Skocz do zawartości

Meindl Borneo – impregnacja, naprawa czubów


Chudy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć forumowicze

 

Mój post to prośba o radę, która dotyczy butów Meindl Borneo. Buty, wg opisów, które znalazłem na sieci wykonano z olejowanej, prasowanej skóry (opis z polskich sklepów) lub olejowanego nubuku (angielskie sklepy).

 

Poniżej zdjęcie butów.

post-398-0-46363600-1345288235_thumb.jpg

 

Buty są nowe; mają za sobą dopiero dwie trzydniowe (całodzienne) wycieczki w Tatry Wysokie. Raz porządnie zmokły w 1,5 godzinnej ulewie. Drugi raz też podmokły w 2 godzinnej mżawce. Nawiasem mówiąc, dopiero po drugim namoknięciu i zrobieniu paru ładnych kilometrów poczułem, że buty są porządnie rozchodzone.

 

Pytanie nr 1

 

Czy nadszedł już czas na impregnację butów? Jeżeli tak, to szybko chce się upewnić co do kolejnych kroków:

 

a) umycie butów wodą z brudu (zrobione po ostatniej wycieczce)

B) woskowanie szwów – czy Waszym zdaniem jest konieczne?

c) zastosowanie Saphir HP Oil w celu impregnacji

d) zastosowanie odżywki Tucan Mink Oil

 

Pytanie nr 2

 

Po 6 dniach na kamieniach w Tatrach widać, że porysowałem czuby - prawy dość solidnie. Zobaczcie zdjęcie.

 

post-398-0-10837600-1345288280_thumb.jpg

post-398-0-70330600-1345288322_thumb.jpg

 

Czy w takiej sytuacji w Waszej ocenie powinienem szczególnie zabezpieczyć czuby? Jeśli tak, to w jaki sposób?

 

Każda uwaga i rada mile widziana. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Myślę, że taki zestaw powinien być optymalny:

 

 

Jeżeli chodzi o czubki - dla mnie wygląda to niezbyt fajnie jak na tak krótki okres użytkowania. Jakby zdrowo "przeorane" - uszkodzenia mechaniczne?

Tu chyba wskazana byłaby konsultacja z dobrym szewcem, np.Krizg77

 

 

Mi tu kompetencji brakuje, ale ja to bym zakleił te czubki gumą u fachury jakiejś chyba :)

Coś w tym stylu :)

 

guma.jpg

 

Nie jest to licówka, więc ciężko to szpachlą chwycić. No, przynajmniej tak mi się wydaje, patrząc na fotki.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Myślę, że taki zestaw powinien być optymalny:

 

 

Jeżeli chodzi o czubki - dla mnie wygląda to niezbyt fajnie jak na tak krótki okres użytkowania. Jakby zdrowo "przeorane" - uszkodzenia mechaniczne?

Tu chyba wskazana byłaby konsultacja z dobrym szewcem, np.Krizg77

 

 

Mi tu kompetencji brakuje, ale ja to bym zakleił te czubki gumą u fachury jakiejś chyba :)

 

Nie jest to licówka, więc ciężko to szpachlą chwycić. No, przynajmniej tak mi się wydaje, patrząc na fotki.

 

pozdrawiam

 

Dziękuję za rady. Czuby poniszczyłem szybko, bo zamiatam nogą jak łopatą.

 

Odezwę się do 155-krizg77, ale nadal liczę na uwagi od osób, które borykają się z podobnym tematem.

 

Nawiasem mowiąc, już teraz wiem, że jednym z kryteriów kupowania butów w przyszłości będzie wyższy otok na czubkach.

 

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AXE316 i Blatio na wakacjach chyba. Jak zajrzą to może coś więcej podpowiedzą w oparciu o bezcenne doświadczenie w terenie :)

Tak czy owak buty muszą przetrwać bez impregnacji jeszcze jeden trzydniowy wypad w Tatry, w tym tygodniu.

