Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie odnośnie butów z olejowanego nubuku, które zostały odczyszczone z nikiwax-u i zaimpregnowane w maju systemem: Renomat, Decapant, mydło Avel, HP Oil, Tucan Mink Oil Dubbin Tarrago. Od tego czasu były dwa razy w górach, w tym ostatnio 3-4 dni w mokrym śniegu i błocie (oczywiście, że nie przemokły - ba, nawet nie namokły). Bardzo proszę o poradę co z nimi teraz zrobić, na razie umyłem je Avel-em i schną sobie w temperaturze pokojowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, dysponuje następującymi środkami:

- Tarrago Nano Cream

- Tarrago Mink Oil

- Tarrago Dubbin Mink Oil Tucan

- Saphir Pommadier

- Saphir pasta do butów

Chciałbym odżywić i zaimpregnować przed zimą swoje buty ze skóry licowej oraz nubuku olejowanego. Wygląd po zabiegu to sprawa drugorzędna, zależy mi przede wszystkim na skutecznej ochronie. Proszę o pomoc w ustaleniu kolejności z jaką powinienem stosować posiadane środki dla poszczególnych rodzajów skór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwus!

Środki masz fajne, ale pokaż, co to za buty. Rodzaj, przeznaczenie, stan obuwia ma znaczenie :)

Inaczej dba się o obuwie trekkingowe z grubych skór, inaczej lżejsze na miejskie warunki.

pozdrawiam

Wklejam zdjęcia butów z sieci, na razie były one mało eksploatowane i ich stan jest bardzo dobry. Przeznaczenie, głównie miasto (jesień/zima), parkowe nieodśnieżone ścieżki. W poprzednich latach zdarzało mi się przemoczyć buty pomimo stosowania impregnatów w spraju, teraz chciałbym tego uniknąć.

 

Nubuk olejowany (crazy horse):

- Badura 1

    rzpc.jpg

- Badura 2

    tc3g.jpg

 

Skóra licowa:

- Catterpilar Roarke

    wf3j.jpg  

- Cushe Baja 

    fef1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby Ci się coś uniwersalnego do czyszczenia jeszcze, np Universal Cleaner, który dałby sobie radę z większym brudem. Ale zakładając, że wystarczy je powierzchniowo szczotkami i wilgotnymi szmatkami doczyścić to z tym zestawem zrobiłbym tak:

 

  • Nubuki Olejowane (skóry pociemnieją i będą bardziej gładkie):
    -Mink Oil Tucan (jak się kiedyś skończy to Mink Oil)

 

  • Licówka:
    -Pommadier (dla regeneracji koloru i pierwszej fazy impregnacji)
    -Mink Oil Tucan (wybitnie tłuszczowo, a jak się skończy to MInk Oil lub Nano Cream)
     

Tradycyjną pastę zostawiłbym do butów wizytowych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tucana zostaw do cięższych butów.

Przy obuwiu wizytowym wystarczy:

 

Tłuszczem delikatnie możesz ewentualnie skórzane podeszwy zabezpieczyć, jeżeli buty takowe posiadają.

 

Więcej tu:

http://www.wbutach.pl/topic/172-lustrzany-polysk-mirror-shine/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Do tej pory moje dbanie o buty odbywało się pod hasłem "pasta kiwi but ożywi", a wiele par butów, które teraz wiem, że mogłem uratować, zwyczajnie wywalałem. Aby zmienić ten stan, muszę się jednak zaopatrzyć w niezbędne produkty, a do tego potrzebuję uporządkować sobie informacje.

 

Starałem się stworzyć ściągę na temat środków do pielęgnacji butów i zawrzeć w niej kondensat wiedzy czym czyścić poszczególne typy butów. Oczywiście poszczególna para może wymagać troszkę innego podejścia, jednak od czegoś trzeba zacząć i coś trzeba do szafki wrzucić :-)

 

Wyściółka skórzana:
1. Universal Cleaner Tarrago
2. Delicate Cream Saphir

Odkażenie wnętrza buta:
1. Szare mydło
2. Srebro koloidalne lub Katadyn Micropur Classic

Usuwanie ciężkich, tłustych plam:
1. Avel Hussard

Odsalanie:
1. Tarrago De Salter

Nubuk / Zamsz / Welur
1. Omnidaim Saphir
2. Renovetine Saphir - raz na jakiś czas
3. Nano Protector Tarrago

Skóry woskowane i olejowane
1. Oil Tanned Cleaner Tarrago
2. Balsam Onguent Saphir

Nubuk olejowany
1. Universal cleaner Tarrago
2. Trekking Dubbin Mink Oil Tucan Tarrago

Skóry licowe
1. Renomat Saphir
2. Pommadier Saphir
3. Nano Cream Tarrago
lub
Pate de Luxe Saphir - dla połysku

Nubuk olejowany / skóry licowe - wersja cięższa by AXE316
1. Mydło do skór regenerujące AVEL
2. Terpentyna + wosk pszczeli na szwy
3. Protector HP Oil Saphir
4. Trekking Dubbin Mink Oil Tucan Tarrago
W zestawie:
Zestaw by AXE316 - tłuszczowa impregnacja butów trekkingowych

Skóry sztuczne / tekstylia
1. Universal cleaner Tarrago
2. Nano Protector Tarrago

Skóry lakierowane
1. Patent Leather Tarrago

 

Proszę o sprawdzenie, czy dobrze wybrałem produkty i czy nie jestem na nie zbyt rozrzutny ;-) Może się okazać, że chcę kupić produkty o praktycznie tych samych właściwościach, co nie jest zbyt rozsądne. Wiedzy zgromadzonej na tym forum jest zdecydowanie zbyt dużo, żeby to ogarnąc bez praktycznego wypróbowania poszczególnych preparatów. Na razie zaopatrzyłem się w zestaw by Axe316 i na butach mojej pani sprawdził się znakomicie. Co prawda tylko na części niezabezpieczonej technologią ion-mask (poniej woda, mydło i oleje się tylko ześlizgują), ale wysuszoną skórę odżywił wyśmienicie.

