Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Przepraszam twórcę tematu, problem podobny, więc nie chciałem zakładać nowego...

 

Chciałbym przeprowadzić renowację torby skórzanej.

 

 

na forum knives.pl zamieściłem posta o treści:

 

Po pierwsze chcę ją rozpruć i zszyć na nowo, przemalować na kolor brązowy (przy użyciu farby toledo super - czytałem pozytywne opinie na jej temat, co Wy sądzicie?)

Podstawowe pytanie to ile mniej więcej zużyję farby? Przygotowanie skóry do malowania przy użyciu Tarrago Conditioner (czy może lepiej coś innego? też nie wiem ile takiego preparatu będę potrzebował)

 

Druga kwestia to usztywnienie skóry, aktualnie wybrałem metodę nanoszenia rozpuszczonego wosku, tudzież pasty woskowej i podgrzewanie suszarką. Nie wiem jaka kolejność renowacji będzie najlepsza...czy wosk dopiero po z szyciu u nadaniu kształtu/wypchaniu torby czymś?

 

 

Proszę o sugestie i wsparcie laika podczas jego wędrówki po oślej łączce... :p

 

....

 

w ten oto sposób trafiłem na coraz bardziej podobające mi się forum... :)

Pojawiła się opinia, że ta skóra bardzo ładnie ciemnieje pod wpływem wosku/oleju...więc może faktycznie obejdzie się bez malowania...problemem jednak są przebarwienia tak jakby plamy...nie wiem jakim preparatem potraktować tą skórę aby odnieść pożądany efekt...również nie wiem czy usztywnianie za pomocą wosku nie będzie procesem odwracalnym np w upalne lato...

 

 

zatem jeszcze raz, proszę o podpowiedź :)

post-530-0-79165300-1359054869_thumb.jpg

Edytowane przez eroico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj .

Po co to usztywniać ?

Po myciu mydłem do skór właśnie tak się stanie samoistnie .

Procesu usztywnienia nie cofniesz !!! Odradzam - to nie pochwa na nóż że ma zachować swoją formę ( wg mnie to mumifikacja która jest zbyt mocno zakorzeniona na knives - ale nie zamierzam tam z nią walczyć bo zostanę wyklęty :D - zwyczajnie na knives WSZYSCY tak robią bo tak sie przyjęło i kropka :D )

Przejrzyj temat malowania skór i butów - zdziwisz się jaki masz zakres malowania i jeszcze bardziej się będziesz dziwić jak dalece możemy Ci pomóc ;)

 

Ed :

Zainspirowałeś mnie kolego okrutnie :smoke:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej torbie z jej aktualną hm...sztywnością przeszkadza mi brak jakiejkolwiek sztywności :p...jak zawieszę na ramieniu niewypełnioną formatem A4 to wisi przyklejona do biodra...jednak oczywiście daleko mi do zamiaru noszenia na ramieniu stalowej skrzynki na narzędzia...

na wspomnianym już forum padło stwierdzenie że ta skóra ma bardzo ładny odcień po woskowaniu...zatem, o ile będzie ciemniejsza, malowanie nie jest mi niezbędne do szczęścia...

 

a cóż tą inspirację wywołało? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowałeś mnie chłopie zrobieniem torby .

Ale ODRADZAM jej woskowanie - zniszczysz ją !

A możesz ocalić i zrobić cudo .

Zerkaj i pomyśl :)

http://www.wbutach.p...-fotki-przedpo/

http://www.wbutach.p...-skor-licowych/

 

Kurcze - jak zawoskujesz to dam Ci bana i pogadam z WAR-em o tym samym :D

Skóra zesztywnieje po myciu sama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm...wygląda Kolega na zdeterminowanego... ;)

tak...patynowanie świetna sprawa i niesamowite efekty...tylko mam wrażenie że bardzo cienka jest granica oddzielająca to od kiczu...a ja nie mam żadnego doświadczenia i tylko jedno podejście...

 

cd mydła - najpierw rozpruć i potem czyścić?

 

...mam wątpliwości... B)

Edytowane przez eroico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kiego to chcesz pruć ?

Wymyj to w mydle do skór .

Ułożyło Ci się w głowie ,że prujesz do woskowania .

Ta torba zmienni się po myciu .

