Skocz do zawartości

Impregnacyjno-pielęgnacyjne fakty i mity.


Rekomendowane odpowiedzi

Nie doszukałem się podobnego wątku więc postanowiłem zrobić.

Dużo jest różnych mitów na temat, impregnacji i pielęgnacji obuwia. Są powtarzane na wielu forach, w poradnikach i aż włos się jeży jak niektóre teksty się czyta.

 

Na początek zacznę czymś drastycznym - terpentyna.

Na jednym z turystycznych forów gromadnie powtarzano, że terpentyna jest świetnym środkiem do czyszczenia zasyfionej tłuszczami i pastami skóry.

Parę razy przelecieć szmatką nasączoną terpentyną, dać odparować i buty gotowe do impregnacji. Rozumiem, że rozpuszczalnik może zetrzeć mazidła ale chyba nic nie zastąpi dogłebnego wyczyszczenia specjalnym mydłem.

Co o tym myślicie?

 

I oczywiście podrzucajcie inne zasłyszane/przeczytane mity i obalajcie je. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych sporów raczej nie rozwiążesz - zawsze będą zwolennicy i przeciwnicy :)

Ja oczywiście preferuję środki stworzone z myślą o skórach - czyli mydła do skór i inne cleanery.

 

Chyba największym mitem jest to, że "kupuję pastę do czyszczenia butów" - pasty woskowe z reguły mają niewielkie właściwości czyszczące.

A już "kupuję pastę w płynie do czyszczenia butów" - to mega mit, bo są to zazwyczaj nabłyszczacze, które nie specjalnie czyszczą, a do tego tworzą swoistą powłokę na skórze, która w dłuższej perspektywie wpływa destrukcyjnie na jej kondycję i właściwości. Stosować można i owszem, ale raczej do butów, na których nam specjalnie nie zależy. Tego typu środki zapewniają szybki efekt, dlatego są tak popularne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te buty odświerzyłem  środkiem używanym od zawsze a mianowicie denaturatem bezbarwnym, zmyłem pozostałości pasty i brudu, but po umyciu jest matowy ale wystarczy nałożyć pastę w odpowiednim kolorze. Często stosuję go do rozciągania butów , jest tani i wydajny, zmiękcza skórę na krótki czas ,nie zmienia struktury, na skórze pozostaje minimalny mat wystarczy przetrzeć szmatką lub szczotką nie pozostawia zapachu .

P9176624.JPG

Edytowane przez difer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Co do mydeł, spytajmy się specjalistów bo mam wrażenie, że to nie jest nowy wynalazek. ;)

Ja mam może nie do końca mit ale...

Weźmy sobie taką pastę woskową z ccc, pastę tarrago i tą najlepszą z saphira. Szczerze, czy coccine z ccc bądź tarrago aż tak odbiegają od saphira? Szczególnie biorąc pod uwagę, że pielęgnuję obuwie ze średniej półki a nie Yanko bądź Kielmana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinie mogą być skrajnie różne. Proponuję na bazie doświadczenia wyrobić sobie własną.

 

Jeźeli chodzi o półkę najwyższą wystarczy podejrzeć z czego korzystają i co rekomendują najlepsi.

 

Jeżeli chodzi o średnią półkę, warto stosować środki również z półki średniej. I ze względu na jakość i ze względu na wydajność.

 

Jeżeli buty są natomiast kiepskie, nie inwestuj w dobre środki, bo mija się to z celem.

 

Domowe sposoby są w dechę, póki wiesz co, z czym i do czego. Codziennie mamy prośby o porady, bo cifem, mydlem do rąk, octem, mlekiem ... zepsułem sobie buty.

 

Jeżeli chodzi o Saphira, to są właśnie środki, które opierają się trendom i bazują na naturalnych formułach oraz recepturach sięgających 1925 roku :) Pewnie dlatego Chińczycy nie są w stanie tego produkować, a i wielkim koncernom z branży, które zalewają rynek masą, a nie jakością, też nie po drodze.

 

Ale jak chcesz być jeszcze bliżej natury to można próbować. Nie ma przeciwwskazań :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi też o coś innego.

Odpuścmy Kiwi ale weźmy Tarrago.

Za przykład butów te Herringi, o których pisałem w innym wątku.

Czy pasta Tarrago, trochę gorszej jakości krem odżywczy będą źle pielęgnować buty? Czy nie będę w stanie osiągnąć takiego połysku? Lub czy na przykład ten zwykły uniwersalny cleaner też dobrze oczyści ze starej pasty? U mnie ważny jest aspekt cena-wydajność-jakość. Ta dycha więcej za pastę to dużo...

 

Edytowane przez MacDermot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarrago w większości przypadków się sprawdzi. Nie jestem obiektywny, ale jest to jednak półka wyższa niż większość produkowanych masowo przez korporacje środków. Aczkolwiek niższa, niż Saphir. Byłem w obu fabrykach (i w Hiszpanii i we Francji) - na własne oczy przekonując się, jak istotna jest w obu przypadkach jakość oraz jaką wagę przywiązuje się tam do tradycji oraz receptur.

 

Nie byłbym sobą, żebym choćby do kilku źródeł nie zajrzał, ale za cholerę nic nie zrozumiałem :)

secr1.jpg
secr.jpg

 

Tak czy inaczej, jeżeli pytasz - to dzisiejsze Tarrago, a to sprzed 5 lat, to zupełnie inna bajka i powrót do czasów dawnej świetności. A wszystko za sprawą AVEL'a, który to jest właścicielem marki Saphir :) Namieszałem? :)

 

No nie ważne  w uproszczeniu - francuski AVEL/SAPHIR został kilka lat temu właścicielem hiszpańskiego TARRAGO, dzięki czemu marka jakościowo otworzyła nowy rozdział. Na przykład pasty woskowe Tarrago, od jakiegoś czasu wzbogacane są o wiele lepszymi woskami, w tym woskiem Carnauba. Inne produkty również mają o wiele lepsze parametry niż większość dostępnych na rynku.

 

Także jeżeli Saphir stoi zbyt wysoko, a masz do pielęgnacji stosunkowo dobre skóry w domu, śmiało sięgaj po Tarrago - myślę, że spełni Twoje oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.