Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

logocroppedc.png

Maciej i Stanisław Żmija

Stanisław Dolny 322
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
woj. małopolskie

tel. kom. 668 991 098
tel. (33) 876 73 11
tel. (33) 876 73 84

e-mail: biuro@zmija.eu

http://www.zmija.eu/


Nasz zakład obuwniczy istnieje od 1964 roku. Na samym początku był to warsztat wyłącznie cholewkarski. Tu powstawała wierzchnia część obuwia, a często także nowe wzory dla zakładów szewskich. Z czasem nasza rodzinna firma rozwijała się i powstał zakład obuwniczy: szewsko-cholewkarski, istniejący do dnia dzisiejszego. Nie jest to wielki zakład produkujący ogromną liczbę obuwia, ale tradycyjny, wykonujący raczej ręcznie każdą parę butów z prawdziwej, naturalnej skóry.

Swoją renomę zawdzięczamy wydarzeniu, które miało miejsce w roku 1982. Wtedy to po raz pierwszy w naszym zakładzie zostały wykonane buty dla Ojca Świętego Jana Pawła II.

Mój tata - Stanisław Żmija - został wydelegowany z parafii przez śp. ks. Franciszka Gancarczyka na pielgrzymkę dziękczynną za kanonizację św. Maksymiliana Kolbe do Rzymu. Postanowiono zawieźć Papieżowi jakiś prezent. A cóż innego mógł ofiarować szewc, jak nie buty? Tata dowiedział się o jakich butach marzył Karol Wojtyła, gdy był jeszcze kardynałem w Krakowie, a ówczesny wikariusz ks. Jan Cendrzak przywiózł z Kurii Metropolitalnej w Krakowie stare (nawet dziurawe, z zakładką z gazety) buty o rozmiarze 44. Postanowiono zrobić "czerwone kamaszki". Były to jednak trudne czasy stanu wojennego, a więc dostęp do materiałów produkcyjnych był wówczas mocno utrudniony. Na szczęście, w niedalekich Zembrzycach udało się nabyć odpowiednią, czerwoną skórę.

Gdy buty zostały wykonane i zbliżał się upragniony czas wyjazdu, rodziło się pytanie jak tego typu prezent wręczyć Ojcu Świętemu? Po przyjeździe do Wiecznego Miasta z pomocą przyszedł ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Wręczył mojemu tacie specjalny bilet, dzięki któremu nadarzyła się w życiu całej rodziny chwila wyjątkowa, która z pewnością pozostanie na zawsze w naszych sercach: pierwsze spotkanie z Namiestnikiem Chrystusa na ziemi.

Od tamtego czasu, co roku aż do śmierci naszego Wielkiego Rodaka, zawożone lub wysyłane były kolejne buty dla Jana Pawła II. Dowiedzieliśmy się bowiem, że Papież lubi chodzić w polskich butach. I ja miałem taki zaszczyt w roku 2003, że osobiście mogłem wręczyć buty naszemu Papieżowi.

Niedawno bardzo miłą reklamę zrobił nam ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. W jednej ze swoich wypowiedził stwierdził, że buty włoskie są ładne, ale tylko na jeden sezon. Z kolei buty od Pana Stanisława są wytrzymałe na zawsze. Na wieczność.

W naszym zakładzie, prowadzonym przez mojego tatę w latach 1964 - 2004 zostało wyszkolonych około 30 uczniów zawodu szewsko-cholewkarskiego, za co otrzymał on Złotą Odznakę Rzemiosła. W latach 1976 - 2000, tata był także przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej zawodu szewsko-cholewkarskiego przy Izbie Rzemieślniczej w Krakowie, a potem w Bielsku-Białej. Do dziś z kolei pełni funkcję rzeczoznawcy przy Izbie Rzemieślniczej w Bielsku-Białej.

Nasza firma wykonywała buty dla takich osobistości jak: Kardynał Franciszek Macharski, Kardynał Stanisław Dziwisz, Prymas Polski Kardynał Józef Glemp, Arcybiskup Kazimierz Nycz, BP Stanisław Smoleński, BP Albin Małysiak, BP Jan Szkodoń, BP Jan Zając, Prezydent Lech Wałęsa, Prezydent Lech Kaczyński, Pani Alicja Grześkowiak, Pan Marian Krzaklewski, Pan Paweł Kowal i wiele innych znanych osobistości.

Obecnie po chorobie mojego taty firmę prowadzę ja, starając się pamiętać o tradycji i tajnikach wytwarzania dobrego obuwia.

 

tata.png

 

Maciej Żmija


Gosc.pl (Gość Niedzielny) - Buty zobowiązują
TVN24.pl - Szewc, który Papieżowi szył buty
Gazeta.pl - Zwyczajni-niezwyczajni goście na zaprzysiężeniu Lecha Kaczyńskiego
JPdwa.blogspot.com - Stanisław Żmija: robienie butów dla papieża to były szewskie rekolekcje
Tygodnik "Solidarność" - Buty z Kalwarii
totustuus.net.pl - Szewc papieski wspomina Jana Pawła II

 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ciekawy artykuł, w którym jest też kilka zdań o naszych Mistrzach ...
 

"Bezcenne kopyto"

!!!kopyta.jpg

 

Kilka wybranych cytatów na zachętę :)

 

 

W świecie szewców klasyczna elegancja ma swoją istotną zaletę. Jest powtarzalna. A to oznacza, że czarne wiedenki będą modne przez dekady. Co więcej, niektórzy mistrzowie szewscy twierdzą, że jak dobre wino z wiekiem będą szlachetniały. Pod warunkiem jednak, że od początku postawimy na jakość.

Dlaczego namawiam Was na szycie klasycznych butów i cisnę na klasyczne kopyta? Właśnie dlatego, że trendy przemijają, a klasyka jest wieczna :)

 

 

Co prawda obuwie z logo Lobba stało się bardziej dostępne, a można nawet zaryzykować stwierdzenie „masowe” (dziennie w warsztacie szewskim powstaje 100 par), ale buty z St. James, robione ręcznie i głównie na zamówienie, nadal są najlepsze, a z pewnością najdroższe na świecie. Para klasycznych oskfordów kosztuje 18 tys. zł, zaś wersja ze skóry krokodyla jest trzy razy droższa.

...

Co ciekawe, trzeci w gronie prestiżowych szewców Gaziano & Girling istnieje zaledwie od 2006 roku. Firmę założyło w Anglii dwóch szewców: Tony Gaziano i Dean Girling, którzy fachu uczyli się w najlepszych manufakturach Northampton. Klasyczne oksfordy kosztują tu niecałe 4 tysiące złotych, a wyjątkowa otwartość właścicieli i jakość wykonania przyciągają do pracowni rzeszę miłośników doskonałych butów.

Ceny zawsze podgrzewają dyskusję :) Przykład G&G wskazuje jak szybko można zbudować legendę.

 

 

Ale po latach zastoju szewcy i potomkowie szewskich mistrzów znów szyją doskonałe buty. Tak jak Jan Kielman, Tadeusz Januszkiewicz, Jacek Kamiński czy Jan Wielądek.

Trochę nieaktualne :( Pan Wielądek przeszedł już na emeryturę :(

 

Zachęcam do przeczytania całości.

Źródło:
http://life.forbes.pl/bezcenne-kopyto-gdzie-zamowic-buty-od-szewca-,artykuly,167673,1,1.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 lata później...
  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.