 

Zerknę na Forum w poniedziałek i może kotoś coś jeszcze dorzuci. Wtedy zajmę się naprawą zniszczeń i odżywieniem skóry. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cZoŁeM laugh.gif

 

 

Mi tu kompetencji brakuje, ale ja to bym zakleił te czubki gumą u fachury jakiejś chyba smile.gif

Coś w tym stylu smile.gif

 

trapery zniszczone czuby.jpg

 

 

...w 100% zgadzam się z Nie_problem-em, to byłoby optymalne rozwiązanie

 

...moim zdaniem żadna impregnacja nie da w tym przypadku efektu - to są głębokie uszkodzenia mechaniczne

 

...do rozważenia pozostaje dobór gumy i wielkość noska-nakładki

trapery zniszczone czuby-symulacja.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...w 100% zgadzam się z Nie_problem-em, to byłoby optymalne rozwiązanie

 

...moim zdaniem żadna impregnacja nie da w tym przypadku efektu - to są głębokie uszkodzenia mechaniczne

 

...do rozważenia pozostaje dobór gumy i wielkość noska-nakładki

Czy no forum znajdę w jakimś wątku namiary na sprawdzone i solidne zakłady szewskie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy no forum znajdę w jakimś wątku namiary na sprawdzone i solidne zakłady szewskie?

 

To chyba jest temat na nowy wątek :)

Jeżeli do Słupska masz blisko to ja mam kogo polecić - wal śmiało do Krizg77 i masz optimum :)

Jeżeli inna lokalizacja - pisz śmiało. Może ktoś wskaże sprawdzony adres.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...cdn (bo tam nie mogę edytować)

 

trapery zniszczone czuby-symulacja.JPG

 

...nakładka zachodzi na "otoki" z lekką wcinką to zapewni nam o wiele większą trwałość niż połączenie "do czoła"

 

...guma - tu stawiałbym na sztywne cienkie gumy (od 1,5 - 2,0 mm) układane na gorąco np:

 

 

-http://www.hurtszews...roducts_id=3362

-http://www.hurtszews...roducts_id=3100

-http://www.hurtszews...roducts_id=3103

 

...to są przykładowe materiały, przy tej operacji potrzebny jest tylko wycinek tych płyt i profesjonalne zaplecze (zakład szewski)

cZuWaJ:ph34r:

Edytowane przez Krizg77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...cdn (bo tam nie mogę edytować)

 

post-155-0-70380400-1345549504_thumb.jpg

 

...nakładka zachodzi na "otoki" z lekką wcinką to zapewni nam o wiele większą trwałość niż połączenie "do czoła"

 

...guma - tu stawiałbym na sztywne cienkie gumy (od 1,5 - 2,0 mm) układane na gorąco np:

 

 

-http://www.hurtszews...roducts_id=3362

-http://www.hurtszews...roducts_id=3100

-http://www.hurtszews...roducts_id=3103

 

...to są przykładowe materiały, przy tej operacji potrzebny jest tylko wycinek tych płyt i profesjonalne zaplecze (zakład szewski)

cZuWaJ:ph34r:

 

Dzięki za radę. Ale maskara. Nowe buty i już tak inwazyjna operacja je czeka. Trochę mnie to przeraża.

 

Ale kalkuluję na chłodno i myślę, że skoro zdzieram czuby na kamienistych szczytach, np.: w żlebach, to szczególnie intensywna miejscowa impregnacja jedynie zabezpieczy czuby przez ewentualnym przemakaniem. Raczej nadal będę je strugał, bo mam taką, a nie inną manierę chodzenia. Wygląda na to, żę prędzej, czy poźniej nie uniknę operacji doklejenia gumy.

 

Przy okazji, jaką trawalość ma taka nakładka, aplikowana na gorąco? Czy na forum ktoś robil już coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz tendencję do zdzierania czubów mechanicznie to na etapie zakupu obuwia warto rozglądać się za modelami zabezpieczonymi w ten sposób.

Racja. Poprzednie buty takie miałem i zatarć było widać, bo na gumie nie zostawały.

