Skocz do zawartości

Konserwacja i impregnacja tłuszczowa skóry nubuk na przykładach.


AXE316

Rekomendowane odpowiedzi

Przedobrzenie z olejem? Nadmierne zmiękczenie skóry, co może prowadzić do trwałych deformacji, olej wewnątrz buta, przez długi czas brak możliwości zaaplikowania niczego innego na skórę, ponieważ olej ogranicza chłonięcie wosków i innych specyfików, brak możliwości osiągnięcia lustrzanego połysku na licówkach ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdziwiłbyś się, gdybyś zobaczył jakie cuda ludzie czasem wymyślają i co potrafią z butami zrobić :) Przedobrzenie z tłuszczem to betka :) 

Moim zdaniem Twój zestaw jest bardzo OK. W ogóle jestem fanem produktu Tarrago Tucan. Moim zdaniem to jeden z najlepszych tłuszczów na rynku, który cały czas jest niedoceniany. No i zapach, który lubię :) Nie śmiałbym zatem wnioskować o jakiekolwiek zmiany :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie fakt, ludzka wyobraźnia w robieniu dziwnych rzeczy jest nieograniczona...

Dziękuję za pomoc, i za to że nie wyszedł mi zestaw który jest wart więcej niż wszystkie moje buty ;)

 

Czasem ktoś na forum pyta np. o kilka rzeczy, które chce kupić na jednodniowy wypad, i w efekcie dostaje listę sprzętu z którym może zdobywać biegun. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wedle potrzeb. Akurat ze środkami do czyszczenia i pielęgnacji jest tak, że w 99% przypadków kupuje się je do wielu par i akcesoriów, bo są dość uniwersalne. Inwestycja pod jedną jedyną parę oczywiście byłaby ekonomicznie trudniej uzasadnialna. Chyba, że to wyjątkowo wyjątkowa para :) Tak czy inaczej - miłego wędrowania :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kiedyś, jak kupię buty z naprawdę wysokiej półki, pomyślę też o bardziej wypasionych środkach do pielęgnacji. Ale póki co, wszystko wedle potrzeb :)

 

Wybaczcie post pod postem, ale mam jeszcze pytania  ?

Co w sytuacji kiedy chcemy ponowić impregnację ? Jeszcze raz olej + tłuszcz, ewntualnie sam tłuszcz ?  Universal Cleaner, chyba nie jest potrzebny przed każdą impregnacją ?

 

Edytowane przez Wedrowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Cześć, kupiłem nowe buciory do tyrania po lesie. Po 50 km na rozchodzenie przyszła pora je zaimpregnować. Wykonane z woskowanego nubuku są i nie ma membrany. Umyłem je z kurzu i fabrycznych impregnatów mydełkiem saphira i dalej wszystko jak w poradnikach na tym forum - szczotka, wosk na szwy, olej HP 2 razy i na koniec tucan mink oil po całości. Uzyskałem pożądany efekt ciemnego brązu, mam nadzieję że też solidną barierę dla wody. Natomiast po 24h powierzchnia buta nadal jest trochę lepka (smarowane paluchem, nie za grubo). Czym to wykończyć? Szmatka cię klei i zostawia włókienka, szczota to chyba tylko rozmaże... Jak tak póljdę w las to poprzylepia się do tego syf i będę musiał od razu na mokro warstwę syfu zbierać co pewnie też impregnacji zaszkodzi.

Podpowiedzcie też czy na olej i tukana jest sens ładować jeszcze nano protektor?

