Jump to content

Rodzaje skór obuwniczych


nie_problem

Recommended Posts

RODZAJE SKÓR OBUWNICZYCH:

 

A. Skóry syntetyczne (sztuczne, eco-skóry, skóry ekologiczne, imitacja skóry)

 

B. Skóry naturalne (skóry pozyskiwane ze zwierząt, poddane garbowaniu i wykończeniu w celu zwiększenia ich trwałości i walorów estetycznych)

 

Jak odróżnić skórę naturalną od skóry syntetycznej?

1) Wewnętrzna strona skóry:

- skóra naturalna gładka od spodu (od wewnętrznej strony) posiada charakterystyczną "włoskowatą" strukturę meszku kojarzącą się ze skórą zamszową - włóknista i matowa

- skóra sztuczna od spodu z reguły podklejona jest materiałem tekstylnym

 

2) Zapach skóry:

- skóra naturalna posiada charakterystyczny naturalny zapach własny (mniej lub bardziej wyczuwalny w zależności od sposobu garbowania i wykończenia)

- skóra sztuczna nie wydziela charakterystycznej woni lub pachnie materiałami syntetycznymi

 

3) Chwyt skóry:

- skóra naturalna posiada "miękki chwyt" - w stosunku do skór sztucznych jest miękka, bardziej elastyczna i delikatna

- skóra sztuczna posiada "twardy chwyt" - w stosunku do skór naturalnych jest twarda i sztywna

 


1. SKÓRY LICOWE (licowane, gładkie):

 

Skóry licowa to odpowiednio wyprawiona wierzchnia warstwa skóry o gładkiej strukturze. Licowanie skóry wykonuje się w celu podniesienia walorów estetycznych powierzchni. Ponadto skóry licowane są bardziej odporne na zabrudzenia i wilgoć. Licowanie polega na obróbce mechanicznej i pokryciu skóry odpowiednimi woskami (ewentualni innymi substancjami) w celu uzyskania pożądanej struktury i właściwości.

 

Skóry licowe bydlęce (najczęściej stosowane)

 

Skóry licowe cielęce, z jagniąt, koźląt ... (skóry delikatne)

 

Skóry cordovan

 

Skóra Cordovan to specjalnie wyprawiona skóra z tylnej części grzbietów końskich. Nejlepsze skóry Cordovan wyprawiane są w USA, Japonii oraz Hiszpanii (skomplikowany proces garbowania) . Wyjątkowo trwała, elastyczna oraz bardzo odporna na działanie wilgoci. Skóra Cordovan z wiekiem pięknie się starzeje nabierając z czasem uroku. Ze względu na właściwości skóra doskonale nadająca się na luksusowe obuwie jesienno-zimowe.

 

2. SKÓRY SZORSTKIE:

 

Skóry zamszowe (zamsz, welur, skóra welurowa, suede)

 

Skóry nubukowe (nubuck, nubuk)

 

 

Często mylone ze sobą skóry zamszowe i nubukowe.

 

Zamsz jest odpowiednio obrobioną odwrotną częścią skóry (spód skóry - mizdra). Charakteryzuje się strukturą "meszku" o zdecydowanie dłuższym włosiu niż w przypadku nubuku (widoczne pojedyncze włókna).

 

Nubuck jest delikatnie przeszlifowaną wierzchnią częścią skóry (sposób wykończenia lica). Efekt delikatnego aksamitnego meszku (krótkie włosie).

 

Zarówno zamsz, jak i nubuk charakteryzują się wyjątkowo piękną i delikatną strukturą, są delikatne, miłe i przyjemne w dotyku. Są jednak bardziej podatne na zabrudzenia, uszkodzenia i wilgoć - dlatego wymagają częstego czyszczenia i konserwacji.

 

Charakterystyczne, iż po przeciągnięciu po skórach szorstkich palcem pozostanie na niej jasna bądź ciemna smuga - podobny efekt obserwujemy przy odkurzaniu dywanu (wynika to ze zmiany kierunku ułożenia włosia). Skóry szorstkie ciemnieją w kontakcie z wilgocią. Nie należy dopuścić do przemoczenia butów zamszowych i nubukowych. Ich impregnacja może wiązać się z przyciemnieniem skóry.

Bywa, iż producent obuwia nubuck pokrył woskiem (nubuk woskowany) lub tłuszczem (nubuk olejowany), co dodatkowo utrudnia rozpoznanie materiału (tak wykończony nubuck przypomina skóry licowe).

 

Skóry zamszowe i nubukowe ze względu na delikatną strukturę trzeba traktować w sposób szczególny. Wielu zachwyconych nowymi zamszowymi butami klientów rozczarowuje się w trakcie eksploatacji butów. Aby uniknąć rozczarowania wystarczy systematyczna i świadoma pielęgnacja tych wyjątkowych skór. Do skór zamszowych i nubukowych nie należy używać past i kremów stosowanych do skór gładkich, licowych.

