Skocz do zawartości

Konserwacja butów górskich z nubuku LYTOS z membraną HydroTex


Ramzes

Rekomendowane odpowiedzi

Wiosna się zbliża pora zakonserwować buty i przygotować je na przyszłą zimę, ewentualny wypad w góry.

Na wstępie muszę dodać, że ów buty nigdy nie były poddawane renowacji, natłuszczaniu, czyszczeniu po prostu żyły z dnia na dzień.

Problem pojawił się pewnej zimy, kiedy to materiał nubuk chłonął wilgoć, membrana nie przepuszczała wody a mróz tworzył pseudo lodówkę w postaci "zamrożonej" kopułki, w środku której znajdowały się moje stopy. Nie problem wyobrazić sobie skutków. Nawet podwójne skarpety nie pomagały.

 

W ten o to sposób zacząłem szukać rozwiązania mojego problemu, tym bardziej, że jestem przywiązany do moich butów - a i do tanich nie należały z 8 lat temu. Wertując multum informacji zawartych na forach odnalazłem AXE316 wpis i poszedłem za nitką do kłębka i z dużą pomocą ów osobnika i jego kolegi NieProblem dotarłem do końca mojej podróży w ożywianiu martwego przedmiotu.

 

W ramach podziękowania umieszczam pseudo tutek, wraz z obrazkami metamorfozy.

 

Korzystałem z następujących środków:

 

  • Decapant 100ml SAPHIR Zmywacz do skór
  • Renomat 100ml - płyn czyszczący SAPHIR
  • Leather care soap 250ml - Pianka, mydło do czyszczenia skór
  • Dubbin HP 100ml - tłuszcz SAPHIR 02 - bezbarwny / neutral
  • TARRAGO Trekking Dubbin Mink Oil Tucan 100ml - pasta olejowa do butów trekkingowych
  • Brush de Luxe - Szczotka do zamszu i nubuku
  • Bawełniana szmatka do polerowania SAPHIR

post-10-0-15110800-1300057101_thumb.jpg

 

Całą zabawę rozpocząłem od wyciągnięcia sznurówek. Kolejnym krokiem były przeczyszczenie wstępne butów za pomocą szczoteczki do zębów aby zdjąć kurz, piasek i pozostałości po drzazgach po zabawie piłą mechaniczną.

 

Pierwszy preparat Decapant – saphir -

Zalecam używać go na świeżym powietrzu i nie wdychać za mocno, bo zatoki się odezwą, a dokładniej ból. Szmatka (stare prześcieradło) do ręki namoczone preparatem i zmywanie powierzchni butów. Następnie suszenie według instrukcji 1 godzinę do czasu odparowania środka.

 

Drugi preparat Renomat saphir -

Też robiłem na świeżym powietrzu ale tutaj już nie ma aż tak bardzo intensywnego zapachu równie dobrze można użyć w domu. Jedynie na co proponuję uważać to pierwsze przyłożenie szmatki z preparatem powoduje ściemnienie tego miejsca.

 

Trzeci preparat Leather care soap 250ml -

Pianka, mydło do czyszczenia skór ciekawy środek, uwaga podczas pryskania poleciała taka dawka jak pryśnięcie bitą śmietaną pod ciśnieniem. Odstawiłem buty z gazetami w środku na całą noc aby spokojnie wszystko wyschło.

 

Czwarty etap Dubbin HP 100ml - tłuszcz SAPHIR 02 -

Po całej nocy wytarłem szczoteczką powierzchnię aby kurz,który przez noc się osadził zdjąć. Następnie prześcieradło bawełniane odrobina HP i smarowanie. Nie wiem dokładnie ile warstw nałożyłem ale około pięciu. Najpierw rozcierałem produkt na całej powierzchni, potem szczotką gumową do nubuku i na końcu polerowałem i tak 5 razy. W trakcie odstawiłem na 15-30 minut aby się na spokojnie wchłonęło i nałożyłem na koniec dwie ostatnie warstwy. Po czym znów odstawiłem na dłuższy czas ( w którym to drugiego buta smarowałem). Na oko z 2 godziny walczyłem z jednym butem.

 

Piąty etap TARRAGO Trekking Dubbin Mink Oil Tucan -

Patrz etap czwarty ta sama procedura. Na koniec porządne polerowanie.

 

W całej procedurze nie użyłem zakupionego bawełnianego ręczniczka, bo zostawiał włoski podczas polerowania, które przyklejały się do powierzchni. Podczas zakupów można z niego zrezygnować.

 

A o to wyniki: Patrząc od lewej but przed renowacją po kolei poszczególne etapy i ich wyniki. Zdjęcia wszystkie robione z błyskiem lampy błyskowej.

 

post-10-0-55302600-1300057138_thumb.jpg

post-10-0-35311800-1300057383_thumb.jpg

 

Zdjęć mam oczywiście wiele więcej ale wszystkich nie umieszczę z powodu limitów.

 

Myślę, że w tym, a zarazem z wielkością zdjęć wspomogą mnie admini ;), bo te zdjęcia co dodałem musiałem bardzo ukrócić na jakości - co zresztą widać.

 

 

Wspomogą spokojnie - świetna robota jak dotąd :)

AXE316

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.