Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Buty ortopedyczne dla dzieci to wyższa szkoła obuwniczej jazdy. Takie obuwie robi się pod indywidualne zamówienie, ściśle z wytycznymi lekarza ortopedy. Co za tym idzie, buty te są najdroższym obuwiem dla dzieci na rynku. Rodzice, których dzieciaki mają problemy ortopedyczne, mają też problem finansowe. Na (małe) szczęście można te buty kupić z bonifikatą, to znaczy refundacją NFZ. NFZ refunduje 70% kosztów obuwia, ale w zależności od schorzenia (i tego czy chodzi o jedną stopę czy dwie) podwyższa limit kwotowy dofinansowania. Najwyzsze jakie można uzyskać to 210 złotych. Taka refundacja przysługuje raz na rok, bo wiadomo, że dziecko w butów wyrasta. Tak czy siak, to ogromne pieniądze, przecież dziecko przez rok nie chodzi tylko w jednych butach prawda?

 

Co najgorsze, ale o tym napisze kiedy indziej, buty ortopedyczne nie grzeszą urodą, a zwykle dzieciaki ich po prostu nienawidzą i się tramatyzuja, bo wszyscy się z nich śmieją. Coś się jednak i w tej kwestii zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja teoria głosi, że "prawdziwe" buty ortopedyczne czyli te, które są robione indywidualnie na miarę dla stóp o większej lub mniejszej deformacji i konieczności zastosowania pewnych elementów konstrukcyjnych niestety nigdy nie będa wyglądać jak but seryjny.

 

Defrormacja ogranicza możliwość używania wykrojników więc cała chorewka jest najczęściej robiona prawie od 0 - ogranicza się zatem ilość wstawek bo mocno wydłuża to pracochłonność i koszt. Co do kolorowości butów to pomimo ogromnych chęci jest problem z materiałem. Produkcja indywidualna jest zawsze produkcją dużo miniejszej skali więc i materiału idzie mniej. By zamówić w garbarni dany kolor skóry wymaga to zapotrzebowania na kilkadziesiąt metrów jednego koloru. Podobnie, sytuacja ma się z dodatkami.

 

Nie wrzucam do tego "kotła" butów profilaktycznych lub pseudo ortopedycznych, które mają obcas thomasa i piankowe uniesienie sklepienia podłużnego ugniatające się do 0. Tam możliwości są w zasadzie takie jak u dorosłych.

 

Dla osób, które bez specjalnego obuwia wykonanego dla nich nie mogą funkcjonować wygląd zajmuje drugie miejsce po funkcjonalności (przydatności). A proste problemy koślawości powinno załatwiać się dobrym obuwiem dziecięcym oraz w razie potrzeby indywidualnie wykonaną wkładką lub modyfikacją buta seryjnego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cenne opinie w tym i innych wątkach.

Zgadza się, że estetyka i kolorystyka w przypadku butów ortopedycznych schodzi na dalszy plan.

Zastanawiam się natomiast czy przy odrobinie wysiłku nie ma szans, by nieco dzieciakom umilić zakładanie takich butów w ten właśnie sposób? Domyślam się, że część dzieci nie chce, nie lubi w takich butach chodzić. Trochę jak z okularami :(

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Moje dziecko ma płaskostopie, więc nosi buciki ortopedyczne, przy czym z mężem zdecydowaliśmy się na firmę Memo i oni mają ładniutkie te buciki, wcale nie jakieś szkarady ;) Ważniejsza jest raczej kwestia odpowiedniej wkładki :) Konsultowalam wybor tych bucików z ortopedą i bardzo je popierał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość ciekawie postawione pytanie. Faktycznie buty ortopedyczne są traktowane jako pewnego rodzaju straszak dla krnąbrnych dzieci. Rodzic często mówi dziecko chodź ładnie bo będziesz nosić buty ortopedyczne .... Potem jak co do czego dojdzie już na starcie traktujemy taki but jako piętno.