 

4. SKÓRY LAKIEROWANE (lakierki, patent leather)

5. SKÓRY EGZOTYCZNE, SKÓRY Z GADÓW (z jaszczurki, z węży, z krokodyli, z płaszczki, rekina ...)

6. SKÓRY SYNTETYCZNE (ekologiczne, eco-skóry)

 


Skóry Podeszwowe

 

Wspólną cechą charakterystyczną dla niemal wszystkich ręcznie szytych butów są skórzane spody. Można rzec, że nie ma eleganckiego obuwia na innych spodach niż skórzane. Poza walorami estetycznymi za tym materiałem przemawiają walory użytkowe. Najważniejszy to przepuszczalność powietrza. Uznaje sie, że około 30% "oddychania" butów odbywa się przez podeszwy. Jeśli spody butów będą zamiast ze skóry zrobione z tworzywa sztucznego, uczucie zmęczenia nóg będzie odczuwalne wyraznie wcześniej. Następna cecha wpływająca na komfort butów to zdolność skóry do wchłaniania wilgoci. W ciągu kilkunastu godzin aktywności stopy dorosłego człowieka mogą oddać nawet przeszło 100 mililitrów wody. Jedynie naturalna skóra jest wstanie wchłonąć taką dawkę wilgoci. Kolejną zaletą spodów skórzanych jest możliwość łączenia ich z wierzchnią częścią buta nie przy pomocy agresywnej chemii jaką jest klej, lecz przez zszywanie. Taką metodą otrzymujemy produkt daleko bardziej ekologiczny i neutralny, czyli obojętny dla organizmu. Szyte podeszwy ze skóry można też znacznie częściej i solidniej reperować bez obawy o utratę ich walorów użytkowych i estetycznych.

 

Najlepszą skórą na spody ekskluzywnego obuwia jest krupon bydlęcy, tzn. gruba skóra z części grzbietowej . Po specjalnym procesie garbowania skóra ta jest ścisła, elastyczna i odporna na ścieranie. W pracowni JK używane są krupony krajowe, austriackie, włoskie i najsłynniejsze niemieckie, pochodzące z wiekowej garbarni RENDENBACH - http://www.lederfabrik-rendenbach.de/ "

 

źródło:

http://www.kielman.pl

 

 

Skórzane podeszwy w pierwszej kolejności zostały wyparte przez gumę i syntetyki w przemyśle obuwniczym. Proces wyparcia naturalnych skór przez syntetyki trwa nadal (syntetyczne cholewki) ze szkodą dla wartości użytkowej obuwia, komfortu i zdrowia samych użytkowników. Wysokiej klasy obuwie poza ochroną stopy przed wilgocią, temperaturą, uszkodzeniami mechanicznymi ..., powinno dostosowywać się do fizjologicznych czynności stopy - generowanie ciepła, wydzielanie potu, dobowa zmiana wymiarów stopy. Zadowolony z zakupu klient nie powinien odczuwać jakiegokolwiek dyskomfortu, nadmiernego ucisku, chłodu, gorąca, wilgoci ... Obuwie powinno dopasować się do anatomiczej specyfiki stopy indywidualnego użytkownika. To wszystko może zapewnić tylko wyjątkowy materiał posiadający mocną a zarazem skomplikowaną i delikatną strukturę oraz specyficzną budowę chemiczną - skóra naturalna. Jeżeli w procesie produkcji priorytetem będzie niska cena - skóra będzie zastępowana syntetykami. Jeżeli zaś priorytetem będą właściwości zdrowotne, higieniczne, fizjologiczne - skóra naturalna będzie niezastąpiona.

 

Człowiek wychodząc z domu w miarę upływu czasu wydziela coraz większą ilość ciepła i potu do wnętrza obuwia. Część wsiąka w skarpetkę, paruje ... temperatura i wilgotność wewnątrz rośnie. Część przenika przez cholewkę (skóra naturalna) i odparowuje. Część wsiąka w wyściółkę oraz podpodeszwę, gdzie zostaje czasowo zmagazynowana - jeżeli podeszwa wykonana jest z gumy, która stanowi skuteczną barierę dla odparowywania - wilgoci możemy pozbyć się dopiero po zdjęciu obuwia. Podeszwa skórzana dla zdrowia, higieny i optymalnego komfortu.

 

Pamiętać należy, że skóry podeszwowe to zupełnie innego rodzaju skóry, niż skóry miękkie, z których wykonane są cholewki. Skóry podeszwowe to skóry twarde garbowane i wykańczane w odmienny sposób niż skóry miękkie. Są zdecydowanie bardziej odporne na zużycie, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne niż skóry cholewkowe.

Link to comment
Share on other sites

DLACZEGO SKÓRA JEST TAK WYJĄTKOWYM MATERIAŁEM:

 

*Skóra jak wino

Dobrej jakości skórzane buty są jak dobre wino. Właściwie pielęgnowana skóra z czasem pięknie się starzeje i nabiera wyjątkowego uroku. Skóra jest wspaniałym, szlachetnym materiałem, który wymaga szczególnej troski. Prawdziwa pielęgnacja butów to istny rytuał, sztuka niosąca ze sobą idee i piękną historię. Dla jednych ten rytuał to czas skupienia się, wyciszenia i koncentracji przed ważnym spotkaniem, dla innych wręcz przeciwnie - to czynność pozwalająca na rozluźnienie się i odreagowanie. Interpretacja zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań. Efekt końcowy - zawsze piękne buty.

 

 

*Buty mają duszę

Regularna konserwacja butów jest podstawą utrzymania ich w dobrej kondycji. Wysokiej jakości skóry z wiekiem mogą być coraz piękniejsze, ale to zależy od użytkownika, który musi wiedzieć jak przygotować buty do eksploatacji i jak o nie dbać. Buty będą służyły przez wiele lat, ale skóra nie może obejść się bez pielęgnacji. Zniszczone, zaniedbane buty wiele mówią o ich właścicielu. Piękne, zadbane obuwie wzbudza zaufanie i szacunek. Buty mają duszę - odzwierciedlają charakter właściciela.

