Skocz do zawartości

Tadeusz Januszkiewicz (bespoke PL- Warszawa)


Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem cały temat z linku jaki podałeś. Powiem szczerze, że mam mieszane odczucia. Mistrz Januszkiewicz niby chce, niby nie chce. W sumie rozumiem go. Po drugie racją jest, że w dwa czy trzy tygodnie można się co najwyżej nauczyć wbijać gwoździe w deskę. Z zawodu (to nie jedyny mój wyuczony "fach") jestem stolarzem więc wiem co mówię. Robienie butów, to trochę wyższa szkoła jazdy. Patrząc z perspektywy zawód ewidentnie ginie. Więc jeśli mistrzom zależałoby na jego podtrzymaniu niechybnym rozwiązaniem są właśnie kursy. Koło więc zamyka się. Sytuacja patowa. Z jednej strony nie ma zbyt wielkich chęci. Tudzież rzeczywistość, że po kursie nikt mistrzem szewskim nie zostanie. Ale jeśli kurs mógłby być w jakiś sposób podzielony na: początkujący, średnio zaawansowany, zaawansowany może coś by z tego wyszło. Sama chęć mistrzów szewskich nie wystarczy. Musiałoby to być objęte, co najmniej przez cech rzemiosł. Nie oszukujmy się. Początkujący rzadko kiedy mają możliwość zaopatrzenia się w sprzęt, materiały itd. To kosztuje. Kandydat płacąc za za kurs musiałby mieć to wszystko zapewnione plus dydaktyka. W przeciwnym wypadku "fail" będzie już na samym początku. Wtedy takie kursy mogłyby być finansowane lub dofinansowywane ze środków urzędów pracy. I chociaż wydaje się to być śmieszne i mało realne tak do końca nie jest niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomniał Damiance w przytaczanym wątku - ponoć Jacek Kamiński przyjmuje czasem uczniów. Myślę, że jeżeli ktoś naprawdę będzie chciał to znajdzie miejsce gdzie wiedzę i praktykę zdobędzie. Gdyby Cech wyszedłby z inicjatywą byłoby pięknie. Młodzi i chętni jeżeli u nas zderzą się ze ścianą to albo odpuszczą, albo poza granicami kraju pewnie będą szukać możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makowiec ma sporo racji .

Niestety cień komuny dalej siedzi chyba w odpowiedzialnych instytucjach jak właśnie Cech.

Nie chcę tu nikogo drażnić , ale zwyczajnie odpowiednie instytucje które żyją właśnie z podatków i składek mają to lekko w poważaniu delikatnie ujmując .

Bo nie jest do końca prawdą ,że brak środków .

Środki by się znalazły - trzeba było by jedynie ruszyć komuś tyłek .

Jestem przekonany że znalazło by się i sporo sponsorów - ale hemoroidy przeszkadzają raczej i brak chęci ( bo i tak legnie sprawa - albo nie daj Boże pod stołkiem ogień się zrobi ) :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 5 tygodni później...

specjalnych zdjęć przed oddaniem nie robiłem, ale to będą buty z krokodyla w kolorze "midnight blue", czyli bardzo ciemny granat. Skóra w całości jak poniżej. Nie wiem jaka jest kolejka obecnie, ale pewnie ze 2 miesiące trzeba poczekać, plus złe info, ze jeden z 2 cholewkarzy miał wypadek i o ile dobrze pamiętam ma częściowy paraliż dłoni ... :(

 

amer1.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Whiskey Cordovan i piękne buty od TJ'a + bardzo ciekawy wpis od Filipa - polecam:

 

Cordovan w kolorze whisky jest jedną z ciekawszych i ładniejszych skór na buty. Kupiłem go jakiś czas temu razem z klasycznym No 8 – był przeznaczony na paski do zegarków, efekty można było zobaczyć parę miesięcy temu w tym wpisie. Ponieważ klienci zwykle wybierali ciemny cordovan, postanowiłem spożytkować duży płat whisky który mi został i się kurzył.

...

 

 

CRW_6117.jpg

DSC01642.jpg

CRW_6076.jpg

 

Całość tu:

http://www.wdrugiejskorze.pl/tadeusz-januszkiewicz-oksfordy-z-cordovanu-i-zamszu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

ale czas leci! Ten wątek ma już ponad 10 lat. A mistrz Januszkiewicz cały czas na swoim szewskim posterunku. Człowiek z żelaza? A może z cordovanu? :) Zostałem poproszony o sfotografowanie pary butów z której mistrz jest bardzo zadowolony. Uwaga TJ urodził się w 1927 roku!!! Oto kilka zdjęć roboczych. Skóra to cordovan z Horween

SAM_0985.JPG

SAM_0977.JPG

 

SAM_0980.JPG

Edytowane przez damiance
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.