 

PS: Ten miniporadnik może też się później przydać innym zagubionym ludkom ;-)

Edytowane przez fds
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że poczytałeś :)

Generalnie wszystko gra ... ale dorzucę swoje 3 grosze :)

 

 

 


Nubuk / Zamsz / Welur
1. Omnidaim Saphir
2. Renovetine Saphir - raz na jakiś czas
3. Nano Protector Tarrago

+ Szczoteczka do zamszu/nubuku w użyciu.

Jeżeli chcesz bardziej uniwersalnie i ekonomicznie to Universal Cleaner może być stosowany i do licówek i do nubuku i do zamszu i do tekstyliów. Ale do lepszych skór polecam jednak Omnidaim, bo jest bezkonkurencyjny.

 

 

 

 


Skóry woskowane i olejowane
1. Oil Tanned Cleaner Tarrago
2. Balsam Onguent Saphir

Nubuk olejowany
1. Universal cleaner Tarrago
2. Trekking Dubbin Mink Oil Tucan Tarrago

Może być, aczkolwiek pierwszy zestaw sprawdzi się i przy nubuku olejowanym.

 

 

 


Skóry licowe
1. Renomat Saphir
2. Pommadier Saphir
3. Nano Cream Tarrago
lub
Pate de Luxe Saphir - dla połysku

Tu zależy od rodzaju obuwia. Jeżeli miejskie, wizytowe na w miarę dobre warunki, Nano Cream można pominąć.

W zasadzie nie ma się do czego przyczepić, ale musiałem coś napisać :p

 

:smoke::hi::respect:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eksperyment udany. Nie lepią się, trochę olejowata była powierzchnia ale po szczotkowaniu wszystko ok. :)

Przyszły wczoraj środki. Szykuje się Wielka Impregnacja. :D Na pierwszy ogień szwedzkie buciory, już sobie właśnie schną po mydle.

 

 

Nie mogę edytować. :\

Myślicie stary PALC z białej puszki starczy do podeszwy? Szkoda mi trochę tucana.

Edytowane przez nie_problem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Wreszcie trafiłem na  forum gdzie butów nie traktuje się "jednorazowo"  co mnie bardzo cieszy :D

Jako że mam 3 pary butów białych i jedne z nubuku chciałbym tylko zapytać jakie środki powinny zostać zakupione by buty były znowu "nowe"   ;)

 

Oto zdjęcia butów 

 

 

post-1441-0-98900400-1385996916_thumb.jpg

Najbardziej zniszczone mają 4 lata , szkoda było mi ich wyrzucać od czasu do czasu czyszczone wodą z mydłem i białą pastą kiwi  kiedyś :p

teraz chciałbym je odnowić 

post-1441-0-45288000-1385997055_thumb.jpg

Te mają 3 lata tez czyszczone wodą z mydłem i biała pasta kiwi 

 

post-1441-0-46482400-1385997322_thumb.jpg

No i 2 letnie buty najmniej zniszczone ale zadbać trzeba  :)

i teraz pytanie o dobór środków ?

 

Mam jeszcze jedne buty z nubuku  lecz podpięty temat o nubuku jest wystarczający.

Tak wyglądają po pewnym spacerze ;( 

post-1441-0-30488600-1385997519_thumb.jpg

 

Dziękuję i mam nadzieje że dobrze umieściłem temat 

Edytowane przez steve
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do "białych" :)

 

  1. Czyszczenie skór i tekstyliów (cholewka i wyściółka) - Universal Cleaner
  2. Pasta kryjąca - Super White
  3. Do bieżącej pielęgnacji - Shoe Cream w kolorze

 

Tam, gdzie farba całkiem odchodzi, pomalowałbym chyba na nowo - Color Dye - opakowanie zawiera również preparat odtłuszczający przed malowaniem.

 

Przy "żółciakach" wiadomo :)

http://www.wbutach.pl/topic/1343-%C5%BC%C3%B3%C5%82te-miodowe-piaskowe-nubukowe-trapery-jak-o-nie-dba%C4%87/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Zakupiłem sobie buty - zdjęcie poniżej. Chciałem się was spytać co to za rodzaj skóry - czy to jest skóra licowa matowa czy jakaś antykowana ? Czym takie buty można czyścić lub impregnować ? Wiadomo, że zwykła pasta się nie nadaje -myślałem o jakimś tłuszczu naturalnym, tak żeby zabezpieczyć na zimę, a żeby nie straciły swojego orginalnego wyglądu ?
 post-1546-0-07752500-1386005992_thumb.jpg

Edytowane przez stieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.