 

 

*Skóra jest żywym materiałem

Skóra, z której wykonane jest obuwie jak skóra człowieka wymaga systematycznego natłuszczania i pielęgnacji. Zaniedbana, wysuszona skóra cierpi, pęka i znacznie szybciej się zużywa. Skóra jest materiałem delikatnym, który negatywnie reaguje w kontakcie z wilgocią, zmianami temperatury i warunkami atmosferycznymi dlatego też warto ją chronić. Dbaj o swoją skórę.

Link to comment
Share on other sites

Słowo Boże ode mnie - już publikowane w innych miejscach ..

Moje zdanie tylko co do lica chyba się różni - ale jak gdzieś widać byka to prostujcie :)

 

 

Skóra licowa z wyglądu na buciorach wygląda mniej więcej tak ..

 

5a734d58afe98b5agen.jpg

Z czasem nie konserwowana ...

 

182a6c0b5bec55c6gen.jpg

 

Z drugiej strony mamy zwyczajnie zamsz

 

ce50349c820cd8b6gen.jpg

 

Pęka lico i robi się pipka z bucików .

Ale o tym wszyscy wiemy :)

 

Tyle ,że nie każdy wnikał jak to wygląda z jeszcze mniejszej odległości

 

e64aa7415612e722gen.jpg

 

f3ac22162fefac03gen.jpg

 

Jeszcze bliżej ...

 

0f896551e58a6d2e.jpg

 

77f0863b4607e70fgen.jpg

 

Czyli strukturę ma dosłownie taką

 

2bf66e9ceb3e8989.jpg

Z definicji żywa skóra ...

 

Skóra właściwa zbudowana jest z komórek i włókien łącznotkankowych, zawiera naczynia, zakończenia nerwowe oraz przydatki skóry. W jej obrębie wyróżniono warstwę brodawkową i znajdującą się niżej warstwę siateczkową. Podstawą budowy są: włókna kolagenowe, retikulinowe oraz sprężyste nadające skórze sprężystość i wytrzymałość.

 

Tkanka podskórna (łac. subcutis) zawiera oprócz tkanki tłuszczowej również tkankę łączną. Znajdują się tu naczynia, zakończenia nerwowe oraz gruczoły potowe.

http://www.anatomia2...a_podskorna.htm

 

W przekroju ...

 

2e455ef1b11831ef.jpgRyc.10-3 Skóra w przekroju:


1-mięsień przywłosowy, 2-włos, 3-gruczoł łojowy,4-gruczoł potowy ekranowy, 5-gruczoł potowy apokrynowy, 6-splot naczyniowy powierzchowny, 7-splot naczyniowy głęboki, 8-zraziki tkanki tłuszczowej

Źródło : http://www.zdrowie.med.pl/skora/anat_i_fizjo/a_skora.html

 

Na czerwono wykropkowałem Wam to czego skóra nie posiada już po garbowaniu .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Chciałem poruszyć tutaj temat, który czasami jest niejasny dla niektórych, zwłaszcza pojawia się to na forach trekkingowych.

 

Chodzi o nazwę PERWANGER.

 

Niektórzy producenci obuwia stosują do swoich butów "skórę typu Perwanger", jak podają w opisach. Kiedyś na NGT pojawiło się takie pytanie, o co w końcu z tym chodzi, z tym "typem skóry Perwanger".

 

Otóż wedle mojej wiedzy, Perwanger to nie żaden typ skóry, tylko nazwa garbarni założonej w Tyrolu w 1780 roku. Opracowali oni system impregnacji skór na etapie garbowania, który znacznie poprawiał wodoodporność skóry.

Do dziś marka skór Perwanger jest wykorzystywana przez różne znane marki produkujące obuwie trekkingowe.

Więcej informacji można znaleźć tutaj:

http://www.perwangerleather.com/

 

Tak więc - podsumowując - Perwanger to MARKA garbarni, a nie TYP skóry. Podobnie niemiecki Heinen, z którego korzystają takie firmy jak Meindl czy Hanzel, Perwanger nie jest żadnym szczególnym typem skóry.

 

Wracając teraz do tematu garbarni jako takich i właśnie Heinena (jestem posiadaczem 3 par butów wykonanych z ich skóry), to warto zapoznać się z ich stroną internetową, tutaj w wersji angielskiej:

http://www.heinen-leather.de/1-1-lederfabrik-heinen-leder-gerberrei-leder-und-schuhoberleder-produktion.html

 

Polecam w szczególności obejrzeć filmy z działu "Production:

http://www.heinen-leather.de/3-1-production.html

 

Można się z nich wiele dowiedzieć, jak wygląda cały proces produkcji i garbowania skór nowoczesnymi metodami, od zdjęcia ze zwierzaczka, aż po wysłanie do producenta :)

 

Osobiście uważam, że to, czy but będzie dobry, czy do kitu, chyba w znacznie większej mierze zależy od garbarni, niż od tego, co później ze skórą zrobi producent.

Kontaktując się z Hanzelem wiem, że zdarzyło im się kilka "wpadek" ze skórą w ich butach, spowodowanych właśnie wadami skóry wynikłymi z nieprawidłowego wyprawienia, jeszcze w garbarni. W tym momencie można powiedzieć, że producent obuwia jest "w dziupli", bo wady obuwia wychodzą dopiero po sprzedaży.

