Skocz do zawartości

Skóra Shell Cordovan


nie_problem

Rekomendowane odpowiedzi

Nie pamiętam (linkiem) .

Wiem że rozmawiano o cordovanie nawet na knives - stamtąd mamy nawet kilku Vip-ów u nas .

Kurcze jeszcze gdzieś czytałem poważną bardzo i konkretną wypowiedź tłumaczoną nawet ,ale zabij nie pamiętam .

A na bespoke .pl ? :D

 

 

wikipedia podaje, ze od lica :

 

(...) The "butt", after tanning, is passed through a splitting-machine which removes the grain, or hair side, revealing what is termed the "shell". :wacko:

 

no ale wiki też nie musi być nieomylna ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shell cordovan (or cordovan) is a type of leather commonly used in shoemaking. Cordovan is an equine leather made from the fibrous flat muscle (or shell) beneath the hide on the rump of the horse.

 

Shell cordovan (lub cordovan) to rodzaj skóry powszechnie stosowane w produkcji obuwia. Cordovan jest koński skórzane wykonane z włóknistej mięśni płaskiej (lub powłoka) pod skórą na zadzie konia.

 

To tak tłumaczone z translatora ;)

Lico owo piękne uzyskuje się z gładzenia tego tyłka konia ale od strony mizdry .

Ja wiem że uzyskuje się już cordowan z boków wołowych nawet ,a także i z koźlęcia - oczywista oczywistość z cordovanem ma to nie wiele wspólnego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shell cordovan (lub cordovan) to rodzaj skóry powszechnie stosowane w produkcji obuwia. Cordovan jest koński skórzane wykonane z włóknistej mięśni płaskiej (lub powłoka) pod skórą na zadzie konia.

 

To tak tłumaczone z translatora ;)

Lico owo piękne uzyskuje się z gładzenia tego tyłka konia ale od strony mizdry .

Ja wiem że uzyskuje się już cordowan z boków wołowych nawet ,a także i z koźlęcia - oczywista oczywistość z cordovanem ma to nie wiele wspólnego .

 

Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż się wydaje ..

Cordovan i shell cordovan to dwie różne skóry. Protoplastów cordovanu należy szukać na starożytnym bliskim wschodzie. Wyprawy "cordovanopodobne" były praktykowane przez balilończyków, persów. Wspólnym mianownikiem była tzw. czerwona wyprawa. Cordovan (a właściwie) protoplasta pojawił się w Hiszpanii w XI wieku - czyli w czasie arabskiego panowania. NA dokładkę faktycznie cordovan nie musi być z konia ! Shell cordovan - z konia lub muła ...

 

więcej wkrótce, trafiłem na przełomowe źródło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna mi się coraz bardziej podobać :)

Czekamy na więcej.

 

drążyłem wczoraj temat cordovanu do późnej nocy i myślę, że w ramach Stowarzyszenia "BwB" będę chciał napisac jakiś grubszy materiał na ten temat; oczywiście patron branżowy IS MOST WANTED .... jeżeli bylibyście zainteresowani ...

Edytowane przez damiance
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż z tym można się poniekąd zgodzić .

Muł pomimo ,że stanowi mało szlachetna wszak krzyżówkę to lustro zapewne mogło by się nadać .

 

Nie czarujmy się - Cordovan jest na tyle szlachetny w cenie jak i w tajemnicy jego wyprawiania ,że wszędzie informacje są szczątkowe i trudne do posklejania .

Wyprawianie tej skóry trwa 6 miesięcy .

W końcowej obróbce jest wygładzana i woskowana ręcznie (nie udało się do dzisiaj zrobić tego przy pomocy maszyn samych ,pomimo ogromnego postępu)

Na mój kapuściany łeb ,uzyskanie takiej gładzi właśnie od strony mizdry ma sens - tam skóra jest najgładsza i nie "stwarza" problemu w postaci pozostałości dziurek po włosiu jak i cebulkach włosowych .

