Jump to content

Tadeusz Januszkiewicz (bespoke PL- Warszawa)


Recommended Posts

Tadeusz Januszkiewicz



Specjalistyczna Pracownia Obuwia,

ul. Chmielna 10, Warszawa,

tel: 22 827 93 60

 

http://januszkiewicz.chmielna.waw.pl/

 

tadeusz_januszkiewicz.jpg


W Polsce niestety niewiele jest miejsc, niewielu jest rzemieślników, pracowni i szewców, którzy oferują miarowe szycie obuwia. Dosłownie kilka pracowni w Warszawie.

 

Pracownie realizujące indywidualne zlecenia klientów, ceniących sobie optymalne dopasowanie obuwia, komfort i niepowtarzalny urok rękodzieła to najczęściej magiczne miejsca z niepowtarzalnym klimatem i niesamowitą historią. Każdy mistrz rękodzieła to nietuzinkowa osobowość, potrafiąca zaczarować potencjalnego klienta swoją pasją, historią i detalami związanymi z czysto techniczną realizacją zamówienia.

 

W pracowni obuwie szyte jest ręcznie z dbałością o każdy detal. Tu pracy szewców nie zastępują maszyny. Ręczna, precyzyjna praca, serce i pasja. Obuwie szyte jest z najlepszych gatunkowo skór w bajecznym wyborze kolorów. Zlecić można również szycie obuwia ze skór egzotycznych - struś, płaszczka, wąż, krokodyl ...

 

Na etapie planowania i omawiania zlecenia klient ma okazję zadecydować o każdym detalu zlecenia, może przedstawić swój projekt, swój pomysł. Po fachowej korekcie projektu ściągana jest miara obu stóp z uwzględnieniem indywidualnych preferencji i potencjalnych niuansów ortopedycznych. Tu każdy but będzie idealnie dopasowany do stopy, a każdy detal znajdzie swoje odbicie w ukształtowaniu wnętrza obuwia.

 

Pracownie obuwnicze to przede wszystkim obuwie klasyczne, ale dobry rzemieślnik wykona również niepowtarzalne obuwie do jazdy konnej, gry w golfa lub podejmie się nietypowych zleceń wedle oczekiwań klienta, łącząc na przykład różne konwencje. Niektóre pracownie wykonają również paski, torby, torebki, portfele, wizytowniki ...

 

Tak - obuwie szyte na miarę to wydatek większy niż buty z taśmy produkcyjnej. W zależności od rzemieślnika, rodzaju skór, specyfiki zlecenia - w Polsce generalnie to wydatek rzędu 1200 - 4500 PLN. Dość często również kosztowne markowe buty produkowane masowo nie uwzględniają jednak specyficznych, indywidualnych potrzeb naszych stóp. W halach produkcyjnych niedostępna jest również najwyższa jakość skór osiągalna tylko w poszczególnych pracowaniach. Globalne cięcie kosztów odbija się na jakości wykonania. Buty z półki sklepowej nigdy nie dorównają kunsztem wykonania, dopasowaniem, komfortem, jakością i elegancją parze miarowo szytego obuwia.

 

Buty szyte na miarę - esencja doskonałości.


Jednym z takich magicznych miejsc jest właśnie mała pracownia Tadeusza Januszkiewicza znajdująca się przy ulicy Chmielnej w Warszawie, nieopodal pracowni Jan Kielman. Przy Chmielnej 10 od 1980 roku w skromnym lokalu swoje usługi oferuje Mistrz Rzemiosła, Prawdziwy Artysta - Tadeusz Januszkiewicz. Przeszło 80-letni Mistrz z pasją od lat szyje miarowe obuwie zachwycające swoją smukłą linią, detalami i niepowtarzalnością. Pracownia nie tknięta profesjonalnym marketingiem szybko zyskała uznanie znawców i wymagających klientów. Sam Mistrz twierdzi, że reklama mu nie potrzebna, bo i tak nie wyrabia się z zamówieniami. Pan Tadeusz z ogromnym zaangażowaniem opowiada o detalach każdego zamówienia, tłumacząc i podkreślając jak ważna w optymalnym dopasowaniu obuwia jest wiedza ortopedyczna, którą Mistrz właśnie posiada. I nie są to czcze przechwałki, bo obuwie od Januszkiewicza uchodzi za najwygodniejsze i najlepiej dopasowane, a o ortopedycznym doświadczeniu i drobnych niuansach dotyczących anatomii stopy ludzkiej oraz powiązaniu tej wiedzy z realizacją zamówienia Januszkiewicz może opowiadać godzinami.