 

Ciekawi mnie, czy istnieje jakiś "ranking" polskich garbarni, z którego można by wywnioskować, która z nich jest tą "topową" i produkuje "pewne" skóry, na światowym poziomie. Jeśli chodzi np. o Hanzela, to wiem iż sprowadza on skóry z różnych garbarni, wybierając z każdej jej czołowy produkt. Mimo to, polskim garbarniom wpadki się zdarzały.

 

Jeśli ktoś coś wie na ten temat, to chętnie przygarnę taką wiedzę :)

Link to comment
Share on other sites

No ja również jestem ciekawy takiego "rankingu ".

Kilka garbarni w Polsce wszak jest - było by nam miło nawet jeśli były by zainteresowane tematem własnym ,a i nie ukrywam mam coraz większe ciągoty na małe kaletnictwo .

Kiedys czesałem sieć pod tym hasłem i wielu mocnych wyników nie było - strony generalnie albo słabe albo producenci trzymają je tylko dla zasady - a ja chętnie bym zobaczył i pomacał te i owe skóry ,a wiem że owcze mamy całkiem całkiem nawet ,na ten przykład.

Link to comment
Share on other sites

Garbarnia Skotan Sp. z o.o.

ul. Fabryczna 10

43-430 Skoczów

tel. 033 47 98 500

 

http://www.skotan.com.pl/

 

To chyba właśnie topowa polska garbarnia - poza skórami z najlepszych garbarni na świecie, z tych właśnie skór korzystają najlepsi polscy rzemieślnicy szyjący obuwie miarowe - Kielman, Januszkiewicz, Wielądek czy Duranc.

 

Garbarnia SKOTAN Sp. z o.o. to jedna z największych polskich garbarni, szczycącą się 140-letnią tradycją. Podstawowymi wyrobami Spółki są skóry cielęce i połówki cielęce obuwiowe, skóry świńskie i dwoiny świńskie podszewkowe oraz skóry foliowane. Jakość produktów potwierdza fakt, iż eksport stanowi ponad połowę produkcji i jest kierowany do bardzo wymagających klientów UE i USA. Roczna produkcja wynosi ponad 1,7 mln metrów kwadratowych skór w różnych asortymentach. Nadto Spółka prowadzi dystrybucję środków chemicznych do garbarstwa firmy STAHL. Dbając o wysoką jakość swoich wyrobów firma dokłada wszelkich starań, aby podnosić ich atrakcyjność i zwiększać konkurencyjność. Spółka stara się dostosowywać ofertę do indywidualnych potrzeb klientów.

 

źródło: www.skotan.com.pl

 


SOGAR Z.W. Wiśniccy Sp. J.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe

Sokół 107, 08-460 Sobolew

 

http://www.sogar.com.pl/

 

tel. +48 25 682 50 87

tel./fax +48 25 683 35 61

fax +48 25 682 56 70

 

Garbarnia SOGAR jest producentem skór oraz dwoin bydlęcych z przeznaczeniem na obuwie damskie, męskie i dziecięce oraz galanterię skórzaną.

 

 

 

 


KEGAR Sp. z o.o.

ul. Składowa 5

77 - 230 Kępice

 

http://www.kegar.com.pl/

 

Tel./ Fax: 0048 59 857 66 51 - 53

 

 

Prezes spółki

Steffen Weinmeister

 

0048 59 857 66 51

 

Dyrektor generalny

Anna Ćwiękowska

 

0048 59 857 66 51

 

Asystent Zarządu

Marcin Sobczuk

 

 

Asystent Zarządu

Daria Kulis

 

 

Główny Księgowy

Michał Borowski

 

 

Kierownik biura

Maria Korab

 

0048 59 857 66 51

 

Kierownik Zaopatrzenia

Paweł Sieniawski

 

 

 

 


 

„Garbarnia Szczakowa” S.A.

ul. Szklarska 5

43-602 Jaworzno

 

http://www.szczakowa.pl/

 

„Garbarnia Szczakowa” S.A. rozpoczęła działalność w 1998 roku. Powstała ona na bazie państwowego przedsiębiorstwa Zakład Garbarski Szczakowa. Dzięki przeprowadzeniu niezbędnych zmian w infrastrukturze przemysłowej oraz szybkiej modernizacji parku maszynowego nasz zakład należy obecnie do grona najlepszych w branży. Dalekosiężna polityka inwestycyjna przyczyniła się do rozwoju „Garbarni Szczakowa” i zajęcia przez nią miejsca wsród liderów w Polsce.

 

Najważniejszymi wartościami była dla nas zawsze dbałość o człowieka i pełny profesjonalizm wobec klienta. Wiemy, że bez potencjału ludzkiego nie bylibyśmy dzisiaj tak silni.

Jesteśmy otwarci na kontakty handlowe z innymi producentami skór i firmami chemicznymi zarówno jeśli chodzi o najnowsze technologie jak i sprawy związane z marketigiem i zarządzaniem.

Mamy szerokie kontakty z garbarniami, producentami maszyn i firmami chemicznymi we Włoszech. Dzięki temu zawsze proponujemy towar najwyższej jakości, wykonany jak najbardziej ekologicznie a jednocześnie najmodniejszy.

Dbamy także o ochronę środowiska, staramy się aby proces technologiczny był zgodny z restrykcyjnymi normami UE i by nie zanieczyszczał najbliższego terenu.

