiam :)

post-2060-0-87723600-1426088183_thumb.jpg

post-2060-0-66488200-1426088238_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej Tarrago Tucan

Optymalnie Zestaw by AXE316

 

Częstotliwość używania produktów zależna od częstotliwości użytkowania butów, warunków, bieżącego stanu skóry ... kwestia obserwacji i potrzeb.

 

 

Wszystko na ten temat jest właściwie tu:

http://www.wbutach.pl/topic/216-konserwacja-i-impregnacja-t%C5%82uszczowa-sk%C3%B3ry-nubuk-na-przyk%C5%82adach/

 

Wątki zostaną połączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęć AnKKa0011 wynika, że Meindl zrobił te buty z bydlęcej dwoiny. Jest to wyraźnie welurowa skóra woskowana i prasowana próżniowo, co na krótki dystans może imitować skórę licową. Powiem szczerze, że nie spodziewałem się tego po mojej ulubionej marce butów. To już lepiej było zostawić ten welur jako welur, lub nieco lepiej zrobić to woskowanie i prasowanie, bo taka skóra, skoro to nowe buty, to wygląda jak ni pies ni wydra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy post na forum, więc witam wszystkich serdecznie.
Zaimpregnowałam buty w taki sam sposób, jak Endless (jakieś dwie strony temu). Chiruca Urbasa, nubuk. Tyle, że z gorszym efektem - zamiast zamienić się w licówkę, skóra zaczęła "pękać". Tzn. wygląda, jakby była przesuszona. Dlaczego? Za długie włosie, za mało tłuszczu w ostatniej fazie (chociaż buty już sie kleją...) czy jeszcze coś innego? Po długim, delikatnym szczotkowaniu buty znów robią się gładkie i jednolite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natłuszczona skóra raczej nie pęka tak sama z siebie, wręcz przeciwnie - jest bardziej elastyczna. Może nie skóra pęka, a warstwa wosku? Albo doszło do uszkodzenia mechanicznego? Tak w ciemno ciężko zgadywać. Może jakaś fotka rozjaśniłaby nieco temat. Generalnie dawkuj w minimalnych ilościach, bo jest to cholernie wydajne, a przy nadmiarze taki efekt może się pojawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zamówiłem niedawno nowe buty zamberlan fox gt http://8a.pl/buty-trekkingowe-wysokie/buty-trekkingowe-zamberlan-fox-gt#607436jeszcze ich nie mam, ale już myślę jak je zabezpieczyć przed zniszczeniem. Czy mogę je ptraktować zestawem by axe czy nowe zamszowe buty jakoś inaczej się impregnuje? Nie jestem jeszcze za bardzo w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.