Skocz do zawartości

Wkładki ortopedyczne - informacje, pytania, wątpliwości


Rekomendowane odpowiedzi

Skoro została wydzielona część dotycząca obuwia ortopedycznego to myślę, że warto napisać kilka słów o wkładkach ortopedycznych.

 

 

Na wstępie należy stwierdzić, że wkładki ortopedyczne nie są obojętne dla nas i wpływają na ustawienie stopy a tym samym na stawy kolanowe i biodrowe i co za tym idzie na biomechanikę stawów. Pamiętajmy, że stopy są pewnego rodzaju fundamentem. Tym samym bezwzględnie nie można stosować u dzieci samowolnie wkładek. Niewłaściwie lub niepotrzebnie dobrane wpłyną niekorzystnie na rozwijający się układ stawowo-mięśniowy i będą się przypominać w dorosłym życiu. Dlatego też wszelkie wyprofilowania w butach dziecięcych są przeważnie chwytem marketingowym (ugniatają się do 0 i nie mają wpływu na stopę). Pamiętajmy, że buty na sklepowych półkach projektowane są dla zdrowych stóp a jedynie ich przemyślany projekt i konstrukcja mogą ograniczyć tendencje do niewłaściwego ustawiania stóp.

 

 

Zastosowanie zbyt dużej korekty wpływa również niewłaściwie na układ kostny tak jak zbyt mała korekta może okazać się bez wpływu. W związku z tym wg mnie dyskusyjne jest sprzedawanie wkładek seryjnych („uniwersalnych”), tym bardziej, że nawet u jednej osoby każda stopa się od siebie różni.

 

 

W sytuacjach deformacji stóp utrwalonych korekta wkładek powinna być stopniowa.

 

 

Kiedy warto zastanowić się nad wkładkami?

  • gdy stopy bolą i pojawiają się na podeszwie guzy, odciski – problemy reumatyczne, przeciążeniowe, obniżenie się sklepienia poprzecznego
  • gdy widzimy, że nie właściwie ścieramy podeszwy w butach

Z uwagi na złożoność tematu nie będę opisywał wkładek pod kątem ich typów, gdyż dla szarego użytkownika nie ma to większego znaczenia a powinny być one znane dla terapeutów i lekarzy by właściwie określali oczekiwania względem wkładek ortopedycznych.

 

 

Czasem pewnym substytutem wkładek ortopedycznych są nadbicia podeszwy jednak z uwagi na stosowane materiały i konstrukcję spodów ich zamontowanie może być trudne lub niemożliwe.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy stopy bolą i pojawiają się na podeszwie guzy, odciski – problemy reumatyczne, przeciążeniowe, obniżenie się sklepienia poprzecznego

gdy widzimy, że nie właściwie ścieramy podeszwy w butach

 

A czy rekomenduje się jakieś konkretne wkładki dla "dużoważących" by odciążyć kolana?

Mały nie jestem i czuję jednak spore obciążenia przy intensywniejszych treningach.

Buty na systemach powietrznych trochę pomagają, ale do optymalnego komfortu jeszcze trochę brakuje.

Zastanawiałem się czy konkretne wkładki dopomogłyby nieco bardziej, czy po prostu wypada zrzucić parę kg :)

 

No i wielu znajomych "piłkarzystów" narzeka na "rwę kulszową". W cudzysłowie, bo oczywiście też sami się diagnozują. Jak boli gdzieś w okolicy to "rwa" i już :)

Znajomy z kolei stwierdził, że często jedna noga jest nieco krótsza od drugiej i z tego wynikają problemy. Czy wkładki takim oldbojom są jeszcze w stanie pomóc, czy jak to mawiają zawodowcy - "Jak boli to dobrze- znaczy się żyjesz ... a znieczulenie podamy po meczu w pubie" :) ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy rekomenduje się jakieś konkretne wkładki dla "dużoważących" by odciążyć kolana?

 

Przeważnie obfitość wagi skutkuje płaskostopiem. Przy obniżeniu sklepienia podłóżnego dochodzi do koślawości kolan a to skolei ma jakiś wpływ na kolana.