Choć trochę podejście do tematu w ciągu ostatnich lat się zmienia. Ostatnio słyszę rozmowy w stylu mamo, mamo ja też będę miał buty ortopedyczne tak jak Zosia, Jaś itd. I z mniejszym buntem temat jest przyjmowany. Nasze postrzeganie niepełnosprawności też się zmienia a występowanie wad rozwojowych u dzieci jest dość spore - nie nadążamy za ewolucją.

 

Wracając do twojego pytania ... Buty ortopedyczne dzielę w zasadzie na dwie grupy: te które są koniecznością (deformacje, niedowłady itp.) oraz te które są wymysłem lekarza... W tym drugim przypadku drobne wady, które urastają to rangi problemu, można zaopatrzyć dobrym obuwiem "zdrowotnym" dopasowanym indywidualnie np. z wkładkami - np. problemy płaskostopia, koślawości kolan (później odbijające się na kondycji stawów kolanowych i biodrowych), haluksy itp. Co do pierwszej grupy to wygląd obuwia jest wypadkową stopnia deformacji, elementów konstrukcyjnych (sztywników), wymagań danej stopy (wyższe cholewki, noski) oraz technicznego przygotowania wykonawcy. Sama ocena estetyki buta jest pojęciem dość względnym. Są osoby dla których podobają się modele niemieckich butów mocno zdobionych, ja osobiście jestem zwolennikiem "ożywiania" butów łączeniami kolorów nici ze skórą oraz różnymi przeszyciami.

 

Padło pytanie o Memo - jest to polski but wykonywany przez firmę MDH z Łodzi. Wzorniczo fajnie, materiałowo bez uwag. Jeśli chodzi o funkcjonalność buta ... w przypadku profilaktyki dla swojego dziecka bym nie założył jeśli chodzi o korygowanie to nie jest to but uniwersalny i przy określonych przypadkach wraz z dobrze dobranymi wkładkami mogą być substytutem buta ortopedycznego. To jest tylko i wyłącznie moje zdanie oparte na moim mizernym doświadczeniu i obserwacjach. Jeśli chodzi o funkcję diagnostyczną (strefy ścierania obuwia i samodzielna korekcja) ja jestem przeciwny bo roczne czy dwuletnie domowe eksperymentowania na żywym organizmie jakim jest dziecko mnie nie przekonuje i leczeniem powinni zajmować się medycy lub chociaż terapeuci.

Edytowane przez Bananetti
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość ciekawie postawione pytanie. Faktycznie buty ortopedyczne są traktowane jako pewnego rodzaju straszak dla krnąbrnych dzieci. Rodzic często mówi dziecko chodź ładnie bo będziesz nosić buty ortopedyczne .... Potem jak co do czego dojdzie już na starcie traktujemy taki but jako piętno.

 

Sam się na tym łapię, mówiąc czasem - eeeee słaby model, kojarzy się ortopedycznie. To tkwi gdzieś w podświadomości i utrwalane było przez dłuuugie lata. Dziś, między innymi dzięki Twoim przykładom patrzę na temat zupełnie inaczej. Mimo wszystko stereotyp utrwalił się na tyle mocno, że sam się sobie dziwię :)

 

Pozostaje szerzyć wiedzę na ten temat i zmieniać myślenie, począwszy do siebie :)

Dzięki za wyjaśnienia Bananetti (odruchowo napisałem najpierw Balotelli - czas na przerwę :))

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Tak potwierdzam, że Memo to polska marka, a dokładnie z Łodzi :) W najbliższy weekend szykują kiermasz,gdzie buciki będzie można kupić taniej, więc się wybieram :) info można znaleźć na ich stronie interentowej w aktualnościach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość DRATEWKA975

