Jump to content

Pończochy - opinie, komentarze, preferencje


Guest art

Recommended Posts

Pończochy – obcisła, elastyczna część garderoby, okrywająca stopę i część nogi (zwykle do górnej części uda). Tym różnią się od rajstop, które zakrywają całe nogi do pasa. Tak, jak i rajstopy, oprócz waloru praktycznego (ochrony przed zimnem) poprawiają optycznie wygląd damskiej nogi.

 

Pończochy były niegdyś elementem garderoby męskiej, dziś już jedynie damskiej. Podtrzymywane są dzięki podwiązkom, najczęściej w postaci specjalnego pasa noszonego na biodrach, gorsetu lub utrzymują się na nogach dzięki doszyciu elastycznej manszety ściągniętej gumą lub podgumowanej silikonową taśmą (tzw. pończochy samonośne). Te drugie zostały wprowadzone na rynek pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia przez austriacką firmę Wolford.

 

Początkowo pończochy produkowane były z bawełny lub jedwabiu. Rewolucyjną zmianę przyniosło dopiero odkrycie nylonu w amerykańskim koncernie [beeep] :blushing: :blushing: :blushing:ont, przez zespół badawczy pod kierunkiem Wallace Carothersa. W następstwie tego odkrycia, w 1940 roku pojawiły się w sprzedaży pierwsze pończochy nylonowe FF (ze szwem) tzw. "nylony" o zupełnie nowych walorach użytkowych. Z kolei w roku 1954 wyprodukowano po raz pierwszy pończochy bezszwowe, typu RHT. Pod koniec lat 50. jakość pończoch produkowanych przez najlepsze z firm nylonowych osiągnęła swoje apogeum, ówczesne wyroby do dziś stanowią wzorzec doskonałości. Swój niepowtarzalny wygląd pończochy te zawdzięczają użytej nici typu monofilament (taka, jak żyłka wędkarska) o gramaturze standardowej 15 g na 9 km długości oraz specjalnym maszynom tkackim nieistniejącej już firmy Reading. Było to jednak wyroby bardzo drogie w produkcji, co wkrótce nieomal doprowadziło do ich praktycznego zniknięcia z rynku. Obecnie w tej technologii produkują jedynie pojedyncze fabryki np. francuski Cervin.

 

W ostatnich latach obserwuje się renesans tej części damskiej garderoby i gwałtowny wzrost sprzedaży pończoch, zwłaszcza samonośnych. Do łask powracają także ekskluzywne pończochy nylonowe, często odszukiwane w starych magazynach i z trudem zdobywane przez wielbicielki na aukcjach internetowych.

 

Pończochy są jednym z najpopularniejszych fetyszy wymienianych przez mężczyzn i kobiety. Dzięki niezwykłej zdolności maskowania niedostatków damskich nóg, są powszechnie używane praktycznie na całym świecie, służąc do poprawiania wyglądu kobiecych nóg i przyciągania męskich spojrzeń.

Źrodło: wikipedia.pl

 

Co sądzicie o pończochach? Czy lubicie je nosić drogie panie? Jakie pończochy lubicie najbardziej? Która marka jest waszą ulubioną? Tutaj można wyrażać swoje opinie i komentarze! Zapraszam do postowania.

Link to comment
Share on other sites

Guest marakesch

W całym tym temacie zainteresował mnie akapit mówiący, że pończochy podtrzymywane są przez pasy i podwiązki (są też samonośne, ale ja nie o tym). Mnie zastanowiło, czy gdziekolwiek w Polsce produkowane są podwiązki do męskich skarpet, jakie niegdyś mogliśmy oglądac na starych zdjęciach. No i czy ktokolwiek nosi jeszcze takie skarpety (podkolanówki) męskie na podwiązkach?

Link to comment
Share on other sites

Mnie zastanowiło, czy gdziekolwiek w Polsce produkowane są podwiązki do męskich skarpet, jakie niegdyś mogliśmy oglądac na starych zdjęciach. No i czy ktokolwiek nosi jeszcze takie skarpety (podkolanówki) męskie na podwiązkach?

 

To raczej tylko celem podtrzymania tradycji.

Powodem tego jest stosowanie całkowicie nowych splotów (obecnie) bez konieczności wplatania gumki jak to czyniono do tego czasu .

Ale my tu nie o skarpetach lecz o pończochach .

W tej materii nie czuję się mocny ( z prostego powodu - bycia facetem ) .

Cóż są pończochy i rajstopy - różnice są oczywiste ( choć nie zawsze wiadome ) .

Przy rajstopach należy pamiętać ponoć o jednym - golić się Panowie należy :blushing:;)

Pytanie za 1 pkt reputacji :

Co to są eklery ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.