 

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu zaangażowaniu, dużym potencjale produkcyjnym i technologicznym zakładu, współpraca między nami i Państwem będzie się owocnie rozwijać. Nasze doświadczenia i technologia pozwalają na wytwarzanie produktów wysokiej jakości. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i pytania z Państwa strony.

 

źródło: www.szczakowa.pl

 

SEKRETARIAT:

+48 32 617 74 21

biuro@szczakowa.pl

 

FAX:

+48 32 617 74 23

 

NUMERY WEWNĘTRZNE:

+48 32 614 25 (- -)

Dział handlowy: 17

Marketing: 21

Kadry: 32

Księgowość: 33

Dział Chemiczny: 34

Dział Mechaniczny: 18

Magazyn: 29

Fax: 10

 

DZIAŁ HANDLOWY:

Danuta Grzybek

+48 32 617 74 48

 

DZIAŁ HANDLU ZAGRANICZNEGO:

 

English

Agnieszka Abramek

 

+48 32 614 25 63

+48 668 821 219

a.abramek@szczakowa.pl

 

Deutsch/Slovakish/Czechish

Josef Cehlar

 

+48 668 821 208

j.cehlar@szczakowa.pl

 

 

 


 

KRAKOWSKIE ZAKŁADY GARBARSKIE SA

Ul. Półłanki 80

30-740 Kraków

 

http://www.kzgsa.com/

 

Jesteśmy jedną z największych garbarnii w Polsce o możliwości dziennego namoku do 60 ton. W procesie produkcyjnym wykorzystujemy środki chemiczne oraz maszyny renomowanych firm m.in. polskich, włoskich i niemieckich. Dzięki dbałości o najnowsze technologie należymy do głównych producentów skór bydlęcych na wierzchy obuwia na rynku krajowym jak i europejskim.

 

Jesteśmy jedną z największych garbarnii w Polsce o możliwości dziennego namoku do 60 ton. W procesie produkcyjnym wykorzystujemy środki chemiczne oraz maszyny renomowanych firm m.in. polskich, włoskich i niemieckich. Dzięki dbałości o najnowsze technologie należymy do głównych producentów skór bydlęcych na wierzchy obuwia na rynku krajowym jak i europejskim.

 

Jesteśmy innowacyjni, nieustannie poszukujemy najlepszych rozwiązań i nowych wzorów. Dajemy naszym klientom gwarancję otrzymywania produktu wysokiej jakości, podążającego za światowymi trendami. Prężnemu rozwojowi naszej firmy przyświeca najważniejszy cel - zadowolenie i satysfakcja naszych klientów.

 

Przywiązujemy dużą wagę do ochrony środowiska. Posiadamy nowoczesną mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków, pozwalającą na zmniejszenie do minimum negatywnego wpływu na otoczenie. Poszerzamy swoją wiedzę oraz nawiązujemy wiele kontaktów aby w jeszcze większym stopniu zgłębić zagadnienia związane z ochroną środowiska i gospodarką odpadami.

 

źródło: www.kzgsa.com

 

 

tel.: 012 398 22 67

faks: 012 397 76 67

sekretariat@kzgsa.com

 

centrala: 012 398 22 65

 


 

RAJ-SKÓR

Zakład produkcyjny i dział sprzedaży

26-600 Radom, ul. Energetyków 14g

 

 

http://www.rajskor.radom.pl/

 

Zakład Garbarski „Raj-Skór" to firma rodzinna. Powstała w 1982 roku a jej założycielami było małżeństwo Hanna i Marek Lesiakowie.

W pierwszych latach garbarnia bazowała na surowcu z tzw. przydziału - niezbyt wysokiej jakości, głównie pozagatunkowym. Mimo to potrafiła wykonać skórę gotową, z której obuwnicy robili buty zarówno damskie jak i męskie a zakłady galanteryjne eleganckie teczki i torebki.

 

Od początku lat dziewięćdziesiątych Zakład rozpoczął modernizację. Zakupiono nowoczesny park maszynowy, zwiększono asortyment przerabianych skór, konsekwentnie podnosząc ich jakość.

 

W 1998 roku funkcję dyrektora zakładu obejmuje Edyta Lesiak - Baje, córka małżeństwa Hanny i Marka Lesiaków. Od tego momentu firma rozwija się dynamicznie. W 2000 roku zakupiono teren pod budowę nowego zakładu. W chwili obecnej na powierzchni ponad 3000 m2 funkcjonuje nowoczesna wykańczalnia skór oraz magazyn skór gotowych.

Zakład Garbarski „Raj - Skór" produkuje skórę bydlęcą i owczą na odzież oraz galanterię i obuwie doskonałej jakości, dostosowując się do potrzeb i oczekiwań klientów.

 

źródło: www.rajskor.radom.pl

 

 

tel.: (048) 344 27 28

tel.: (048) 385 79 69

fax.: (048) 344 27 28

tel. mob.: 0 602 18 62 13

 

biuro@rajskor.radom.pl

 

 

Będzie tego więcej. Proponuję sukcesywnie dopisywać.

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest garbarnia

Garbarnia Skotan Sp. z o.o.

ul. Fabryczna 10

43-430 Skoczów

tel. 033 47 98 500

 

http://www.skotan.com.pl/

 

To chyba właśnie topowa polska garbarnia - poza skórami z najlepszych garbarni na świecie, z tych właśnie skór korzystają najlepsi polscy rzemieślnicy szyjący obuwie miarowe - Kielman, Januszkiewicz, Wielądek czy Duranc.