 

Żałuję, że nie wziąłem np. butów takich jak na fotce poniżej. Mają znacznie wyzszy otok na czubie. Ale będe walczył z tematem, bo Meindle są przewygodne i mają niesamowicie przyczepną podeszwę, plus kosztowały mnie majątek i na inne kasy nie będzie.

 

post-398-0-12230700-1345552722_thumb.jpg

Edytowane przez Chudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ze względu na cenę chyba nie warto ich dobijać, lecz jak najlepiej zabezpieczyć i spokojnie cieszyć się nimi na kolejnych wyprawach :)

Jeżeli zrobisz z nimi porządek też poproszę o fotki - myślę, że Twój problem nie jest odosobniony i jego rozwiązanie może posłużyć innym zdzierającym :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To ja się doczepie do tematu bo w sumie mam ten sam problem. Po tegorocznych wypadach w góry mam troszkę styrane czuby, przydało by się naklejenie dobrej gumy. Poleci ktoś dobry, pewny zakład szewski w Warszawie? Byłem już w paru lokalnych na osiedlu i usłyszałem odpowiedź, że nie dają pewności, że but się nie zniszczy?! ;o

 

 

 

DSCN0563.jpg

Edytowane przez tobik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się doczepie do tematu bo w sumie mam ten sam problem. Po tegorocznych wypadach w góry mam troszkę styrane czuby, przydało by się naklejenie dobrej gumy. Poleci ktoś dobry, pewny zakład szewski w Warszawie? Byłem już w paru lokalnych na osiedlu i usłyszałem odpowiedź, że nie dają pewności, że but się nie zniszczy?! ;o

 

Co to za buty? Również Meindle?

 

Odpowiadając na Twoje pytanie - znalazłem usługę, gdzie firma zmienia podeszwy i nalewa gumowy otok w butach trekkingowych. Pogugluj, a znajdziesz opinie na ich temat. Ja doszukałem się prawie samych pozytywnych. Link: http://www.redpoint.pl/sklep/product_info.php?products_id=238&quant=1

 

Samemu postanowiłem porządnie zaimpregnować moje buty i dopiero zadziałać z nowym otokiem w momencie gdy buty zaczną przemakać z przodu. Na chwilę obecną, w przypadku w miarę nowych butów jak moje, taki zabieg wydaje mi się zbyt inwazyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 8 miesięcy temu...

Cześć forumowicze

 

Chciałbym zostawić krótki komentarz odnośnie polecanych przez Admina środków konserwujących skórzane buty. Pytałem o nie na początku tego posta, w sierpniu zeszłego roku.

 

Wtedy to zastosowałem kolejno:

  • Balsam Saphir Onguent
  • TREKKING DUBBIN Tucan MINK OIL
  • Saphir HP Oil

Od czasu pierwszego impregnowania buty trochę pochodziły w Karkonoszach i Tatrach – w sumie 5 wyjazdów. W maju tego roku przeszły prawdziwy test – 6 deszczowych dni w Tatrach, w tym jeden ulewny. Rezultat – impregnacja trzyma rewelacyjnie. Nawet buty mojego kolegi, które rzekomo mają wkładkę goretexową padły po ulewie która nas złapała. Moje Meindle delikatnie namokły, ale tylko na zewnątrz i późnym wieczorem – po wystawieniu w przewiewnym miejscu - były już suche.

Mogę teraz z czystym sumieniem polecić powyższy zestaw. Teraz zabieram się do impregnacji na nowy sezon.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej kolejności ?

A nie :

  • Saphir HP Oil
  • Balsam Saphir Onguent
  • TREKKING DUBBIN Tucan MINK OIL

Z ciekawości pytam ;)

 

Nie wiem z kąd to wziąłem kolejność, ale najpierw użyłem balsamu, nastepnie dubbunu, a na końcu HP Oil. Wygląda na to, że taka kolejność się sprawdziła. A Ty rekomendujesz nakładanie środków jak w Twoim przykładzie powyżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.