 

Tadeusz Januszkiewicz to jeden z niewielu prawdziwych ekspertów w branży. Już podczas ściągania miary, tworzenia obrysu i mierzenia możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o własnych stopach i ich pracy w trakcie chodzenia. Sam kontakt z Mistrzem to czysta przyjemność - miły, rzeczowy, cierpliwy. Doradzi i zasugeruje optymalne rozwiązania, argumentując jednocześnie słuszność swoich teorii. Oczywiście, kiedy klient się uprze, Rzemieślnik wykona obuwie wedle planu, ale myślę, że warto wziąć pod uwagę sugestie Mistrza, by finalnie nie żałować. Pan Tadeusz z szacunkiem mówi również o wszystkich swoich kolegach po fachu, którzy jakby nie patrzeć stanowią dla niego konkurencję. Jednak w rozmowie da się wyczuć szacunek i wsparcie dla tych, którzy przetrwali na rynku.

 

Mistrz bazuje na pięknych polskich skórach ze Skoczowa. Jednak można również przynieść swój materiał, nawet najbardziej egzotyczny (skóry z węża, płaszczki, strusia ... ), z których Pan Tadeusz uszyje wymarzoną parę butów.

 

W zależności od ilości zleceń na realizację zamówienia czeka się od 4 do 8 tygodni. Warto, bo buty szyte u Januszkiewicza niejednokrotnie przeżyją nas samych i nie są to zwykłe buty, lecz buty z duszą - istne dzieło sztuki.

 

Jedyne co w całej historii martwi: Tadeusz Januszkiewicz nie ma ucznia i nikomu nie przekazuje swojej niesamowitej wiedzy. Pytany o powód, odpowiada, że kiedy chciał kogoś przyjąć, nie było kandydatów, a teraz już nie ma takiej chęci. Kiedy przejdzie na zasłużoną emeryturę ... sad.gif

 

Pracownia:

januszkiewicz4-300.jpg

 

Buty męskie:

januszkiewicz1-780.jpg

 

 

Buty damskie:

januszkiewicz7-780.jpg

 

Właśnie odebrane przez damiance buty z pytona reticulatus.

damiance_januszkiewicz.jpg

Wątek : Elegancko i egzotycznie

Link to comment
Share on other sites

NA pierwszym zdjęciu z pracowni TJ, na dole kadru są buty z "pytona". Nie jest to jednak prawdziwy pyton a świetnie zrobiona cielęca podróbka. Jeden z but z tej pary stoi na wystawie, drugi na półce w środku. Warto obejrzeć tą skórę. BTW - jeden z warszawskich szewców ( nie napisze który) pokazał mi kiedyś, kiedy jeszcze moja wiedza była w powijakach, też egzotyki wykonane ze skóry węża - a ja dzisiaj wiem, że to nie była prawdziwa skóra węża. Plus dla TJ, że nie wciska klientom kitu ...

Link to comment
Share on other sites

Egzotyli damiance konserwuje Saphir Reptanem - info z pierwszej ręki ;)

 

Januszkiewicz to nie tylko rzemieślnik, artysta, ale i wielki człowiek. Taką normalną ludzką poczciwość czuje się już w pierwszym kontakcie. Nie ma zamydlania, nie ma kręcenia. Białe jest białe, a czarne czarne. I tu wielki szacunek.