 

 

 


SOGAR Z.W. Wiśniccy Sp. J.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe

Sokół 107, 08-460 Sobolew

 

http://www.sogar.com.pl/

 

tel. +48 25 682 50 87

tel./fax +48 25 683 35 61

fax +48 25 682 56 70

 

 

 

 

 

 


KEGAR Sp. z o.o.

ul. Składowa 5

77 - 230 Kępice

 

http://www.kegar.com.pl/

 

Tel./ Fax: 0048 59 857 66 51 - 53

 

 

Prezes spółki

Steffen Weinmeister

 

0048 59 857 66 51

 

Dyrektor generalny

Anna Ćwiękowska

 

0048 59 857 66 51

 

Asystent Zarządu

Marcin Sobczuk

 

 

Asystent Zarządu

Daria Kulis

 

 

Główny Księgowy

Michał Borowski

 

 

Kierownik biura

Maria Korab

 

0048 59 857 66 51

 

Kierownik Zaopatrzenia

Paweł Sieniawski

 

 

 

 


 

„Garbarnia Szczakowa” S.A.

ul. Szklarska 5

43-602 Jaworzno

 

http://www.szczakowa.pl/

 

 

 

SEKRETARIAT:

+48 32 617 74 21

biuro@szczakowa.pl

 

FAX:

+48 32 617 74 23

 

NUMERY WEWNĘTRZNE:

+48 32 614 25 (- -)

Dział handlowy: 17

Marketing: 21

Kadry: 32

Księgowość: 33

Dział Chemiczny: 34

Dział Mechaniczny: 18

Magazyn: 29

Fax: 10

 

DZIAŁ HANDLOWY:

Danuta Grzybek

+48 32 617 74 48

 

DZIAŁ HANDLU ZAGRANICZNEGO:

 

English

Agnieszka Abramek

 

+48 32 614 25 63

+48 668 821 219

a.abramek@szczakowa.pl

 

Deutsch/Slovakish/Czechish

Josef Cehlar

 

+48 668 821 208

j.cehlar@szczakowa.pl

 

 

 


 

KRAKOWSKIE ZAKŁADY GARBARSKIE SA

Ul. Półłanki 80

30-740 Kraków

 

http://www.kzgsa.com/

 

 

 

tel.: 012 398 22 67

faks: 012 397 76 67

sekretariat@kzgsa.com

 

centrala: 012 398 22 65

 


 

RAJ-SKÓR

Zakład produkcyjny i dział sprzedaży

26-600 Radom, ul. Energetyków 14g

 

 

http://www.rajskor.radom.pl/

 

 

 

tel.: (048) 344 27 28

tel.: (048) 385 79 69

fax.: (048) 344 27 28

tel. mob.: 0 602 18 62 13

 

biuro@rajskor.radom.pl

 


 

GARBARNIA - WYPRAWIANIE SKÓR FUTERKOWYCH

 

garbarnia, wyprawa skór, skóry naturalne, skóry dekoracyjne, skóry futerkowe, sprzedaż skór,

garbowanie skór, garbowanie, skóry dolny śląsk, skóra/y z dzika, skóra/y z daniela, skóra/y

owcze, skóra/y z lisa, hurt, detal, produkcja, zakład wyprawy skór futerkowych, obróbka skór

 

 

www.garbarniajaworzyna.pl

mail:biuro@garbarniajaworzyna.pl

+48 697 309 269

 


 

Będzie tego więcej. Proponuję sukcesywnie dopisywać.

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Hej,

Mam pytanie co do rodzaju skóry użytej w butach, które ostatnio kupiłem. Nie wiem, czy to dobre miejsce na takie pytanie. Na stronie producenta jest tylko dziwna informacja, że jest to miękka skóra i zamsz (którego tam wogóle nie ma)

 

534024_56340_main_nfh.jpg

Ekspedientka wspomniała, że do pielęgnacji używać środków do nubuku. Ale to jest chyba normalna skóra, tylko że matowa. Jak takie buty pielęgnować?

Pozdrawiam

Edited by hugo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ciekawy wpis o zamszu i garbowaniu:

 

 

 

To zdecydowanie nie będzie wpis dla wegetarian. Abstra[Beeep]ąc od estetycznych i praktycznych walorów tego surowca, jedno jest pewne i niezmienne – zamsz powstaje na bazie zwierzęcych skór. Takie są fakty. Oczywiście nigdy nic nie wiadomo, być może w przyszłości naturalny zamsz będzie sobie humanitarnie rosnąć w sterylnych laboratoriach? To całkiem miła wizja. Zostawmy jednak wątki science-fiction na inną okazję i przejdźmy do twardych realiów. Dziś bohaterem jest naturalny zamsz.

Naturalny zamsz to nic innego, jak skóra, spreparowana w odpowiedni sposób, który nadaje jej wyjątkową miękkość i charakterystyczną, lekko mechatą fakturę. Żeby wyjaśnić technikę wytwarzania zamszu, trzeba najpierw przedstawić proces garbowania, czyli wyprawiania i zabezpieczania naturalnych skór.

...