Co do krótszych kończyn to zauważone u dzieci i wyrównanie daje dobre efekty i kończyny bywa, że się wyrównują a bagatelizowane lub niezauważone prowadzi do skoliozy i wyrównuje się już inaczej przy skompensowaniu przez kręgosłup.

 

Poproś kogoś by patrząc na tył twoich podudzi i ud sprawdził czy nie krzywią się do środka, możesz też odcisnąć mokrą stopę na kartce i jeśli wyjdzie placek to wkładka unosząca sklepienie podłużne a może i poprzeczne będzie ok.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość DRATEWKA975

wkładeczki to moja druga pasja(a ta stronka będzie chyba trzecią moją pasją pożyjemy zobaczymy) fajnie że Bananeti zrobił odrębny temat na wkładki To naprawde fajna jazda oj wysokie loty czasami Ale jak wyjdzie wkładeczka (nieoszukujmy się niezawsze wychodzi za pierwszym razem tak wkładki jak i buty) i te banany zarumienione policzki .Wiedza przeciętnego Kowalskiego o wkładkach jest znikoma ,a one robią grubą robote'

Co do do wkładek dla ciebie podpisuje sie pod tym co napisał Bananeti dodał bym od siebie tylko wykończenie wkładki materjałem amortyzującym uderzenia

I sory ale te pare kilogramów w dól napewno by też swoje zrobiło Jak mówi przysłowie Ziarko do Ziarka :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja kupiłam sobie i mężowi wkładki n astronie ... :censored: ... i jestem super zadowolona, podobnie jak mąż. Także polecamy wkładki do butów wszystkim, którzy cenią sobie komfort podczas chodzenia czy stania. Czytaliśmy że jest możliwość zrobienia sobie indywidualnie ale jeszcze z tym zaczekamy :)

Edytowane przez nie_problem
- nie reklamujemy serwisów zewnętrznych bez zgody administracji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy Panią serdecznie, choć nie od tego ten wątek :)

 

Pan, który słusznie zwrócił Pani uwagę jest mocno zaangażowany w rozwój tego forum i ma przyzwolenie, a nawet nakaz ze strony administracji propagowania swojej działalności i nie ma w tym nic złego. Natomiast 2 pierwsze posty na forum i 2 linki do tego samego sklepu prezentują się co najmniej nieciekawie. Proszę nie odbierać tego źle, ale nie mogło być to odebrane inaczej. Walczymy tu ze spamerską plagą, a zaangażowanym Forumowiczom wbutach forum potrafi się odwdzięczyć.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sam też robię wkładki i fakt nie zawsze wychodzą za pierwszym razem. Bananetti dobrze napisał i zgadzam się z nim,że źle dobrana wkładka nie pomoże a bardzo źle dobrana będzie po prostu przeszkadzać, dla wtajemniczonych wyobraźcie sobie chodzenie przy przesuniętych pelotach w strone palców... no po prostu sie nie da.

Co do wkładek kupionych w sklepie....to zwykłe wkładki profilowane nie mylić z ortopedycznymi, przeznaczone są przeważnie dla zdrowych stóp.

A jeżeli chodzi o buciki dziecięce to ja osobiście preferuję tylko jedną firmę i to też konkretne modele, najlepiej wiązane i na podeszwie ze styrogumy wtedy zrobienie pronacji lub supinacji nie stanowi większego problemu. Pozdrawiamwszystkich forumowiczów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość DRATEWKA975

Co prawda to prawda Dobrze zrobione wkładki potrfią czynić cuda nierzadko słysze zapytanie jak pan to zrobił takie miękie moge normalnie chodzić już tak nieboli po urlopie dam jakieś fotki pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