Poukładaj sobie w głowie spokojnie to patynowanie i zobaczysz że to nie jest takie trudne wbrew pozorom .Wg mnie poziom malowania wystarczający dla czwartoklasisty .

Masz i inne drogi do wyboru - ale i tak chciałeś ją malować i możesz zrobić coś przez duże COŚ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze!

 

Na dobrą sprawę nie trzeba patynować. Nic na siłę :)

Nie na każdej skórze też efekt patynowania jest dobry.

 

Można odtłuścić, oczyścić pomalować jednym kolorem farby na bazie alkoholu - Saphir Tinture, wykończyć Saphir Canadian i też powinno być OK.

Można też malować Tarrago Color Dye, które wykończenia już nie wymaga - ale efekt będzie z połyskiem.

 

Szedłbym w stronę pierwszej opcji.

 

Samo potraktowaniem torby tłuszczem również ją przyciemni. Ale czy w stopniu zadowalającym? Ciężko wyczuć.

Usztywnić skórę ... hmmm

Zazwyczaj dążymy do tego, by ją zmiękczyć :)

Może zamiast usztywniać chemią to wszyć jakiś usztywniacz pod wyściółkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnąłem kilka filmików i wątków na temat patynowania...i stwierdzam, że technika nakładania nie jest tak dużym problemem (a przynajmniej wydaje się że nie jest) jak pomysł/projekt, dobór kolorów, miejsc przetarć...i o ile w przypadku butów przykładów (na których się można wzorować) jest sporo, o tyle w przypadku torby jest z tym kiepsko...

cd usztywnienia - ta torba nie ma podszewki, wszycie usztywniacza jest ok, tylko pytanie jaki materiał będzie sztywny a jednocześnie na tyle elastyczny żeby nie pękał? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Skóra zesztywnieje po myciu sama

 

 

hm...zatem poradź proszę jakie mydło będzie ok?

hm...woda może bardzo usztywnić skórę...chyba tym bardziej im cieplejsza...to wiem...ale czy proces czyszczenia polega na wcieraniu mydła a później wytarciu wilgotną szmatką/gąbką (gdzieś taki opis znalazłem)?

Edytowane przez eroico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przed:

przed.jpg

 

Po:

po.jpg

 


Najpierw 3h z Decapantem. W kolejnym dniu farba Tinture Francaise, następnie rano poprawka drugi raz. Wieczorem wykończenie pommadierem i gotowe icon_e_smile.gif Wywaliłem tylko paskudne logo które ktoś tam wrzucił icon_razz.gif

Przed:

przed.jpg

 

Po:

01.jpg02.jpg03.jpg

 

Źródło:

http://forum.butwbutonierce.pl/viewtopic.php?p=102002#p102002

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

to ja tez podłącze sie pod temat

kupiłem jakiś czas temu pod wpływem impulsu ;) siodło starę do roweru, wygląda mi na Brroks'a, szkoda mi go sprzedawać bo fortuny nie uzyskam a chciał bym doprowadzić go do porządku i zamontować w swoim singlu.

 

co mam użyc pytanie do specjalistów od skór. Wiem że jest dużo tematów ale szczerze nie jestem w stanie ogarnąc całej informacji ze wszystkich tematów. jeżlei można to proszę o kroki po kolei co mam użyć by go umyć i by odzyskal fajny kolor.

tu są zdjęcia tego jak to teraz wygląda

 

 

img3069y.jpg

 

 

img3068zr.jpg

 

 

img3066z.jpg

 

 

img3065rm.jpg

 

 

img3064l.jpg

 

z góry dziekuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

To ja również dolączę się do tematu. Mój problem, to brudna torebka. Nie mam zdjęcia, ale wyglada ona tak http://wojas.pl/produkt/10243.

Torebka bardzo ubrudzila się od ciemnych jeansow. Skóra jest chyba farbowana (malo sie na tym znam, ale tak mi się wydaje, bo gdy probowałam umyć delikatnie wodą z mydłem, to kolor troszkę schodził). Czym mozna by ją doczyscic?