 

Buciory to borneo od meindla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i pierwsze testy zimowe za mną. 3 dni w śniegu z czego jeden w odwilży.  Skóra wymaga uzupełnienia tłuszczu, na czubach but zrobił się jaśniejszy. Pytanie w temacie czy olej HP ma odpowiednik NIE w praju? Niekoniecznie Shapir, inny producent jak najbardziej byle by to robiło to samo. Nie lubię preparatów w spraju...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, bo oleju na buty z reguły się nie leje :) To raczej rozwiązanie dla grubszych skór lub bardzo przesuszonych skór, które trzeba przywrócić do życia. Przy butach w zupełności wystarczają kremy, balsamy natłuszczające, ewentualnie łuszcze stałe lub ilości zawarte w aerozolach. Zbyt duża ilość tłuszczu może skórę nadmiernie rozmiękczyć i zdeformować. Nie radzę przesadzać. Jak masz coś w domu to zawsze sobie po prostu przetestuj na małym skrawku, oceń i będziesz wiedział czy jest sens działać po całości. To zawsze optymalne rozwiązanie, bo i oczekiwania różnych użytkowników potrafią być odmienne :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Pacjent - FAL Chiruca Hunter - chyba już pełnoletni. Nie pamiętam jakie były jako nowe, czy był to czysty nubuk, czy olejowany, a w sprzedaży są już tylko czarne lica.

W całej dotychczasowej historii, były tylko kilkukrotnie traktowane jakimś impregnatem w sprayu i chyba ze dwa razy farbą w atomizerze.

Użytkowane w lesie (w pracy), od chłodnej jesieni aż do późnej wiosny, z pominięciem kilku dni w zimie, kiedy roztopy są już mega duże i błoto przeogromne..

 

Niestety nie zrobiłem im zdjęć "przed". Ale w sumie może to i lepiej dla mnie. TAK!!! Nie dbałem o nie w ogóle!!!
Membranę mają jeszcze w porządku. Nogi (poza kilkoma wypadkami) wracają do domu suche, ale buty piją wodę jak dzikie i stają się cięęężkie.

Zaopatrzony w zestaw AXE316, przystąpiłem do działania:

 

Wkładki wyprane, sznurowadła też.

Na początek mydełko AVEL i kąpiel wodna. Buty przeżyły - w środku susza.

 

Po wysuszeniu i szczotkowaniu wyglądały tak:

CIMG_20181214_130109.thumb.jpg.81db40ba8a8f2806b52b8f9c2cc08677.jpg

CIMG_20181214_125853.thumb.jpg.fa2baeb49dd7782e172d0cfce2905b24.jpg

CIMG_20181214_125906.thumb.jpg.6f97a0e916df0ee3f01380201f41aa9c.jpg

CIMG_20181214_125928.thumb.jpg.86901a3dfd66b546590bae9c6f839291.jpg

CIMG_20181214_130024.thumb.jpg.6b9cefac48b0488f029157516a097385.jpg

Wiem..Góry cholewki i język są niedomyte, ale nie chciało mi się już trzeci raz ich suszyć.

 

Zakupiłem wosk do depilacji w drogerii H..E (tej z motylkiem w logo) i połączyłem go z terpentyną balsamiczną. Wyszła mi proporcja coś około 1:8, bo jak rozgrzałem wosk, to podczas przelewania do słoiczka..nie chciał się zatrzymać. Mam więc prawie 100g zaprawiacza.. :)
Po pędzelkowaniu prezentują się tak:
CIMG_20181214_140804.thumb.jpg.04f9a2ed8df76cfe1dd7f2b005ab91dd.jpg

CIMG_20181214_140836.thumb.jpg.721f22df82e1c59dce279423578adb18.jpg

 

Niestety... Podczas tej zabawy znalazłem takie cudo:

CIMG_20181214_173419.thumb.jpg.0cfc5bdb33617a60a789166bbf640ab4.jpg

 

 

...i dopadły mnie wątpliwości.

Da się je zszyć u szewca, w normalnych pieniądzach, bez uszkodzenia membrany? Nie widać tego dokładnie, ale nici jeszcze do końca nie rozeszły się. A może je podkleić czymś??

Jak odparują i wywietrzą się, to szczotka..i pójdą do olejowania HP Saphir'em.