jestem tutaj nowy, ale temat jest mi dość znany więc pozwolę sobie na wypowiedź. Wkładki ortopedyczne pomagają, pomagają w wielu różnych schorzeniach, ale pod warunkiem, że są dobrze dobrane, dopasowane po konsultacji z lekarzem, a w następnej kolejności po ewentualnych badaniach oraz konsultacjach z rehabilitantem dotyczących analizy otrzymanych wyników badań. Bardzo popularne są salony ortopedyczne, które oferują komputerowe badanie stopy, która deformuje się z bardzo wielu przyczyn. Jest to badanie nie inwazyjne, a pozwala na szeroki obraz schorzeń kończyn dolnych lub kręgosłupa. Nie będę teraz polecać salonu, bo mnie zaraz oskarżą o spam, ale chętnie podam poza forum, jeśli ktoś byłby zainteresowany. Na stronie tychże placówek,  można znaleźć także mnóstwo informacji, które pomogą w podjęciu decyzji o kupnie wkładek ortopedycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Nie ma książki, która zbiera temat w całość. Trzeba zacząć od anatomii układu kostnego i stawów (stopy choć i trochę wyżej też się przydaje), biomechaniki (sposób chodzenia i punkty styku, wybicia).

Moja wiedza to lata obserwacji, rozmów z rehabilitantami, lekarzami czytanie różnych artykułów mniej lub bardziej wiążących się bezpośrednio z wkładkami, obserwacja błędów popełnianych przez innych oraz opinie klientów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dobry wieczór,

pozwólcie że zapytam o te wkładki: http://www.fleczki.pl/pl/p/Wkladki-SKORZANE-profilowane-na-korku/111 Generalnie można je zaliczyć do szajsu czy mogą być warte uwagi?

Kupiłem "na spróbę", po dniu noszenia mogę powiedzieć, że lewa stopa całkiem komfortowo, a pod prawą lekki ucisk w tylnej części stopy - to pewnie dlatego że to nie indywidualnie robione, tylko "masówka". No i mogłyby mieć jakąś grubszą pod spodem do amortyzacji. Ale nie oczekiwałem wiele za 12 pln.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Nigdy na to nie zwracałem uwagi ale ostatnio z ciekawości przyjrzałem się swoim butom. Wszystkie gdy spojrzę na nie od tyłu wykoślawiają się mniej lub bardziej do wewnątrz. Czy w takim przypadku też powinienem zainteresować się wkładkami ortopedycznymi i iść z tym do lekarza  ?

Poza tym mam wrażenie że szybciej niszczą mi się przez to buty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, prawidłowo wycierająca się podeszwa powinna być w pięcie i palcach - krok rozpoczynamy z pięty a kończymy wybiciem z przodostopia. Ścieranie krawędzi zewnętrznych lub przyśrodkowych zazwyczaj jest pierwszym wskazaniem, że twój chód odbiega od wzorca i zapewne jest to powodowane problemami z ustawieniem stóp.

Jeśli do tego dochodzą jakieś bóle w przodostopiu, deformacje palców, nagniotki czy odciski powstające pod stopą w okolicy głów kości śródstopia to problemem powinien zająć się ortopeda lub rehabilitant. Prawdopodobnie będą zalecone wkładki.

 

Powinieneś zwrócić uwagę na to jakie buty nosisz. Jeśli masz stopy płaskie zakładanie obuwia mało stabilnego (wąska, podeszwa) będzie powodowało że stopy bardziej będą ustawiały się koślawie. 

Czy do lekarza ortopedy iść? Na pewno nie zaszkodzi byle byś tylko nie trafił na specjalistę, który powie to żeby kupić sobie jakieś wkładki bo wtedy znajdziesz się w punkcie wyjścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co do ścierania podeszw w bucie myślę że jest w miarę ok.

 

Bardziej chodzi mi o układanie się butów jak w załączniku ( tutaj dobrze to widać na przykładzie buta sportowego ). Gdzie tył buta ( na zdjęciu prawy but ) wykoślawia się do wewnątrz. Czy to już jakaś wada ustawienia stopy czy raczej norma ?

Wkładki do wszystkich butów i tak chce kupić ( buty mniej się niszczą a taką wkładkę można wyjąc i umyć ).

Zdaje sobie sprawę ze to nie portal medyczny :-) ale czy na poradę u ortopedy można dostać skierowanie u internisty przez NFZ  ?

post-2308-0-73539100-1473457313_thumb.jpg

Edytowane przez mnichmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.