 

pozdr

d

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

postanowiłem zrobić premierę butów na WBUTACH.PL

 

(bespoke'owcy - sorry :) )

 

Na te buty czekałem z niecierpliwością, jak na żadne inne.

Gdy w czwartek mistrz oznajmiał mi, że buty czekają już gotowe, słyszałem wielkie zadowolenie w głosie...

Postanowiłem na sobotę zaprosić "ojców chrzestnych" z bespoke.pl, ale niestety byli już związani innymi planami.

 

No to chociaż zabiorę aparat, pomyślałem. Zawsze znajdzie się jakiś przechodzień który zrobi mi zdjęcie z butami w dłoni...

Mistrz Januszkiewicz jest znany z tego, ze robi buty ze skór konwencjonalnych. Kiedyś, jeszcze w poprzednim ustroju robił buty ze skóry kobry, przywożonej przez polskich turystów z azjatyckich wojaży.

Ja idę trochę pod prąd dostarczając mistrzowi nietypowe zamówienia. To okazało się szczególe. Historyczne. Dzisiaj to wiem ...

Już w momencie zamawiania otrzymałem ważną informację od mistrza, ale nie zanotowałem jej dokładnie, zapewne z pośpiechu. Nie pamiętałem czy mistrz powiedział "nigdy w życiu nie widziałem" czy "nigdy w życiu nie pracowałem na ..."

Dzisiaj to potwierdziłem: kiedy się pojawiłem zlecić realizację butów, był to pierwszy raz kiedy mistrz widział. A dzisiaj był pierwszy raz kiedy mistrz oddawał klientowi zrealizowane buty ze skóry słonia. Lotniki ze słonia ...

 

1 października 2011, Tadeusz Januszkiewicz przed zakładem na Chmielnej 10/12, 13:20 CET.

img7817m.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by damiance
Link to comment
Share on other sites

Po prostu WOW. Tak jak mówiłem, przechodzisz Damian do historii. Gratulacje! A Januszkiewicz nadal w świetnej formie. Samą skórę ze słonia widziałem wcześniej (na fotkach), ale dopiero buty z tejże skóry robią wrażenie. W istocie są wyjątkowe.

 

Prośba o kilka fotek z różnych perspektyw w wolnej chwili :)

 

Napisz jeszcze proszę czy to jest miękka skóra dobrze układająca się na stopie, czy wręcz przeciwnie?

 

pozdrawiam i podzięki za premierę :)

Link to comment
Share on other sites

jeszcze kilka słów

zaganiany dzisiaj jestem ...

 

skóra z której zrobiono buty jest tak cienka jak zwykła cielęca.

Prawidła są do TJ - przy pytonowych nie poprosiłem o prawidła i to był błąd. Prawidła są bardzo dobrze dopasowane. Od TJ zawsze kupujcie buty z prawidłami (cena tylko 80 pln).

Skóra słonia pochodzi z Zimbabwe.

Obcas jest pod skosem.

Wszystkie buty od TJ mają głębsze wycięcia pod kostką niż inne moje buty - widać to na zdjęciach - kostka w stopie od zewnątrz jest niżej niż ta od wewnętrznej strony. U TJ wyraźnie widać te różnice w "poziomach".

Mimo, ze mam szeroką stopę (jakieś G) udało si w butach wypracować mistrzowi bardzo ładną linię.

Buty są na całej długości podklejane gumą (bardzo cienka , nie licząc obcasa)- tym razem zdecydowałem się na praktyczne rozwiazanie.

 

pozdr

d

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Już w kilku miejscach pojawiało się nazwisko Tadeusza Januszkiewicza - aż sam się dziwie, że jeszcze osobny temat nie został założony ...

 

Postaram się tutaj jakąś kompletną biografi zamieścić, a dzisiaj artykuł z The Warsaw Voice z 2005 roku:

 

thewarsawvoiceiftheshoe.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by damiance
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.