A upragniony Cordovan właśnie powinien być jak lustro gładki ,a nie jak wkręcał ktoś cwany kolegom z GMT w topicu :

 

dsc05567x.jpg

 

http://www.gmtforum.pl/forum/index.php?topic=2799.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drążyłem wczoraj temat cordovanu do późnej nocy i myślę, że w ramach Stowarzyszenia "BwB" będę chciał napisac jakiś grubszy materiał na ten temat; oczywiście patron branżowy IS MOST WANTED .... jeżeli bylibyście zainteresowani ...

 

 

Brzmi nader ciekawie :)

Jak podołamy to współpracę ze Stowarzyszeniem podejmiemy rzecz jasna :)

Roland naświetlił mi po trosze temat - muszę tylko nieuchwytnego daanna w końcu złapać i wyczarować kilka wolnych chwil :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

W końcowej obróbce jest wygładzana i woskowana ręcznie (nie udało się do dzisiaj zrobić tego przy pomocy maszyn samych ,pomimo ogromnego postępu)

Na mój kapuściany łeb ,uzyskanie takiej gładzi właśnie od strony mizdry ma sens - tam skóra jest najgładsza i nie "stwarza" problemu w postaci pozostałości w postaci dziurek po włosiu jak i cebulkach włosowych .

A upragniony Cordovan właśnie powinien być jak lustro gładki a nie jak wkręcał ktoś cwany kolegom z GMT w topicu :

 

http://www.gmtforum.pl/forum/index.php?topic=2799.0

 

shell cordovan jest polerowany (dosłownie Horween nazywa to emaliowaniem) na maszynie "glazing jack". Podejrzewam, że nazwa tej czynności miesza solidnie, bo jak przeczytacie ze strony Horweena poniższe to wszystko staje się jaśniejsze:

Hand Glazed – A leather that has been burnished with a very traditional machine called a glazing jack. The machine polishes the surface of the leather with a fixed glass rod.

 

i jeszcze dla porządku definicja Burnished:

 

Burnished – Leather that has been polished in such a way that heat is generated resulting in a surface shine.

 

NIe wiem do dzisiaj na pewno od której strony jest lustro, ale jak zobaczycie na filmie o skórach Horweena i butach Alden, to jeden z potomków Horweena pokazuje na skórze, odwróconej licem do kamery, gdzie są widoczne miejsc a pod którymi kryje się shell.

Edytowane przez damiance
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi nader ciekawie :)

Jak podołamy to współpracę ze Stowarzyszeniem podejmiemy rzecz jasna :)

Roland naświetlił mi po trosze temat - muszę tylko nieuchwytnego daanna w końcu złapać i wyczarować kilka wolnych chwil :)

 

Liczymy na Was i pomyślcie o tym jak dobrze Wam będzie mając u nas monopol (w przeciwieństwie do krawców których będzie kilku) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Sinclair Shortwing Boot Saddle Shell Cordovan

 

6972988288_d1dfb11304_b.jpg

 

6972989636_7b42153eab_b.jpg

 

7119069013_0675556242_b.jpg

 

http://www.epauletshop.com/servlet/the-1544/Sinclair-Shortwing-Boot-Saddle/Detail

 

Carmina

Special Order Saddle Shell & Scotchgrain Sinclair Boot DEPOSIT

7933731048_366bb19f5d_b.jpg

 

http://www.epauletshop.com/servlet/the-1751/Special-Order-Saddle-Shell/Detail

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Świetny wpis:

 

Tadeusz Januszkiewicz – trzewiki ze skóry Shell Cordovan

 

Buty te powstały zupełnie przypadkowo. Dowiedziałem się, że „na mieście” jest oryginalny Shell Corodvan ze słynnej garbarni Horween USA (garbarnia Horween jest jedynym dostawcą prawdziwego shell cordovanu, dostarcza skóry do m.in Aldena i wszystkich znaczących producentów ekskluzywnego obuwia). W międzyczasie bliska mi osoba zapytała „Pamiętasz, masz u mnie zapomiany prezent urodzinowy, budżet X?” Hmm.. w ten sposób powstała wizja zakupu skóry (jako podstawowej części prezentu) która przeistoczy się w niezapomniany upominek (który w pozostałej części sam sfinansowałem).

 

...

 

Całość okraszona sporą ilością fotek:

http://www.wdrugiejs...zjanuszkiewicz/

 

MG_7376.jpg

MG_7436.jpg

MG_7446.jpg

MG_7459.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.