Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Blatio w sumie prawie załatwił sprawę :D

Ja po tłuszczu na zimę polecam Tucana i to wszystko .

Natomiast wspomniane woskowanie - po umyciu - wysuszeniu - ale przed tłuszczami .

Obiecuję ze dokończę tego tutka ;)

 

 

Velahrn - wg nie na lato jest ok ;)

 

ED .

Różnicy w oleju w sprayu a w płynie praktycznie nie ma żadnej - oprócz wygody aplikacji .

Ale te oleje jeszcze kiedyś pomacam i pokaże co z nimi i jak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Szczególnie ważne dla mnie jest, że woskowanie szwów powinno się robić przed natłuszczaniem - tego nie wychwyciłem (i niestety będę musiał to zrobić "po", bo buty już natłuszczone). Tylko się upewnię - robicie sami tę mieszankę wosku i terpentyny? Nie da się tego kupić gotowego do smarowania szwów, ewentualnie użyć np. samego wosku/pasty saphir?

 

I jeszcze pytanie nie-tłuszczowe :) - co polecacie na ciągle rozwiązujące się sznurowadła? Mam tak w tych chirucach. Po prostu sznurowadła są śliskie czy można nie wiem, je nawoskować albo coś, aby się lepiej trzymały po zawiązaniu :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/10 wosku na części terpentyny ;)

 

Co do sznurowadeł .

Powiem Ci że tak samo kiedyś myślałem że już jestem dużym chłopcem i umiem sznurować :D

No okazało się że nie :D

Finalnie jedno oczko wystarczy przewinąć raz jeszcze i po sprawie - przy czym sznurowadła rozwiązują się "klasycznie" to jednak umiłowane schylanie przestaje doskwierać .

Pomaga odrobinę zanurzenie w roztworze tego wosku i ich wysuszenie - ale nie aż tak jak wspomniane sznurowanie.

Druga zaleta owego nasączenia woskiem objawia się zimą - sznurowadła tak nie ciągną wodę i pozostają suche .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na rozwiązujące się sznurowadła w swoich Hanzelach (za to są nie do zarżnięcia jeśli chodzi o trwałość) stosuję przy pierwszym "zaplataniu" sznurówek prosty węzeł, tzw. babski, dopiero na nim wiążę kokardkę - pomaga znacząco.

W jednych butach po prostu wymieniłem "okrągłe" sznurówki na "płaskie", które pozostały mi po nieużywanych Scarpach. Też polecam - problem z rozwiązywaniem się skończył ;)

 

I jeszcze pytanie do AXE w kwestii woskowania szwów - jeszcze do tego nie doszedłem, więc się spytam: gdzie można kupić taki wosk pszczeli do tego roztworu? Z terpentyną nie ma problemu, mam tatusia malarza więc wiem co, jak i skąd, poza tym została mi terpentyna po czyszczeniu Bundeswehrek kiedyś tam... ale ten wosk mi nie daje spokoju, skąd go wziąć... bo żadnego pszczelarza i pasieki nie mam w pobliżu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Co do sznurowadeł to dodatkowe przełożenie kokardą u mnie działa bezbłędnie :)

 

Chyba mniej więcej tak:

 

Sznurówki okrągłe (rdzeniowe). Takie sznurówki są wytrzymalsze od płaskich i dlatego często spotykane w turystyce. Ale - trzeba je inaczej wiązać.

 

Wiązanie klasyczne wzmocnione

Po wiązaniu klasycznym, robi się dodatkowe przełożenie kokardami.

 

sznurowanie3.gif

 

 


 

Sznurówki okrągłe, długie (rdzeniowe). Stosowane w butach wojskowych. Ponieważ takie buty mają przelotki na całej długości (nie mają haczyków) - muszą mieć bardzo długie sznurówki. A po zasznurowaniu butów, z tymi długimi końcówkami coś trzeba zrobić. Rezerwiści wiążą je jak zwykłe buty - z dwoma kokardami długości 20 cm, które zaczepiają o przeszkody, zwłaszcza podczas czołgania.

A recepta jest prosta:

1. ---- Nad dziurkami-przelotkami zrobić pojedyncze przełożenie (pół węzła płaskiego).

2. ---- Owinąć sznurówki po obu stronach cholewy do tyłu.

3. ---- Z tyłu buta zawiązać węzeł płaski. Bo nie ma kłopotliwych kokardek.

2.5 -- Jeśli końcówki są za długie - zrobić jeszcze jedno owinięcie cholewy i węzeł zawiązać z przodu.

3.5 -- Wadą węzła płaskiego jest fakt, że po namoknięciu i/lub zamarznięciu sznurówek trudniej je rozwiązać. Dlatego można ostatnie wiązanie zrobić klasyczne lub klasyczne wzmocnione ale powstaną w ten sposób kłopotliwe kokardki.

 

sznurowanie4.gif

 

sznurowanie5.gif

 

 

 

W butach turystycznych (z haczykami) można również skrócić sznurówki owijając je wokół kostki i dosznurować do końca na haczykach. Jednak taka metoda sprawia, że sznurowanie staje się bardziej statyczne.

 

sznurowanie6.gif

 

Kilka dodatkowych porad dotyczących sznurowania butów wojskowych:

1. Przed lub po zdjęciu buta rozluźnić sznurowanie na całą długość sznurówek - zakładanie będzie łatwiejsze i nie będzie się niszczyć wnętrze buta podczas zakladania "na siłę". A butów można używać jak luźnych kapci do chodzenia po obozie.