 

...CDN

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bry,

mam pytanie odnośnie woskowanie szwów. Mowa o proporcji 1:10 (wosk-terpentyna). Coś się stanie jeśli ten skład zostanie naruszony tj więcej wosku?
Wymyśliłem sobie, że jak będę tarł wosk do terpentyny, w końcu przestanie się rozpuszczać i nie ma co przejmować się laboratoryjną dokładnością.
Mam taką lekko żelową konsystencje, da się nabrać na wacik, da się nałożyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@forest-man, jestem niemal pewien, że dobry szewc nie powinien mieć z tym problemu. Śmiało podejdź do zakładu, pokaż majstrowi i podpytaj. Jak będzie kręcił nosem, poszukaj innego zakładu. Gdyby był problem, mogę polecić jakieś punkty, ale to już raczej wysyłkowo, a nie wiem czy chcesz pchać się w dodatkowe koszty.

 

@crogool, moim zdaniem powinno się udać. To wszystko są szacunki i optymalne proporcje należy wyczuć już samodzielnie. Niczym się nie przejmuj i śmiało działaj :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Hejka. Mam do Was sprawę. 

 Mam butki, olejowany nubuck. 

 

Podejrzewałem, że były wykonane ze skóry licowej, Szewc z sąsiedztwa tak mi powiedział. Okazało się zupełnie inaczej. 

 

Jaśniejsze miejsca na bucie po lewo, potraktowałem zmywaczem do paznokci. Chciałbym teraz zakryć to przebarwienie. Wiem, że saphir onguent oiled  zalecany jest do odżywiania

i impregnacji olejowanego nubuck, ale 

czy Onguent zakryje te odbarwienie? Nigdy nie korzystałem z tego środka, nie wiem czy będzie wystarczająco mocny. 

 

Przeglądając sklep multirenowacji, natrafiłem na Saphir creme oiled leather.

Nie miałem styczności z Tą pomadą. Czy polecacie ją do uzupełnienia pigmentu i impregnacji olejowanego nubucku? 

 

Mam na stanie Oil Tanned Cleaner. 

Mam nadzieję, że ciemny osad na języczku usunie 🙃

 

Mam na stanie środki do pełnej renowacji skóry licowej. Chciałem dopytać, czy na nubucku olejowym można stosować juvacuir, pommadiery itp. Pytam z ciekawości, olejowany nubuck i tak ma gładką strukturę, taki juvacuir nie powinien wsiąknąć w głąb skóry. 

 

IMG_20201013_203650.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocny przykład. Ja nie stosowałbym środków do licówki przy nubuku olejowanym typu Juvacuir, bo obawiałbym się sztucznego efektu finalnego, ale jak masz co do czegokolwiek wątpliwości to zrób sobie próbę przy pięcie, albo na skrawku języka i sam oceń. Z każdym produktem rób próby, aż trafisz optymalne rozwiązanie dla danego przypadku. Na pacjencie w tak agonalnym stanie niewiele ryzykujesz :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Panowie mam pytanie... Czy te dwa produkty z linków poniżej to jest dokładnie to samom czy czymś się różnią poza opakowaniem?

https://allegro.pl/oferta/saphir-hp-oil-protector-tluszcz-do-skory-200-ml-8783820563

https://allegro.pl/oferta/tluszcz-do-skory-hp-oil-protector-250-ml-8418283641

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

Witam!
Trafiłem na ten wątek szukając dobrej i skutecznej metody na zaimpregnowanie butów z nubuku.
Jednak chciałbym upewnić się, że dobrze rozumiem.
Proponowany w tym wątku olej wg producenta jest do skóry licowej, albo olejowanego nubuku.
Czy to jakiś inny rodzaj nubuku, czy po prostu mając suchy nubuk po pierwszym potraktowaniu takim olejem staje się olejowanym nubukiem?
Kolejna rzecz to wosk na szwy. Czy to ma być jakiś specjalny wosk i terpentyna do butów, czy zwykły wosk pszczeli i terpentyna z marketu budowlanego? Te proporcje 1:10 to wagowo czy objętościowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.