Naturalny zamsz

W swojej finalnej odsłonie jest miękką, rozciągliwą skórą, która pozbawiona tak zwanego „lica” - czyli błyszczącego wykończenia, które znamy ze skóry licowej - posiada miłą w dotyku fakturę. Powstaje ona w trakcie procesów garbowania, kiedy włókna skóry są „wyciągane” na zewnątrz. Głównym surowcem, z którego powstaje zamsz jest skóra jagnięca, chociaż wykorzystuje się również skóry jelenie, kozie, krowie i świńską. Zamsz jest bardzo podatny na farbowanie, dlatego występuje we wszystkich możliwych kolorach. Jest również stosunkowo trwały, chociaż z wiekiem może się wycierać. Powoduje to charakterystyczne, lekko „błyszczące” plamy, dlatego zamszowe produkty należy regularnie szczotkować, żeby zachowały swoją mechatą, włoskowatą fakturę. Zamsz jest również bardzo chłonnym surowcem, dlatego należy również pamiętać o odpowiedniej impregnacji za pomocą specjalnych sprayów.

Całość:
http://qelement.pl/naturalny-zamsz

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

RODZAJE SKÓR OBUWNICZYCH:

 

A. Skóry syntetyczne (sztuczne, eco-skóry, skóry ekologiczne, imitacja skóry)

 

B. Skóry naturalne (skóry pozyskiwane ze zwierząt, poddane garbowaniu i wykończeniu w celu zwiększenia ich trwałości i walorów estetycznych)

 

Jak odróżnić skórę naturalną od skóry syntetycznej?

1) Wewnętrzna strona skóry:

- skóra naturalna gładka od spodu (od wewnętrznej strony) posiada charakterystyczną "włoskowatą" strukturę meszku kojarzącą się ze skórą zamszową - włóknista i matowa

- skóra sztuczna od spodu z reguły podklejona jest materiałem tekstylnym

 

2) Zapach skóry:

- skóra naturalna posiada charakterystyczny naturalny zapach własny (mniej lub bardziej wyczuwalny w zależności od sposobu garbowania i wykończenia)

- skóra sztuczna nie wydziela charakterystycznej woni lub pachnie materiałami syntetycznymi

 

3) Chwyt skóry:

- skóra naturalna posiada "miękki chwyt" - w stosunku do skór sztucznych jest miękka, bardziej elastyczna i delikatna

- skóra sztuczna posiada "twardy chwyt" - w stosunku do skór naturalnych jest twarda i sztywna

 


1. SKÓRY LICOWE (licowane, gładkie):

 

Skóry licowa to odpowiednio wyprawiona wierzchnia warstwa skóry o gładkiej strukturze. Licowanie skóry wykonuje się w celu podniesienia walorów estetycznych powierzchni. Ponadto skóry licowane są bardziej odporne na zabrudzenia i wilgoć. Licowanie polega na obróbce mechanicznej i pokryciu skóry odpowiednimi woskami (ewentualni innymi substancjami) w celu uzyskania pożądanej struktury i właściwości.

 

Skóry licowe bydlęce (najczęściej stosowane)

 

Skóry licowe cielęce, z jagniąt, koźląt ... (skóry delikatne)

 

Skóry cordovan

 

Skóra Cordovan to specjalnie wyprawiona skóra z tylnej części grzbietów końskich. Nejlepsze skóry Cordovan wyprawiane są w USA, Japonii oraz Hiszpanii (skomplikowany proces garbowania) . Wyjątkowo trwała, elastyczna oraz bardzo odporna na działanie wilgoci. Skóra Cordovan z wiekiem pięknie się starzeje nabierając z czasem uroku. Ze względu na właściwości skóra doskonale nadająca się na luksusowe obuwie jesienno-zimowe.

 

2. SKÓRY SZORSTKIE:

 

Skóry zamszowe (zamsz, welur, skóra welurowa, suede)

 

Skóry nubukowe (nubuck, nubuk)

 

 

Często mylone ze sobą skóry zamszowe i nubukowe.

 

Zamsz jest odpowiednio obrobioną odwrotną częścią skóry (spód skóry - mizdra). Charakteryzuje się strukturą "meszku" o zdecydowanie dłuższym włosiu niż w przypadku nubuku (widoczne pojedyncze włókna).

 

Nubuck jest delikatnie przeszlifowaną wierzchnią częścią skóry (sposób wykończenia lica). Efekt delikatnego aksamitnego meszku (krótkie włosie).

 

Zarówno zamsz, jak i nubuk charakteryzują się wyjątkowo piękną i delikatną strukturą, są delikatne, miłe i przyjemne w dotyku. Są jednak bardziej podatne na zabrudzenia, uszkodzenia i wilgoć - dlatego wymagają częstego czyszczenia i konserwacji.

 

Charakterystyczne, iż po przeciągnięciu po skórach szorstkich palcem pozostanie na niej jasna bądź ciemna smuga - podobny efekt obserwujemy przy odkurzaniu dywanu (wynika to ze zmiany kierunku ułożenia włosia). Skóry szorstkie ciemnieją w kontakcie z wilgocią. Nie należy dopuścić do przemoczenia butów zamszowych i nubukowych. Ich impregnacja może wiązać się z przyciemnieniem skóry.

Bywa, iż producent obuwia nubuck pokrył woskiem (nubuk woskowany) lub tłuszczem (nubuk olejowany), co dodatkowo utrudnia rozpoznanie materiału (tak wykończony nubuck przypomina skóry licowe).