2. Na końcach sznurówek zawiązać supły - dzięki temu sznurówki zawsze pozostaną w przelotkach poczas rozsznurowywania.

 

źródło: http://survival.strefa.pl/

 

 

 

AXE316 pewnie zapoda coś konkretnego, ale może coś tu znajdziesz :)

http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=wosk+pszczeli&order=bd&change_view=1

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - to nie to .

Takię wiązanie uniemożliwia tradycyjne ściągnięcie węzła - a jak sznurowadła ściągną się mocniej będzie większa lipa - Ty nie_problem wiesz że ja wiem ale inni nie wiedzą i jest to dobry temat na osobny temat :D

Doba kupię trochę paracordu i zaczniemy ćwiczyć tema ;)

 

 

I jeszcze pytanie do AXE w kwestii woskowania szwów - jeszcze do tego nie doszedłem, więc się spytam: gdzie można kupić taki wosk pszczeli do tego roztworu? Z terpentyną nie ma problemu, mam tatusia malarza więc wiem co, jak i skąd, poza tym została mi terpentyna po czyszczeniu Bundeswehrek kiedyś tam... ale ten wosk mi nie daje spokoju, skąd go wziąć... bo żadnego pszczelarza i pasieki nie mam w pobliżu :D

 

No co Ty Blatio - nóg nie depilujesz ?:D

Tak na poważnie to taki sam wosk używają panie do depilacji - kosmetyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co Ty Blatio - nóg nie depilujesz ?:D

 

No, lato się zbliża, to muszę pomyśleć ;)

 

A ten wosk kosmetyczny nie ma jakichś innych właściwości? Jakieś barwniki, środki zwiększające lepkość, itp?

Inna sprawa, że po prostu zastanawia mnie, czy w normalnym obrocie można gdziekolwiek nabyć "surowy" wosk pszczeli, taki "z pierwszego tłoczenia", hehe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można - na allegro jeden gość sprzedawał - jak się rozpędziłem to wciągnąłem kilogram .

No ale wyjaśniło się że ludzie tyle nie żyją by zużyć taką ilość na woskowanie szwów czy też nawet na depilację :)

Groszowa w sumie sprawa i wosk pszczeli można przerobić na świecę - więc jakby co,materiał na ładny znicz już mam :D

Ten z kosmetycznego czyściusieńki jak łza chemicznie ,to na bank .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, to znowu ja :). Teraz przymierzam się do impregnacji butów mojej dziewczyny i znowu rozważam to woskowanie szwów. Mianowicie, czy jeśli pokryje je mieszaniną wosku i terpentyny przed nałożeniem oleju i tłuszczu, to czy w tych miejscach będzie możliwe nałożenie potem wspomnianych specyfików? Boje się, żeby nie było tak, że terpentyna+wosk wnikną w szwy i okolice i zablokują natłuszczanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, to znowu ja :). Teraz przymierzam się do impregnacji butów mojej dziewczyny i znowu rozważam to woskowanie szwów. Mianowicie, czy jeśli pokryje je mieszaniną wosku i terpentyny przed nałożeniem oleju i tłuszczu, to czy w tych miejscach będzie możliwe nałożenie potem wspomnianych specyfików? Boje się, żeby nie było tak, że terpentyna+wosk wnikną w szwy i okolice i zablokują natłuszczanie...

 

Bez obaw .

To ma zapobiec podciąganiu kapilarnemu przez nici wody z zewnątrz .

Dobrze zrobiony zabieg - prawie nie pozostawia śladu - nić ma się napić i to wszystko ( w sensie roztworu ,a terpentyna sama wyparuje )

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam :)

posiadam białe martensy, chcę je pierwszy raz zaimpregnować.

kupiłam tłuszcz do skór firmy Lesta, jednak przeczytałam, że może on ściemnieć - przy białych butach nie jest to bez znaczenia.

czy mogę bez obaw zaimpregnować je tym tłuszczem?

z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Tłuszcz ma to do siebie, że delikatnie może przyciemnić odcień skóry. Ale jest złoty sposób, który polecamy przy stosowaniu jakiegokolwiek środka do skór: WYKONAĆ PRÓBĘ NA MAŁYM SKRAWKU NIEWIDOCZNYM SKÓRY. Najlepiej gdzieś z tyłu buta, zaobserwować efekt i podjąć decyzję :) Zawsze działa.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja mam pytanie co do tego specyfiku:

http://www.multirenowacja.pl/nano-protector-spray-250ml-high-tech-protektor-optymalna-ochrona.html

 

Czy po "objechaniu" butów olejem i np. Tucanem, albo Mink Oilem, można na sam wierzch potraktować je właśnie takim sprayem, żeby jak najdłużej woda perliła się na powierzchni? Czy użycie sprayu nie naruszy warstwy tłuszczowej pod spodem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te nanoimpregnaty już gdzieś poruszałem - ale zabij sam nie pamiętam gdzie.

No nie bardzo na tłuszcze ,z powodu takiego że są hydro i olejofobowe - co oznacza że nie imają się wody i oleju .

Uwaga na te rozcieńczone impregnaty !

No i dodatkowo wam powiem że ma być cienko położony - wtedy działa prawidłowo - za grubo zaś ,efekt początkowy daje odwrotny (ale powłoka sama się z czasem stabilizuje )

 

Dla rozjaśnienia nanotechnologii i efektu lotosa ,filmik.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj .Ceną na bank i im droższe masz tym lepsze niestety - bo myje nie wypłukując tak dosadnie tłuszczu .

No ale to bardzo trudno udowodnić bo ku temu jest potrzebny szereg analiz jak się sam doczytałem w mądrych opowieściach i są tam wymienione takie metody że nawet sam nie mam pojęcia na czym to ma polegać :)

Pomogłem Ci Blatio ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.