Jezeli chodzi o kolory skór i rodzaje to niemam prawie żadnych ograniczeń Co do fasonów i stylistyki obuwia jestem wstanie wykonać prawie każdy model obuwia.Wygląd obuwia jest zależny od rodzaju schorzenia.W dobie skanerów 3d i drukarek 3d odlewy gipsowe itp. odchodzą do lamusa.Tylko stary poczciwy plantokoturogram jest jak dlamnie niezastąpiony.Tak naprawde można zrobić prawie każdego buta każdom wkładke .Jest tylko jedna kwestja .KWESTJA CENY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Niestety jak mus to mus. Jednak faktycznie buty ortopedyczne dość ze są nie ładne to jeszcze strasznie niewygodne. Ale niestety. Chociaż ostatnio widziałam bardzo fajny pomysł skarpetek ortopedycznych, młoda dziewczyna wymyśliła i może zamiast tak niewygodnych bucików kupić dziecku takie skarpetki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Buty medyczne są bardzo ważne w leczeniu różnych wad. Trzeba dobrze wybrać obuwie, by jeszcze bardziej sobie nie zaszkodzić. Obuwie medyczne powinno być najlepszej jakości, wykonane z najlepszych, naturalnych materiałów. Polska firma wykonuje wysokiej jakości obuwie, które jest cenione na rynku zagranicznym. Obuwie jest w całości ręcznie wyrabiane w Polsce.

Edytowane przez MOD
Proszę nie spamować. Pierwsze i ostatnie ostrzeżenie!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Gość justyna9
Po wizycie u lekarza musiałam zacząć szukać butów ortopedycznych dla mojego malucha, który ma płaskostopie. Przyznam, że trochę się naszukałam , ostatecznie zdecydowałam się na kupno butek danielki ze sklepu - ... SPAM ... Ładne buciki, wygodne, nie mam problemu żeby synek nie chciał w nich chodzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Po wizycie u lekarza musiałam zacząć szukać butów ortopedycznych dla mojego malucha, który ma płaskostopie.

 

Tylko co to obuwie ma wspólnego z korekcją płaskostopia, skoro nawet nie ma prawidłowo skonstruowanego fleka Thomasa?

Nie jest to aby zakamuflowany spam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Moje dziecko bardzo długo nie chciało nosić butów ortopedycznych, bo inne dzieci mają ładniejsze, modniejsze itp. Jak sobie przypomnę te wszystkie poranne wojny, to głowa boli, ale koleżanka pokazał mi sklep Stanley Med i kłopt z głowy. Moja mała zakochała się w ich butach ortopedycznych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak się okazuje, nawet ortopedyczne buty mogą być cool i trendy (chociaż teraz chyba mówi się inaczej). Swoją drogą, to ciekawy pomysł na biznes - upiększać to, co z zasady jest rozumiane jako zwykłe, brzydkie i niemodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
Dnia 25.09.2012 o 22:23, nie_problem napisał:

Świetny temat. No właśnie buty ortopedyczne niefajnie się kojarzą jeżeli chodzi o design. I strasznie ciekaw jestem, czy są firmy które ten stereotyp łamią? Czy są atrakcyjnie prezentujące się buty ortopedyczne?

Tak! Memo ma od niedawna w ofercie świetne, młodzieżowe trampki. Aż miło popatrzeć :) Zresztą, dotychczasowe ich modele też zawsze uważałam za bardzo atrakcyjne, nieróżniące się w zasadzie od zwykłych butów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jest mi ktoś w stanie doradzić coś w przyzwoitej cenie dla córeczki lat 5? Poszukuje czegoś ładnego i funkcjonalnego, muszą to być typowe buty korekcyjne memo. Zastanawiałam się nad czymś takim https://dommedika.pl/166-buty-memo , bo to ode mnie z miasta. Jeszcze znalazłam takiego sprzedawcę na allegro i ma całkiem fajne produkty https://allegro.pl/uzytkownik/26462359/oceny . Nie znam się na tym, ktoś z was może już kupował i jest w stanie doradzić? Boje się, że allegro może nie być dobrym pomysłem, bo warto takie buciki przymierzyć, chyba że się myle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.