 

Skóry zamszowe i nubukowe ze względu na delikatną strukturę trzeba traktować w sposób szczególny. Wielu zachwyconych nowymi zamszowymi butami klientów rozczarowuje się w trakcie eksploatacji butów. Aby uniknąć rozczarowania wystarczy systematyczna i świadoma pielęgnacja tych wyjątkowych skór. Do skór zamszowych i nubukowych nie należy używać past i kremów stosowanych do skór gładkich, licowych.

 

4. SKÓRY LAKIEROWANE (lakierki, patent leather)

5. SKÓRY EGZOTYCZNE, SKÓRY Z GADÓW (z jaszczurki, z węży, z krokodyli, z płaszczki, rekina ...)

6. SKÓRY SYNTETYCZNE (ekologiczne, eco-skóry)

 


Skóry Podeszwowe

 

Wspólną cechą charakterystyczną dla niemal wszystkich ręcznie szytych butów są skórzane spody. Można rzec, że nie ma eleganckiego obuwia na innych spodach niż skórzane. Poza walorami estetycznymi za tym materiałem przemawiają walory użytkowe. Najważniejszy to przepuszczalność powietrza. Uznaje sie, że około 30% "oddychania" butów odbywa się przez podeszwy. Jeśli spody butów będą zamiast ze skóry zrobione z tworzywa sztucznego, uczucie zmęczenia nóg będzie odczuwalne wyraznie wcześniej. Następna cecha wpływająca na komfort butów to zdolność skóry do wchłaniania wilgoci. W ciągu kilkunastu godzin aktywności stopy dorosłego człowieka mogą oddać nawet przeszło 100 mililitrów wody. Jedynie naturalna skóra jest wstanie wchłonąć taką dawkę wilgoci. Kolejną zaletą spodów skórzanych jest możliwość łączenia ich z wierzchnią częścią buta nie przy pomocy agresywnej chemii jaką jest klej, lecz przez zszywanie. Taką metodą otrzymujemy produkt daleko bardziej ekologiczny i neutralny, czyli obojętny dla organizmu. Szyte podeszwy ze skóry można też znacznie częściej i solidniej reperować bez obawy o utratę ich walorów użytkowych i estetycznych.

 

Najlepszą skórą na spody ekskluzywnego obuwia jest krupon bydlęcy, tzn. gruba skóra z części grzbietowej . Po specjalnym procesie garbowania skóra ta jest ścisła, elastyczna i odporna na ścieranie. W pracowni JK używane są krupony krajowe, austriackie, włoskie i najsłynniejsze niemieckie, pochodzące z wiekowej garbarni RENDENBACH - http://www.lederfabrik-rendenbach.de/ "

 

źródło:

http://www.kielman.pl

 

 

Skórzane podeszwy w pierwszej kolejności zostały wyparte przez gumę i syntetyki w przemyśle obuwniczym. Proces wyparcia naturalnych skór przez syntetyki trwa nadal (syntetyczne cholewki) ze szkodą dla wartości użytkowej obuwia, komfortu i zdrowia samych użytkowników. Wysokiej klasy obuwie poza ochroną stopy przed wilgocią, temperaturą, uszkodzeniami mechanicznymi ..., powinno dostosowywać się do fizjologicznych czynności stopy - generowanie ciepła, wydzielanie potu, dobowa zmiana wymiarów stopy. Zadowolony z zakupu klient nie powinien odczuwać jakiegokolwiek dyskomfortu, nadmiernego ucisku, chłodu, gorąca, wilgoci ... Obuwie powinno dopasować się do anatomiczej specyfiki stopy indywidualnego użytkownika. To wszystko może zapewnić tylko wyjątkowy materiał posiadający mocną a zarazem skomplikowaną i delikatną strukturę oraz specyficzną budowę chemiczną - skóra naturalna. Jeżeli w procesie produkcji priorytetem będzie niska cena - skóra będzie zastępowana syntetykami. Jeżeli zaś priorytetem będą właściwości zdrowotne, higieniczne, fizjologiczne - skóra naturalna będzie niezastąpiona.

 

Człowiek wychodząc z domu w miarę upływu czasu wydziela coraz większą ilość ciepła i potu do wnętrza obuwia. Część wsiąka w skarpetkę, paruje ... temperatura i wilgotność wewnątrz rośnie. Część przenika przez cholewkę (skóra naturalna) i odparowuje. Część wsiąka w wyściółkę oraz podpodeszwę, gdzie zostaje czasowo zmagazynowana - jeżeli podeszwa wykonana jest z gumy, która stanowi skuteczną barierę dla odparowywania - wilgoci możemy pozbyć się dopiero po zdjęciu obuwia. Podeszwa skórzana dla zdrowia, higieny i optymalnego komfortu.

 

Pamiętać należy, że skóry podeszwowe to zupełnie innego rodzaju skóry, niż skóry miękkie, z których wykonane są cholewki. Skóry podeszwowe to skóry twarde garbowane i wykańczane w odmienny sposób niż skóry miękkie. Są zdecydowanie bardziej odporne na zużycie, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne niż skóry cholewkowe.

Bardzo fajny post!! Spód skóry to mizdra. Twardy,suchy, szorstki wręcz chwyt mają też skóry samochodowe domknięte lakierem. Niektórzy klienci Audi, BMW, uważają iż skóry w tych autach są twarde a one tak naprawdę są odpowiednio wykończone, bardzo wysokiej jakości. Tu kłania się garbarnia Wollsdorf. Nazbyt się rozpisałem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.