Podobny problem mam z zamszową jasna torebką. Metody czyszczenia gumką czy skórką od chleba zawiodły.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli torebka wykonana jest ze skóry licowej i nie ma tam głębszych uszkodzeń, a jedynie słaby pigment i zabrudzenia, proponowąłbym:

  1. Czyszczenie, Odtłuszczenie - Renomat
  2. Rekoloryzacja - Juvauir w kolorze
  3. Wykończenie - Canadian w kolorze

Tu podobna renowacja, tyle tylko, że chodziło dodatkowo o pokrycie rys i zadrapań, dlatego miejscowo zastosowano Renovatin Cram zamiast Juvacuir:

http://www.wbutach.pl/topic/1351-rysy-zadrapania-i-co-z-tym-zrobic-renowacja-lica-odnowienie-koloru-skor/?p=10884

Ewentualnie można zabawić się w malowanie po całości - Tarrago Color Dye

Przykłady:

http://www.wbutach.pl/topic/481-malowanie-damskich-torebek-i-butow/

 

Torebka zamszowa

Ciężko radzić nie widząc obiektu, ale działając po omacku, to:

  1. Czyszczenie - Universal Cleaner
  2. Rekoloryzacja - Suede Renovator lub Renovetine w kolorze
  3. Zabezpieczyć profilaktycznie przed wilgocią, plamami i zabrudzeniami - Nano Protector

 

W stałym użyciu szczoteczka do zamszu i nubuku

 

Większość produktów, to środki uniwersalne i wydajne, także przydadzą się w każdym domu do pielęgnacji butów, galanterii, tudzież odzieży, czy skórzanych tapicerek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość StylowePaski

To ja również dolączę się do tematu. Mój problem, to brudna torebka. Nie mam zdjęcia, ale wyglada ona tak http://wojas.pl/produkt/10243.

Torebka bardzo ubrudzila się od ciemnych jeansow. Skóra jest chyba farbowana (malo sie na tym znam, ale tak mi się wydaje, bo gdy probowałam umyć delikatnie wodą z mydłem, to kolor troszkę schodził). Czym mozna by ją doczyscic?

Podobny problem mam z zamszową jasna torebką. Metody czyszczenia gumką czy skórką od chleba zawiodły.  

Skóra licowa nie powinna się wybrudzić od jeansów, prędzej nubukowa.

A tak na marginesie to torebka zamszowa nie jest skórzana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Skóra licowa nie powinna się wybrudzić od jeansów, prędzej nubukowa.

Zdarza się jednak ... również na meblach i tapicerkach samochodowych, które bynajmniej nubukowe nie są :)

 

 

 


A tak na marginesie to torebka zamszowa nie jest skórzana :)

Tekstylna? :)

 

Rozwiń swoją koncepcję.

Skoro zamsz jest wyprawioną skórą zwierzęcą, to torebka zamszowa jest ... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość StylowePaski

Po pierwsze naturalna skóra licowa musi posiadać lico. A zamsz nie posiada lica bo to jest  wykończona dwoina (dwoina jest odpadem przy garbowaniu skóry). Oczywiście że jest to część skóry ale jest to problematyczne.

Często ludzie mylą się i nubuk nazywają zamszem a to są dwie różne rzeczy ( nubuk to skóra licowa z zeszlifowanym częściowo licem).

Ale nie warto zagłębiać się w temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze naturalna skóra licowa musi posiadać lico. A zamsz nie posiada lica

Nie posiada, bo to zamsz - spodnia warstwa skóry (lico jest po drugiej stronie) :) Nie było mowy o skórze licowej, lecz o zamszu właśnie:

 

 

Podobny problem mam z zamszową jasna torebką.

 

Różnie to można pewnie interpretować, ale faktem jest, że źródła garbarskie w temacie zamszu mówią o:

"skórach welurowych pozyskiwanych ze skór cielęcych, bydlęcych, a czasami dwoin"

Zatem w poszczególnych zestawieniach i charakterystykach zamsz powszechnie klasyfikowany jest jako skóra zamszowa. I ciężko się nie zgodzić.  Bo jak nie tak, to jak? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość StylowePaski

Tak. Dlatego napisaem że jest to problematyczny temat, bo wiem że ".. a czasami dwoin"  oznacza że 99,9 % zamszu jest produkowany z dwoiny - względy ekonomiczne.

Zamsz  – wyprawiona skóra zwierzęca nie posiadająca części licowej, miękka, ciągliwa, chłonna, o krótkim włóknie koloru naturalnego, żółtokremowego lub sztucznie barwiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.