Jump to content

Szpilki - opinie, komentarze, preferencje


Guest art
 Share

Recommended Posts

Szpilki – damskie obuwie na wysokim, cienko zakończonym obcasie, często z noskiem w szpic. Szpilką nazywany jest także sam tego rodzaju obcas. Szpilki to na ogół eleganckie pantofle, ale obcas szpilkowy jest stosowany także np. w kozakach czy sandałach.

 

Pierwsze szpilki pojawiły się w latach 20. XX wieku, choć bardzo popularne stały się w latach 50. tego stulecia. Moda na nie przeminęła w połowie lat 60., ale powróciła pod koniec lat 80.

 

Szpilki uchodzą za najbardziej estetyczne pantofle damskie – wysoki obcas wysmukla kostkę i uwydatnia łydkę, a szpiczaste zakończenie noska czyni stopę optycznie węższą. Z kolei z medycznego punktu widzenia szpilki mogą powodować problemy: ich częste noszenie może prowadzić do powstania haluksów i wykrzywienia palców u nóg, a brak stabilności podczas chodzenia i możliwość uwięźnięcia obcasa w szparach podłoża – do częstszych upadków czy skręceń.

 

Klasyczne szpilki miały metalowe zakończenie obcasu, co w połaczeniu z małą powierzchnią styku z podłożem, a więc i dużym naciskiem jednostkowym, niejednokrotnie prowadziło do niszczenia podłóg.

Źrodło: wikipedia.pl

 

Drogie Panie za co tak kochacie szpilki? Czy macie jakiś ulubiony rodzaj? Preferowaną wysokość? Ten temat powstał by podzielić się wszelakimi przemyśleniami na temat tego konkretnego rodzaju damskiego obuwia. Zapraszam do postowania!

Link to comment
Share on other sites

Niestety obecne szpilki są coraz bardziej "kaskaderskie". Widząc z boku zmagania kobiet w mega szpili z niehumanitarnym dla stopy łamaniem, aż mi się ciśnie myśl wciśnięcia w rękę wizytówki - za kilka lat będzie w sam raz.

 

A tak nawiasem mówiąc o ile świat byłby smutniejszy i bardziej szary bez kobiecych szpilek. Fajny temat męski temat się robi :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Guest marakesch

Szpilki rządzą światem. To moje ulubione wątki na forum:-) A czemu rządzą? Nie wiem czy wiecie, ale w jednym z największych miast Polski panie i kupcy wymogli zmianę nawierzchni jednej z handlowych ulic. Dlaczego? Bo panie się wkurzały, że w brukowanej kostce utykają obcasy. Przestały tam zaglądać, kupcom spadły obroty. Po roku od remontu zerwano kostkę i ułożono inną, z która obcasiki radzą sobie doskonale. Teraz stukot obcasów wesoło niesie się po ulicy:-)

Link to comment
Share on other sites

Guest marakesch

Naprawdę, to nie był żart.

 

Wyższa Szkoła Gospodarki postanowiła podkreślić nowe walory ulicy po remoncie. Teraz można swobodnie poruszać się tam w wysokich butach. W piątek 21 września od 14:00 kobiety mogą testować nową powierzchnię w ramach akcji Długa Szpilka. Każda zadowolona z przejścia po Długiej pani będzie mogła podpisać Certyfikat Użyteczności dla ul. Długiej. Treść certyfikatu brzmi tak:

Wszystkie zgodnie oświadczamy: przeciwwskazań nie stwierdzamy. Od wiosny do srogiej zimy Długą w szpilkach przemierzymy.

 

http://www.mmbydgoszcz.pl/426117/2012/9/20/przyjdz-w-szpilkach-na-ul-dluga?category=biznes

Link to comment
Share on other sites

Skoro szpilki od dawna się zagnieździły w "kulturze" to faktycznie w wielu miastach popełnia się powrót do średniowiecza który nie wiadomo komu i czemu ma naprawdę służyć .

Posłużę się konkretnym przykładem jakim jest Lubań Śląski ,kilka lat temu cały rynek uległ przebudowie wraz z nawierzchnią .Prawdziwe "Kocie łby" na które wyklinają wszyscy i wierzcie mi trudno tam przejść w normalnych butach .Taka przebudowa nawierzchni raczej nie świadczyła o braku funduszu ale raczej o braku zwyczajnej wyobraźni " włodarzy ",ale takich przykładów pewnie jest więcej , a my tu nie o tym .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Szpilki to fajna sprawa. :) Tylko czasem człek się zastanawia, jak niewiasty radzą sobie np. w kozakach na szpilkach, kiedy wszędzie jest pełno śniegu, pod nim nie wiadomo co, a panie bohatersko zasuwają po oblodzonych nawierzchniach. I weź tu zrozum...

Link to comment
Share on other sites

Wysokie szpilki są piękne. Kocha je chyba każda kobieta i każda ma choć jedna parę. Ale ważne jest też to, aby potrafić w nich chodzić. A niestety wiele dziewczyn zakłada wysokie buty i nie potrafi sie w nich poruszać.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.